Puf puf kabaran, lezzetli ve sünger gibi kek yapmanın 20 püf noktası

tarafından
881
Puf puf kabaran, lezzetli ve sünger gibi kek yapmanın 20 püf noktası

Kek; un, şeker ve yumurta ile yapılan hem lezzetli hem de ekonomik bir tatlı. 5 çaylarının, altın günlerinin vazgeçilmezi… Keki fırınlardan hazır olarak satın alabilir yahut marifetli bir hanım olduğunuza inanıyorsanız evde kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat güzel kek yapmak da maalesef hiç kolay değil. Siz de benim kekim kabarmıyor, güzel kek yapamıyorum diye düşünüyorsanız üzülmeyin! Ünlü şeflerin önerdiği aşağıda bildireceğimiz tüyoları uygulayarak hayalinizdeki keki yapabilirsiniz! İşte mükemmel kekin püf noktaları:

KEK YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kek yapacağımız yumurta, süt gibi malzemelerin hepsinin oda ısısında olması önerilir, bu nedenle 1 saat önce buzdolabından çıkarın.

Keke yumurta ve şekeri çırparak başlayın. Yumurta ve şekeri beyazlayana, köpük köpük oluncaya kadar iyice çırpın. Yumurta ve şekeri çırptıktan sonra diğer malzemeleri eklerken artık mikser kullanmayın. Şayet kekinizin daha fazla kabarmasını istiyorsanız, biraz zahmetli de olsa, yumurtanın beyazını ayrı, sarısını ayrı çırpıp daha sonradan aynı kapta buluşturmalısınız.

Yumurta ve şeker iyice çırpılması, tarife en son kabartma tozunu eklemeli ve un, vanilya, kabartma tozu gibi toz olan malzemeleri mikser veya çırpıcı ile değil de tahta kaşık yahut spatula ile yavaş yavaş yedirerek karıştırılmalı.  

Un ve kabartma tozunu tarife eklerken eleyerek katmalı. Unu dökerken yavaş yavaş koyun böylece topaklanmasını da önlemiş olursunuz.

Bir paket kabartma tozu ve yarım çay kaşığı karbonat kekikin daha çok kabarmasını sağlayacaktır.

Kenarlarını yağlamayın böylelikle etrafına yapışıp aynı seviyede kabarır. Kalıbın kenarlarını yağlarsanız kek ortadan, dengesiz bir şekilde kabarır. Kalıbın yağlanmasında sıvıyağ, tereyağ yahut margarin kullanabilirsiniz.

Keki fırına koyduktan sonra, kekin sönmemesi için ilk 20 dakika fırın kapağını açmayın. Kek pişmeye başladığında hamur yerine kek gibi kokmaya başlayacak ve kokusu mutfağınızı dolduracaktır. Ondan sonra arada hafif açıp hızlıca kontrolünüzü yapabilirsiniz. Ancak bazı fırınlar çabuk pişiriyor sizin fırınınızda böyleyse 20 dakika beklemeyin. Kızarana, kabarana kadar kapağı açmayın.

Kekin için limon kabuğu rendelerseniz beyaz bir kek, portakal kabuğu rendelerseniz kekiniz sarı renk alır.

Kek piştikten sonra fırından çıkarıp soğuk bir yere alırsanız ısı değişimine bağlı kekiniz söner. Kek ve pandispanyaları hemen fırından çıkarmak yerine fırın kapağını hafif açarak ani ısı değişimini önlemeli. Kek piştikten sonra fırını kapatın. Fakat keki hemen fırından almayın. 5-10 dakika kadar fırında bekletin ki içini daha güzel çeksin.

Keke koyulan unun az olması kekin çökmesine, çok fazla un ise kekin kuru ve sert olmasına neden olur.

Yaptığınız kek ve pandispanyalar kalıbınız yada tepsinizden taşıyorsa; büyük ihtimalle tarifteki miktara uygun ölçüde bir kalıp kullanmamışsınız demektir, tarif miktarına uymayan küçük bir kalıp kullanırsanız taşma sorunuyla karşılaşırsınız.

Keki 180 derecelik bir fırın ısısında pişirmelisiniz. Çünkü kek için en ideal ısı budur.

Keki fırından almadan önce mutlaka pişip pişmediği test edin. Bu bir bıçak ucu ya da kürdan ile yapabilirsiniz. Keke batırdığınız kürdan ya da bıçak temiz çıkmışsa kek pişmiştir.

Kekinizin üzeri yanıyor ya da içi pişmiyorsa fırınınızın ısısıyla ilgili bir problem olduğunu düşünmelisiniz. Çok yüksek ısılarda pişirmek içini çiğ bırakırken, üstünün yanmasına neden olacaktır. Böyle bir sorunla karşılaştıysanız dünyanın sonu değil, üzerinin daha fazla yanmaması için kekin üzerini hemen aleminyum folyayla kapatmanızı, şayet içi pişmediyse içinin pişmesi için ise; su dolu bir kapın içine koyarak tekrar fırına yerleştirmenizi tavsiye ederiz.

Yağlanmış kek kalıbına hazırladığınız kek harcını döküp 150 derecelik fırında pişirip fırından çıkartıp tepsiyi ters çevirip üzerini nemli bez ile örtüp ılımaya bırakın. Sıcak kekin kalıptan çıkartılması mümkün değildir. Çıkartmaya çalışırsanız dağılır. Fırından çıkarınca kalıbı ters çevirip üzerine ıslak bez konularak bekletilirse kalıptan kolay çıkabilir