Çatlak Kurabiye Tarifi – Brownie Tadında ❤ ✔

tarafından
18
Çatlak Kurabiye Tarifi – Brownie Tadında ❤ ✔

Herkese selamlar, Islak kurabiye veya çatlak kurabiye diye bilinen tadanların bayıldığı muhteşem kurabiye tarifi ile sizlerleyiz. ✔

Islak Kurabiye Şerbet Hazırlama

Kurabiyemizin hem ıslak hem lezzetli olması için öncelikle şerbetini hazırlamalıyız. Çünkü şerbet soğumaya bırakırken kurabiye hamurunu hazırlayacağız.

 • Şerbet İçin Malzemeler

  🟢2 Çay Bardağı Şeker
  🟢2 Çay Bardağı Su

Islak Kurabiye Şerbet Yapılışı

Küçük bir tencereye güzelce şeker ve su ilave edilerek karıştırılır. Şeker iyice eriyinceye kadar karıştırmalıyız. Daha sonra kaynamaya bırakılır. Yaklaşık olarak 5 dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Daha hızlı soğuması için dilerseniz farklı bir kaba alarak soğumasını kolaylaştırabilirsiniz.

 • Islak Kurabiye Hamuru Malzemeleri

  🟢 1 Adet Yumurta

  🟢 1 Çay Bardağı Toz Şeker

  🟢 125 gr Tereyağ veya Margarin (Oda Sıcaklığında)

  🟢 1 Çay Bardağı Sıvı Yağ

  🟢 4 Yemek Kaşığı Kakao

  🟢 1 Paket Vanilya

  🟢 1 Paket Kabartma Tozu

  🟢 2,5 Su Bardağı Un

Islak Kurabiye/Çatlak Kurabiye Hamuru Yapılışı

1 Adet yumurtayı hamur yoğurma kabına kıralım. Mikser yardımı ile 2-3 dakika boyunca çırpalım. Çırpma işleminden sonra 1 çay bardağı toz şeker ilave edelim. Oda sıcaklığında beklemiş olan 125 gr tereyağ ya da margarini içerisine katalım. Mikser yardımı ile 5-6 dakika boyunca karıştırmaya devam edelim. Tereyağ  mutlaka oda sıcaklığında olması gerekmektedir.

1 Çay bardağı sıvı yağ ilave edelim. 4 Yemek kaşığı kakao katalım. 1 Paket vanilya ve 1 paket kabarma tozu ekleyerek ellerimizle karıştıralım. Karışım sırasında biraz un ekleyelim. Un eklerken 2,5 su bardağı unu birden katmayın. Kademe kademe katmaya başlayın örneğin önce 1 bardak sonra 1 bardak şeklinde ekleyebilirsiniz.

Hamur ele yapışmayacak kıvama kadar karıştırın. Çok fazla un eklerseniz hamurunuz sert dolasıyla kurabiyeniz sert olacaktır. Kıvamını alan hamuru şekillendirebilirsiniz. Genellikle iki el arasında yuvarlayarak yapılması uygundur. Emaye fırın temsisine pişirme kağıdı koyarak üzerine yuvarlak olarak yaptığınız ıslak kek tek tek koyabilirsiniz.

Islak Kurabiye Pişirilmesi

Önceden ısıtan 170 derece sıcaklıktaki fırına verelim. Yaklaşık 25 dakika pişmesini bekleyelim. Çok fazla pişirilmemesi kurabiyenin sertleşmesine sebep olur.