Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

tarafından
91
Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Macunla Diş Fırçalanır Mı?

Ramazan ayı ile birlikte ağız ve diş sağlığı ile ilgili konular yeniden gündeme geldi. Oruç ibadetini yaparken boğazına su ya da macun kaçmasından kaçınan kişiler bu durum yaşandığı takdirde ne yapmaları gerektiğini araştırmaktadır.

Peki, oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı?

Resmi web sayfasından orucu bozan durumlara karşı bilgilendirme yapan Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu hakkında kimsenin aklında bir soru işareti kalmamasını sağladı.  Diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu için Diyanet İşleri Başkanlığının resmi sayfasında yer alan açıklama aynen aşağıdaki gibidir:

“Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, 1/202).”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

İlginizi çekebilir: Oruç Nedir, Nasıl Tutulur? Oruç Çeşitleri

diş fırçalamak orucu bozar mı

Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken hem uzun süren açlığın hem de susuz kalmanın etkisiyle ağız içinde rahatsız edici koku oluşur. Diş fırçalamak orucu bozar mı Diyanet tarafından gündeme getirilen ve herkesin bilinçlenmesi hedeflenen bir konudur. Eğer siz de bu ramazan ayında oruç tutacaksanız ve aklınızda oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı endişesi varsa sizlere en doğru kaynaklardan aldığımız bilgileri aktaralım.

Ağız bakımını yaparken diş macunu kullanıyorsanız; macunla diş fırçalamak orucu bozar mı diye düşünebilirsiniz. Sahur vaktinde yemek yemeyi bitirdikten sonra dişlerinizi fırçalarken ezan okunduğu ana denk geldiyseniz; ezan okunurken diş fırçalamak orucu bozar mı sorusunu düşünebilirsiniz.

Diyanet, oruçluyken diş fırçalanıp fırçalanmayacağına ilişkin soruları yanıtladı. Diyanet İşlerinin kendi web sitesinde yer alan resmi açıklaması:

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

Diyanetin bu açıklamasına göre oruçluyken diş fırçalanmasında bir sakınca yoktur. Macunla diş fırçalamak orucu bozar mı diye merak ediyorsanız fırçalama esnasında macun ya da su boğaza kaçarsa oruç bozulur. Bu nedenle oruçluyken diş fırçalanacak ise dikkatli olunmalıdır.

Diş macununda bazı maddelerin dil, damak ya da diş etinden emilimi olabilir diye endişelenerek de diş macunu orucu bozar mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Nasıl ki yeme içme anlamına gelmediği için deri üzerinden sürülen tıbbi kremlerin emilimi orucu bozmuyor ise diş macunundan emilim ihtimali olması da orucu bozmaz.

Oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı Diyanet İşleri Başkanlığına bu konuda en çok sorulan soru. Diyanete bu konudan en çok sorulan sorulardan bir diğeri de Ağız kokusunu önlemek için ağız spreyi kullanmak veya sakız çiğnemek oruca zarar verir mi sorusudur. Diyanet İşlerinin bu soruya cevabı ise:

“Ağız ve burundan alınıp mideye ulaşan her şey orucu bozar. Bu itibarla, ağız kokusunu önlemek veya diş ağrısını gidermek maksadı ile ağza sıkılan sprey ve benzeri maddeler yutulur da mideye ulaşırsa orucu bozar, yutulmazsa bozmaz.”

“Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar (İbn bidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 395, 396). Öte yandan, hangi sakızın orucu bozmayan türden olduğu bilinemeyeceğinden oruçlu iken sakız çiğnemekten sakınılmalıdır.”

Orucun bozulma ihtimali olmaması için dişlerin imsakten önce fırçalanması tavsiye edilir. Eğer çok gerekli bir durum yoksa oruçluyken diş fırçalanmaması önerilir. Fakat dişler oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması daha uygundur.

İlginizi çekebilir: Orucu Bozan Şeyler: 19 Durum – Soru Cevap

Misvak Kullanmak Orucu Bozar mı?

Hz. Peygamber (s.a.v.) diş temizliğinde misvak kullanırdı. Günümüzde ise misvak yerine diş fırçası kullanılıyor. Diş fırçalama hakkında Diyanet İşleri Başkanlığının açıklaması misvak kullananlar için de geçerlidir. Eğer fırçalama sırasında su ya da macun boğaza kaçarsa oruç bozulur ve kazası gerekir.

Diyanet açıklamalarına göre misvağı abdestte kullanmak sünnettir. Peygamberimizin de ağız temizliği için misvak kullandığı bilinmektedir. Oruç bozan şeyler arasında bu bilgi ile de misvağı koymak mümkün değildir.

Orucun bozulmaması için dikkat edilmesi gereken nokta boğaza su ya da başka ağız bakım ürünlerinin kaçmamasıdır.

Yapılan araştırmalara göre oruç tutarken ağızdaki tükürük üretimi azalır. Bakteriler de temizlenemediği için ağızda koku, diş çürükleri ve çeşitli diş eti problemleri oluşabilir. Sahurun ardından dişler temizlenmezse ağzın içine daha fazla bakteri yerleşir. Diş ya da diş eti problemlerinizi olmasını istemiyorsanız iftardan ve sahurdan sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız. Sonuçta temizlik imandan gelir.

İlginizi çekebilir: Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

diş fırçalamak orucu bozar mı

Niyet Eden Kişi Dişlerini Fırçalarsa Orucu Bozulur Mu?

Niyet ettikten sonra orucunuz başlamış kabul ediliyor. Diyanet açıklamasına göre diş macunu kullanmadan ya da boğaza kaçırmadan yapılan fırçalama, orucu bozmuyor. Haliyle niyet ettikten sonra dişlerinizi fırçalamak isterseniz su yutmamaya ve macunu yutmamaya dikkat ederseniz niyetten sonra orucunuz bozulmaz.

Niyet eden kişinin orucuna zarar gelmemesi için dikkatli şekilde dişlerini fırçalaması önerilir. Suyu kontrollü şekilde ağız içine alıp dikkat ederek tükürmelidir.

Diş Macunu Tadı Orucu Bozar mı?

Diş macunu ile diş fırçalandıktan sonra ağız bol su ile durulanmalıdır. Diş macunu veya su boğaza kaçarsa evet oruç bozulur. Bu nedenle dişlerinizi imsaktan önce fırçalamanız oruç açısından daha faydalı olabilir.

Oruçluyken Diş Nasıl Fırçalanır?

Oruçluyken diş fırçalamanın en garanti yolu diş macunu kullanmadan sadece fırça ile fırçalamaktır. Eğer diş macunu ile fırçalayacaksanız ağız içini iyice durulamalı ve kalan suyu tükürmeli, yutmamaya özen göstermelisiniz. Boğaza kaçan su veya macun orucu bozar.

diş fırçalamak orucu bozar mı

Misvak Kullanmanın 9 Önemli Faydası

Evde Diş Taşı Temizliği, 5 Doğal Çözüm

Diş Apsesine Ne İyi Gelir? Evde 7 Doğal Çözüm

Resimli 4 Adımda: Şifalı Misvak Nasıl Kullanılır?

Diş Ağrısına Zeytin İyi Gelir Mi? Nasıl Kullanılır?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.