Domatesli Fesleğenli Pilav Tarifi

tarafından
19
Domatesli Fesleğenli Pilav Tarifi
  1. Pirinçleri bol suda yıkadıktan sonra kaya tuzu eklediğiniz iki litre kadar ılık suda 1/2 saat bekletin. Islattığınız pirinçleri süzüp bol sudan geçirin.

  2. Diğer yandan domatesleri kaynar suda birkaç dakika bekletip kabuklarını soyarak rendeleyin. Kiraz domatesleri yıkayıp ortadan 2’ye bölerek hazırlayın.

  3. Yayvan bir pilav tenceresine 2 kaşık tereyağ ve zeytinyağını ekleyip erittikten sonra süzdüğünüz ve duruladığınız pirinçleri ilave edip altüst ederek yavaşça kavurun.

  4. Pirinçler şeffaflaşınca domates rendesini ve ince kıyılmış taze fesleğen yapraklarının yarısını ilave edip birkaç dakika birlikte kavurun.

  5. Kavrulan pirinçlere, tuzunu, şekerini ve 3 bardak sıcak tavuk suyunu ilave ederek altını kısıp birkaç damla limon suyu ekleyin. Kiraz domatesleri üzerine yerleştirin ve kapağını kapatarak kısık ateşe alın.

  6. Yaklaşık 10-15 dakikada suyunu çeken pilavın altını kapatıp kalan 1 kaşık tereyağını küçük parçalar halinde üzerin dağıtın.

  7. Temiz bir bez ile üzerini örtüp kapağını kapatın ve 10 dakika demlenmeye bırakın.

  8. Pilav ılınınca altüst ederek havalandırın, ya da kalıp halinde domatesler bozulmadan servis tabağına alın. Taze fesleğen ve kiraz domateslerle süsleyerek ılık servis edin. Afiyet olsun!