Düdüklü Tencere Neden Patlar? Nasıl Önlenir? Patlarsa Ne Yapılır?

tarafından
22
Düdüklü Tencere Neden Patlar? Nasıl Önlenir? Patlarsa Ne Yapılır?

Düdüklü Tencere Patlaması Korkularına Son!

Leziz yemekler yapmayı kolaylaştıran mutfak gereçleri arasında yer alan düdüklü tencere, zor pişen ürünleri kısa sürede pişirebilme özelliğiyle hemen hemen her evde tercih ediliyor. Düdüklü tencere; bakliyat ve et gibi gıdaları yüksek buhar ve hava basıncı ile pişirir. Bazı durumlarda, düdüklü tencere patlama sorunu oluşturabilir. Kapağın aniden yuvadan çıkması, düğmelerin yerinden kopması gibi patlamalar yaşanabilir.

İlk defa düdüklü tencere kullanacaksanız veya düdüklü tencere kullanırken patlamasından çekiniyorsanız düdüklü tencerenin patlamaması için almanız gereken tedbirleri ve düdüklü tencerenin patlama nedenlerini, Nefis Yemek Tarifleri editör ekibi olarak hazırladığımız bu içeriğimizden öğrenebilirsiniz. Kontrollü ve tedbirli şekilde düdüklü tencere kullanmak için öneri ve bilgilerle dolu olan bu içeriğimizi keşfetmeye başlayabilirsiniz!

Düdüklü Tencere Neden Patlar?

Düdük Tıkanmış Olabilir

Düdüklü tencerenin düdük parçası, içerideki fazla basıncı kontrollü şekilde tahliye etmek için çalışır. Eğer uzun süre kullanım sonucunda bu düdük tıkanmışsa, fazla buhar dışarı atılamaz ve içeride sıkışır. Bu durum, düdüklü tencerenin patlamasına neden olabilir. Düdük kısmının yemek artıkları ya da yağdan dolayı tıkanması mümkündür. Düdüklü tencere patlaması neden olur dediğinizde, düdük kısmının tıkanmış olabileceğini düşünmelisiniz.

Kapasite Dolmuş Olabilir

Düdüklü tencerenin iç kısmında, maksimum doldurma seviyesi yer alır. Pişirme kapasitesinden fazla yiyecek doldurulması, pişme durumunda içeride taşmaya neden olur. Taşan yiyecekler yüksek buharı kapak kısmında sıkıştırır ve düdüklü tencere patlayabilir.

Lastik, Düdük, Kilit Hasarlı Olabilir

Düdüklü tencerenin lastik, düdük, kilit ve diğer parçaları hasar görmüşse sorunsuz şekilde pişirme gerçekleşmeyebilir. Özellikle de conta ve düdük kısmında oluşan bir gevşeklik, buharın dengesiz çıkışına neden olarak düdüklü tencereyi patlatabilir.

Basınç Valfi Bozulmuş Olabilir

Düdüklü tencerenin basınç valfi, düdük kısmını oluşturan ana parçadır. Bu temel parça bozulduğunda pişirme esnasında buhar çıkışı kontrol edilemez. Doğru çalışma olmadığında, beklenmedik bir anda düdüklü tencerenin içinde yemek varken patlayabilir.

Hatalı Kullanım Olabilir

Düdüklü tencereler, firmaların tasarımlarına göre çeşitlenmektedir. Kullanacağınız düdüklü tencerenin nasıl pişirme yaptığını, kullanım talimatından öğrenebilirsiniz. Eğer önerilere göre kapatma ve pişirme yapmazsanız, beklenmedik bir zamanda yemek pişerken kapak patlayabilir. Uygun görülen ısı, kapasite ve pişirme süresine dikkat etmek, patlamayı önleyebilir.

Pişirme Isısı Yüksek Gelebilir

Düdüklü tencerede yemek pişirirken kısık ateş tercih edilmelidir. İçinde sıvı ve besin olan düdüklü tencereyi yüksek ateşte pişirmeye çalışırsanız, sıcak buhar hızla yukarı çıkmaya çalışır. Bu durum da kapağın sıkışmasına ve patlamasına zemin hazırlar.

Tarif için: Tavuklu Keşkek (Düdüklüde)

Düdüklü Tencerenin Patlaması Nasıl Önlenir?

Düdüklü tencerenin patlamasını önceden engelleyebilirsiniz. Yemek pişirme sürecinde tedbirler alarak tencerenin tehlike oluşturmasını önleyebilirsiniz. Bunun için düdüklü tencere kullanırken bazı tedbirleri almanız gerekir.

Kullanım Önerilerini Okuyun

Tencere firmalarının düdüklü tencereler için kullanım önerileri vardır. Bu kullanım önerileri, satın aldığınız tencerenin kutusundaki kitapçıkta yer alır. İlk defa kullanırken öncelikle kullanım talimatlarını inceleyin. Uygun pişirme yöntemlerini deneyerek düdüklü tencerenin patlamasını önleyebilirsiniz.

Düzenli Şekilde Temizleyin

Düdüklü tencerede et, sebze, mısır, bakliyat gibi besinleri pişirebilirsiniz. Pişen her yiyecekten sonra detaylı şekilde temizlik yapmalısınız. Yiyeceklerden kalan artıklar düdük ve lastik gibi parçaların işlevini yitirmesine neden olabilir. Patlamasını önlemek için düzenli ve detaylı temizlik yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Pişirme Kapasitesini Geçmeyin

Düdüklü tencerenin içindeki sıcak hava buharının kontrolünü sağlamak ve patlamayı önlemek için, tencerenin ideal kapasitesini geçmeyin. Tencere içinde ekleyeceğiniz maksimum seviye yer alır. Bu seviyenin üzerine çıktığınızda tencere pişirme anında patlama riski oluşturabilir. Düdüklü tencere patlamaması için su ve besinleri çok fazla eklemeyin.

Valf ve Düdük Parçalarını Kontrol Edin

Kullandığınız düdüklü tencerenin düdük ve valf kısmını her pişirmeden önce kontrol edin. Eğer gevşeklik ve kırılma varsa, tencereyi kullanmayın. Parça kontrollerini yaparak olası bir patlamayı önleyebilirsiniz.

Yıpranmış Tencereyi Değiştirin

Uzun süredir kullanılan düdüklü tencerelerin contası ve kapağı yıpranabilir. Yıpranan tencerelerin daha fazla kullanılması, kapak patlamasına neden olabilir. Bu nedenle düdüklü tencere patlamasını önlemek için eski ve yıpranmış ürünleri değiştirin. Yeni bir düdüklü tencere sayesinde daha güvenli ve lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

Kısık Ateşte Pişirin

Düdüklü tencereler, yüksek ateşte yemek pişirme durumunda patlama riskiyle daha fazla karşı karşıya gelir. Eğer kısık ateşte yemek pişirmeyi denerseniz, sıcak hava buharının tencere içinde daha güvenli kalmasına ve patlamanın önlemesine yardım edebilirsiniz.

Tarif için: Düdüklü Tencerede Etsiz Nohut Yemeği

Düdüklü Tencerede Etsiz Nohut Yemeği

Düdüklü Tencere Patlarsa Ne Yapmalı?

Lezzetli yemekler hazırlamak istediğinizde, düdüklü tencereyi kullanmayı deneyebilirsiniz. Aksi bir durumda, düdüklü tencere patlayabilir. Peki, düdüklü tencere patladığında ne yapmak gerekir? Şimdi bu sorunun yanıtlarını sıralayalım:

 • Düdüklü tencere patladı ise öncelikle kendi sağlığınızı düşünün ve tencereden uzak bir konuma geçin.
 • Yakınlarınızda patlama olduysa, yanık oluşumunu ya da herhangi bir zarar görüp görmediğinizi tespit edin.
 • Tencereye dokunmadan, ocağın altı yanmaya devam ediyorsa hemen ocağı kapatın.
 • Olası bir yangını önlemek için gaz vanasını kapatın.
 • Can güvenliğine zarar gelen patlamalarda, hemen acil durum servislerini arayarak durumu en açık ifadelerle açıklayın ve destek bekleyin.
 • Can güvenliğine zarar gelmeyen durumlarda ise, tencerenin soğumasını bekleyerek temizlik yapmak için hazırlık yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır? Püf Noktaları, Resimli & Videolu

Düdüklü Tencerenin Patlayacağı Nasıl Anlaşılır?

Düdüklü tencere kullanırken her defasında patlama olacak mı olmayacak mı diye endişe etmek yerine, düdüklü tencere patlaması belirtileri listesini takip edebilirsiniz. Dikkatli ve tedbirli davrandığınız durumda, düdüklü tencerenin patlama ihtimali çok düşüktür. Ancak kontrolsüz bir yemek pişirme söz konusu ise düdüklü tencere patlayabilir.

Peki, düdüklü tencerenin patlayacağı nasıl anlaşılır ve düdüklü tencere patlaması nasıl olur?

 • Kısa sürede çok fazla ısınma fark ediliyorsa,
 • Düdüklü tencerenin kapağında anormal hareketlilik gözlemleniyorsa,
 • Tencerenin içinde ve kapak kısmında anormal sesler oluşmuşsa,
 • Tencere kapağından ve düdük kısmından yüksek buhar çıkışı başladıysa,
 • Düdük hemen aktif olmaya başladıysa içeride sıcak buhar sıkışmış olabilir ve bu durum da patlama riskini hatırlatır.

Düdüklü Tencere Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sıcak hava basıncı ve buharla pişirme sağlayan düdüklü tencereler, günümüzde birçok evde yerini almaya başladı. Kısa sürede, lezzetli ve besin değerini kaybetmeyen yemekler pişirmek için düdüklü tencereler tercih edilmekte. Düdüklü tencere kullanırken, kullanım talimatlarına uygun pişirme gerçekleşmelidir.

Buna ek olarak düdüklü tencereyi kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Güvenlik önlemlerini almak için kullanım talimatını okuyun.
 • Tencerenin içini çok fazla malzemeyle doldurmayın.
 • Kısık ateşte pişirme sağlayın.
 • Kapaklarını kontrol ederek güvenli şekilde kilitleyin.
 • Her kullanım öncesinde, kapak kısmının temiz olduğuna emin olun.
 • Yıkanan contanın doğru takıldığını kontrol edin.
 • Yırtılan ve yıpranan contaları kullanmayın, yenileyerek kullanmaya devam edin.
 • Yemek pişirme esnasında kapağı açmayın.

Tarif için: Tavuk Tandır (Düdüklü Tencerede) (Videolu)

Tavuk Tandır (Düdüklü Tencerede) (Videolu)

Düdüklü Tencere Patlaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Düdüklü Kaç Dakikada Patlar?

Düdüklü tencere, içindeki yemeği kaynatmaya başladıktan sonra sıcak hava tencere içinde birikir. Eğer uygun şekilde kullanılmaz ise buhar sıkışması yaşanır. Bu durum da ortalama 10 dakika içinde yaşanabilir. Sıcak buhar basıncı kısa sürede yükseleceği için, tencerenin hacmine ve ısısına göre patlama süresi değişebilir. Birden ısınan ve kaynamaya başlayan düdüklü tencere, aksi durumlarda 5-10 dakika içinde patlayabilir.

Düdüklü Nasıl Patlamaz?

Düdüklü tencereler, gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızda patlamaz. Uygun pişirme süresinin ayarlanması, ideal yiyecek ağırlığı, kapağın güvenli şekilde kapanması gibi durumlarda patlama riski önlenebilir. Kaliteli ve güvenli bir düdüklü tencere kullanarak yemek pişiriyorsanız, patlama ihtimali çok düşük olabilir. Patlamayan düdüklü tencere var mı diye merak ediyorsanız, yanlış kullanım sonucunda her düdüklü tencere patlama riski oluşturabilir.

Düdüklü Tencere Su Fışkırması Neden Olur?

Yemek pişirmek için fazla su koyduğunuz durumlarda, düdüklü tencereden su fışkırmaya başlar. Sıcak hava basıncı sayesinde yemekler piştiğinden, fazla olan su kapağa çarpmaya başlar. İdeal ölçüde yemeğe su ekleyerek suyun kapaktan ve düdükten fışkırmasını önleyebilirsiniz.

Hava Kaçıran Düdüklü Patlar mı?

Hava kaçıran düdüklü tencere, patlama ihtimalini akıllara getirir. Çünkü, tencere içindeki buhar basıncı aşırı yükselmiştir. Basınç dengesiz ve düzensiz şekilde tencere içinde dağılır. Hava kaçırma durumu, kapağın tam kapanmamış olmasını ya da parçaların eskimiş olmasını da ifade edebilir. Bu nedenle, hava kaçıran düdüklü tencere patlayabilir.

Düdüklü Tencere Ne Zaman Patlar?

Düdüklü tencere, yanlış kullanım durumunda her an patlayabilir. Eğer önerilen yöntemlere göre düdüklü tencereyi kullanmıyorsanız, patlama riskinin olduğunu hatırlayabilirsiniz. Düdüklü tencere şu durumlarda patlayabilir:

 • Pişirme kapasitesinin aşıldığı zaman,
 • Yüksek ateşte pişirme yapıldığında,
 • Kısa sürede ısınmaya başladığında,
 • Kapaklarında arıza olduğunda,
 • Kapak contası gevşediğinde,
 • Besine göre uygun ayar seçilmediğinde patlayabilir.

Belirtilen bu durumlar, tencere ısınmaya başladıktan ortalama 10 dakika sonra yaşanabilir.

Patlayan Düdüklü Tencere Daha Sonra Kullanılmalı mı?

Bir defa patlayan düdüklü tencere, parçalarına zarar vermiş olabilir. Gevşeme ve yıpranma meydana geleceği için, patlayan düdüklü tencerenin yeniden kullanıma devam etmesi, güvenlik açısından önerilmez. Ancak kapak kısmı olmadan tencere parçasını çorba ve yemek yapmak için değerlendirebilirsiniz.

En Sağlıklı Tencere Tava Hangisi? Nasıl Seçilir?

Döküm Tencerenin Ömrünü Uzatan 7 Püf Noktası

Çelik Tencere Nasıl Parlatılır? Evde 7 Doğal Çözüm

En İyi Düdüklü Tencere Marka ve Özelleri, Yorumlar

Hangi Yemek Düdüklü Tencerede Kaç Dakikada Pişer?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.