Elma Sirkesi İçmenin Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

tarafından
128
Elma Sirkesi İçmenin Faydaları: Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Elma Sirkeli Su İçmek Neden Sağlıklı?

Elma sirkesi içmek neye iyi gelir son zamanların sıkça merak edilen konusu. Pek çok bitkisel tedavi alanında önerilen elma sirkesi tam bir şifa deposu. Antioksidan özelliği yüksek olan elma sirkesi, birçok ilacın gösterdiği etkiye sahip. Çeşitli hastalıkları önlemek ve etkisini azaltmak için elma sirkesi içebilirsiniz. Peki, elma sirkesi içmenin faydaları nelerdir? Nasıl içilir? Gelin, bu sorulara yanıt bulalım.

Elma Sirkesi İçmenin Faydaları

 • Kan şekerini dengeler; Tip2 diyabet etkilerini hafifletir.
 • Kilo vermeyi ve yağ yakmayı kolaylaştırır.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Bakteri ve parazitleri temizler.
 • Cildi arındırır ve gençleştirir.
 • Saçları güçlendirir, canlandırır ve güçlendirir.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Bağırsakları çalıştırır.
 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Bazı bünyeler elma sirkesine karşı hassas olabilir.

Kullanım öncesi sağlık profesyoneline danışınız.

Kan Şekerini Dengeler; Tip2 Diyabet Etkilerini Hafifletir

Elma sirkesinin bazı araştırmalara göre kan şekerini düşürme potansiyeli olduğuna dair bulgular bulunmaktadır, ancak bu konuda daha fazla bilimsel çalışma ve araştırmaya ihtiyaç vardır. Bazı küçük ölçekli çalışmalar, özellikle tip 2 diyabet hastalarında, yemeklerden önce alınan az miktarda elma sirkesinin kan şekerinde düşüşe neden olabileceğini öne sürmüştür.

Bazı çalışmalar, sirkenin insülin hassasiyetini artırabileceğini ve kan şekerinin daha stabil bir şekilde seyretmesine yardımcı olabileceğini öne sürmüştür. Bu, ani kan şekeri dalgalanmalarının önlenmesine ve açlık hissinin kontrol edilmesine katkıda bulunabilir.

Kilo Vermeyi ve Yağ Yakmayı Kolaylaştırır

Sirkenin içerdiği asetik asidin, metabolizma hızını artırabileceği düşünülmektedir. Ancak, bu etki genellikle çok küçük ölçekte ve geçici olabilir.

Bazı araştırmalar, sirkenin yağ oksidasyonunu artırabileceğini öne sürmüştür. Bu, vücuttaki yağların enerji olarak kullanılmasını teşvik edebilir.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Bazı çalışmalar, elma sirkesinin kolesterol seviyelerini düşürebileceğini öne sürmüştür. Ancak, bu etkilerin insanlar üzerindeki uzun vadeli etkileri daha fazla araştırma gerektirmektedir. Elma sirkesi, antioksidan bileşenler içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücresel stresi azaltabilir ve dolayısıyla kalp sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Bakteri ve Parazitleri Temizler

Elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir ve bazı durumlarda bakterilerle ve parazitlerle mücadelede yardımcı olabilir.

Elma sirkesi asetik asit içerir, bu da antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalar, asetik asidin belirli bakteri ve mantar türleri üzerinde inhibe edici etkiler gösterdiğini göstermiştir.

Cildi Arındırır ve Gençleştirir

Elma sirkesi, cildinizi temizleyerek fazla yağı ve kirleri uzaklaştırabilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olması, cildin bakteri ve mantarlardan arınmasına yardımcı olabilir.

Asetik asit içeren elma sirkesi, akneye neden olan bakteri ve mikroplarla mücadele edebilir. Ancak, sirkenin cilt üzerinde doğrudan kullanılması cildi tahriş edebilir, bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Elma sirkesi içinde bulunan antioksidanlar, cilt hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı koruyabilir. Bu, cildin yaşlanma belirtileriyle mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Saçları Güçlendirir, Canlandırır ve Güçlendirir

Elma sirkesi, saçın doğal parlaklığını artırabilir. Sirkenin içeriğinde bulunan asetik asit, saç tellerini düzeltip pürüzsüzleştirerek ışığı daha iyi yansıtabilir.

Saç derisindeki mantar ve bakterilerle savaşarak kepek oluşumunu azaltabilir. Sirke, saç derisini temizleyebilir ve sağlıklı bir saç ortamı oluşturabilir.

Elma sirkesi, saç derisinde biriken fazla yağı ve ürün kalıntılarını temizleyebilir. Bu, saç tellerinin daha hafif ve hacimli görünmesine yardımcı olabilir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Elma sirkesi içme suyuyla beraber içildiği takdirde mide enzimlerini düzenleyebilir. Elma sirkesinin sindirimi kolaylaştırma potansiyeli vardır. Asetik asit içeren elma sirkesi, sindirim sisteminin asit dengesini düzenleyebilir ve bazı kişilerde sindirimi artırabilir. Öğünlerden önce bir miktar su ile seyreltilmiş elma sirkesi içerek sindirimi desteklemeye çalışabilirsiniz.

Bağırsakları Çalıştırır

Elma sirkesinde C vitamini yer alır. C vitamini sayesinde bağırsaklar uyarılır ve çalışmaya başlar. Son günlerde kabızlık ya da şişkinlik gibi durumlarla mücadele ediyorsanız yemekten sonra 1 bardak elma sirkesiyle karışık su içebilirsiniz.

Asetik asit, bağırsaklardaki bazı zararlı bakterilere karşı etkili olabilir ve bağırsak florasının dengesini düzenleyebilir. Bu, durum kabızlık gibi bağırsak sorunlarına karşı doğal bir çözüm

Vücudu Toksinlerden Arındırır

Toksinler vücudunuza zarar veren ve yoran maddelerdir. Elma sirkesi, antioksidan içeriği ile toksinlerden doğal şekilde vücudunuzu arındırmış olur. Dengeli beslenme, spor ve elma sirkeli su ile toksin atımını kolaylaştırabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Elma sirkesi içerisinde bulunan bazı bileşenlerin, özellikle antioksidan özellik gösteren polifenollerin, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olabilir. Bu antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücresel stresi azaltabilir ve bağışıklık sistemini destekleyebilir.

elma sirkesi içmenin faydaları

Gece Yatmadan Elma Sirkesi İçmek Neye İyi Gelir?

Elma sirkesi, içeriğinde bulunan asetik asidin, serotonin ve melatonin gibi uyku düzenleyici hormonları etkileyebileceğine dair bazı teoriler bulunmaktadır. Bu nedenle, gece yatmadan önce içilen elma sirkesinin uyku kalitesini artırıcı bir etkisi olabileceği düşünülmektedir.

Elma sirkesi, sindirim sistemi sağlığını destekleyebilecek asit içerir. Gece yatmadan önce içildiğinde, sindirimi rahatlatabilir ve gece boyunca sindirim sürecine yardımcı olabilir.

Yatmadan önce elma sirkesi içmek zayıflatır mı sorusu diyet yapan pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Yatmadan önce elma sirkesi içmenin herhangi bir zararı yoktur. Uykudayken yağ yakımının devam etmesi için önerilir. Ayrıca daha rahat uyumanıza da destek olacaktır.

elma sirkesi içmek

Elma Sirkesi Faydaları Hakkında Bilimsel Çalışmalar

Kilo Kontrolü

Johnston, C. S., Kim, C. M., & Buller, A. J. (2004). Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes. Diabetes Care, 27(1), 281–282.

 

Kan Şekeri Düzeyleri

Mitrou, P., Petsiou, E., Papakonstantinou, E., Maratou, E., Lambadiari, V., Dimitriadis, P., … & Raptis, S. A. (2015). The role of acetic acid on glucose uptake and blood flow rates in the skeletal muscle in humans with impaired glucose tolerance. European Journal of Clinical Nutrition, 69(6), 734–739.

 

Antioksidan ve Antimikrobiyal Özellikler

Yagnik, D., Serafin, V., & Shah, A. J. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific Reports, 8(1), 1732.

 

Mide Sağlığı

Kondo, T., Kishi, M., Fushimi, T., & Ugajin, S. (2009). Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass, and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects. Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, 73(8), 1837–1843.

 

Kolesterol Seviyeleri

Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2011). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science, 76(4), C473–C478.

Bu çalışmalar, elma sirkesinin çeşitli sağlık yararlarına işaret edebileceğini göstermektedir. Ancak, bu faydaların her bireyde aynı şekilde ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca, sağlık durumu nedeniyle herkesin elma sirkesini kullanmadan önce bir sağlık profesyoneli ile görüşmesi önemlidir.

elma sirkesi içmek

Elma Sirkesi Nasıl İçilir?

Elma sirkesini içmek isterseniz 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklemeniz ve karıştırmanız yeterli olacaktır. Elma sirkesini tek başına içmeniz önerilmez. Eğer saf halde içerseniz midenizde ekşimeye ve tahrişe neden olabilir. Mide problemlerini önlemek için içme suyuyla seyreltmeniz daha sağlıklı olacaktır. İçeceğiniz elma sirkesinin ev yapımı ve doğal olması da bir diğer önemli faktördür.

elma sirkesi içmenin faydaları

Elma Sirkesi İçmek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aç Karnına Sirkeli Su İçmek Ne İşe Yarar?

Aç karnına elma sirkeli su içmek kan şekerini dengelemede ve metabolizmayı hızlandırmada etkili olabilir. Vücutta yer alan toksinlerin atılmasını hızlandıran elma sirkeli su içerdiği antioksidan bileşenlerle vücut sağlığını koruyabilir. Elma sirkesini su ile seyrelterek içmek önemlidir. Direkt içildiğinde hasara neden olabilir.

Sabah Elma Sirkeli Su İçmek Faydalı mı?

Bazı mideler elma sirkesine karşı duyarlı olabilir. Elma sirkesini tek başına sabah içmek tahrişe veya midede ekşimeye neden olabilir. Bu nedenle su ile seyreltmek sağlıklı olacaktır. 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı oranında elma sirkesi eklemek ağız kokusunu önleyebilir. Kan şekerini dengeleme özelliği ile iştahı kontrol altına alabilir.

Elma Sirkeli Su Hangi Organa İyi Gelir?

Elma sirkesi aşağıdaki şikayetler için doktor onayı sonrasında tüketilebilir:

 • Kolesterol, kalp ve damar sağlığı
 • Tip2 diyabet
 • Cilt problemleri
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Kabızlık, bağırsak sorunları

Elma Sirkeli Su Ne Kadar İçilmeli?

Elma sirkesi, asitli bir yapıdadır ve gün içinde 1-2 yemek kaşığından fazla tüketilmemelidir. Su ile seyreltilerek tüketilmesi yaygındır. Gargara yapılabilir, cilt veya saç temizleyici sprey olarak kullanılabilir.

elma sirkesi içmek neye iyi gelir

En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde yer alan bilgiler reçete niteliği taşımaz. Sağlıklı günler dileriz…

Üzüm Sirkesinin Az Bilinen 10 İnanılmaz Faydası

Nar Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Alıç Sirkesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Elma Sirkesi Zayıflatır Mı? Kilo Verdiren, Hiç Duymadığınız 5 Etkisi

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.