Etli Kabak Dolması Tarifi

tarafından
19
Etli Kabak Dolması Tarifi
  1. Kabakları yıkayıp kök ve sap kısımlarını kesin. (Tencerede devrilmeyecek ve oturacak kadar) Kabakları tırtıklı bir soyacak ile soyun. Ortadan 2’ye bölüp içlerini tatlı kaşığı veya kabak oyucu ile oyun.

  2. Oyduğunuz kabakların içine 1’er çay kaşığı limon sıkıp elinizle her yerlerine gelecek biçimde limonla ovalayın ve bir tutam tuz ile tuzlayın.

  3. Diğer yandan domateslerden birisini üzerinde kapak kalacak şekilde, kestiğiniz kısmı koparmadan 1 cm üstten kesip içindeki su ve çekirdekli kısmı ayırın. Diğer domatesten kapaklar için, kabakların sayısına ve büyüklüklüklerine göre yuvarlak etlice parçalar kesin ve çıkan domates içlerini harç için rendeleyin.

  4. Kıymayı derince bir kaba alıp ince doğranmış ya da rendelenmiş soğanı, rendelenmiş domatesleri, tuz, karabiberi, kıyılmış maydanoz ve yıkanmış pirinçleri ilave edin. 1 çay bardağı soğuk su ekleyerek harmanlayın ve 10 dakika kadar buzdolabında dinlendirin.

  5. Dinlenen harcı oyduğunuz kabaklara ve domatese pay edip üzerlerinde 1 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun. Kapaklar için kestiğiniz domates parçalarını hafifçe bastırarak kabakları kapatın.

  6. Yayvan bir tencerenin orta kısmına domates dolmasını yerleştirin. Kabak dolmalarını kenardan başlayarak diklemesine yerleştirin. Sosu için salçaları sıcak suda çırpın ve dolmaların üzerine gezdirin. Son olarak katı yağ veya tereyağını yemeğin üzerine küçük parçalar halinde dağıtın, kapağını kapatıp orta ateşe alın. Tıkırdamaya başlayınca kısık ateşe alıp 20 dakika kadar pişirin.

  7. Pişen dolmaları servis tabağına alın. Kıyılmış dere otlarını sarımsaklı yoğurda ekleyip karıştırın. Serviste birer kaşık sarımsaklı dereotlu yoğurdu üzerlerine pay edin ve sıcak servis edin. Afiyet olsun!