Etli Kereviz Yemeği Tarifi

tarafından
44
Etli Kereviz Yemeği Tarifi
  1. Kerevizleri soyup yemeklik irice küpler halinde doğrayın. Kararmamaları için 1/2 limon suyu ve 1 tatlı kaşığı tuz eklenmiş soğuk suya alın.

  2. Kuru soğanları soyup 2’ye bölün. İnce yemeklik küp küp doğrayın. Sarımsağı soyup ince ince doğrayın.

  3. Havucu soyup sudan geçirin ve küp küp ya da yarım halka şeklinde doğrayın.

  4. Tencereyi ocağa alıp ısıtın. Önce sıvı yağı gezdirip tereyağını eritin. Isınan yağa etleri ilave ederek hızlıca çevirip renk alıncaya kadar kavurun.

  5. Etler suyunu çekince doğranmış soğan ve sarımsağı ekleyip 4-5 dakika kadar beraber çevirin. Tuz ve karabiber ile tatlandırın.

  6. Son olarak doğranmış havuç ve kerevizleri tencereye alın, 1-2 tur tüm malzemeyi çevirip üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyerek karıştırın.

  7. Yemek kaynamaya başlayınca kısık ateşe alıp kapağını kapatın ve sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin.

  8. Terbiyesi için 1 yumurta sarısına 1 silme yemek kaşığı un ve 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyip iyice çırpın. Terbiye pürüzsüz bir kıvam alınca yemeğin suyundan bir kaç kaşık alarak terbiyeye ilave edip ılıştırın.

  9. Yemeği ateşten almadan 1-2 dakika önce, terbiyeyi azar azar yemeğe ilave edin ve karıştırın. Son olarak suyunu, tuzunu, baharatını kontrol ederek ateşten alın.

  10. Ateşten aldığınız yemeği 5-6 dakika kadar kapağı kapalı halde dinlendirin. Dilerseniz üzerine ince kıyılmış maydanoz serperek sıcak ya da ılık servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!