Son Dönemde Gündemden Düşmeyen Pirina Yağı Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

tarafından
73
Son Dönemde Gündemden Düşmeyen Pirina Yağı Nedir, Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Zeytinyağı, pek çok uzman tarafından tavsiye edilen ve insan sağlığı için faydalı olduğu ifade edilen bir gıda. Ancak sofralarımızın vazgeçilmez parçası olan sağlık deposu bu ürünün diğer yağlara kıyasla bir nebze pahalı olduğunu belirtmek gerekiyor. Haliyle çok sayıda insan zeytinyağına alternatif ürünlere yöneliyor, yönelmek zorunda kalıyor. İşe bu paralelde son dönemde popüler hale gelen başka bir ürün var: Pirina yağı. Kimileri hem market raflarında hem de sofralarda giderek yaygınlaşan pirina yağının yemek pişirmek için özellikle de kızartmalarda hayli sağlıklı bir alternatif olduğunu ifade ediyor. Kimileri ise zeytinyağının bir yan ürünü olarak da nitelendirilen bu ürünün sağlık açısından ciddi risk oluşturduğu kanaatinde. Peki, son dönemin popüler ürünü pirina yağı nedir, nasıl elde edilir, faydaları ve zararları nelerdir? Gelin tüm bu soruların yanıtına birlikte bakalım.

Son dönemde hem market raflarında hem de yemek sofralarında daha sık karşılaşmaya başladığımız bir ürün var: Pirina yağı

Zeytinyağı fiyatlarındaki artış, ürünlerin kalitesindeki değişkenlik ve benzeri sebepler, alternatif yağ arayışında olan pek çok insanın pirina yağına yönelmesine neden olan faktörlerden. Bununla birlikte pirina yağının son dönemdeki popülerliği, ürün hakkında dikkat çekici tartışmaları da beraberinde getirmiş durumda. Kimileri, pirina yağının sağlık için son derece faydalı olduğunu, üstelik ülkemize ekonomik açıdan da önemli katkı sağlayabileceğini ileri sürüyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin pirina yağından uzak durması gerektiğini ifade edenler de var. Peki, nedir bu pirina yağı? Nasıl üretilir, faydaları ve zararları nelerdir?

Pirina yağı nedir?

Yazımızın girişinde de değindiğimiz gibi bu yeni sofra yağı son dönemde popüler hale gelen bir besin. Zeytinyağının bir yan ürünü olarak da anılan pirina yağının, zeytin ağacının meyvesinden elde edilen özsuyu şeklinde de tanımlandığı kaynaklara rastlamak da mümkün.

Pirina yağı nasıl elde ediliyor?

Son günlerde giderek yaygın hale gelen pirina yağının zeytinyağı üretimine kullanılan zeytinlerin çekirdeğinden ve posasından üretildiğini belirtelim. Fabrikalarda sıkılarak içerisindeki yağın ve suyun büyük bir bölümü alınan zeytinlerin posası hala bir miktar yağ ihtiva ediyor. Ancak bu yağ teknik olarak zeytinyağı olarak kabul edilmiyor ve pirina yağı olarak adlandırılıyor.

Pirina, genel olarak zeytin sıkıldıktan sonra içerisindeki yağ ve suya verilen isim

Pirina, zeytin sıkıldıktan sonra yağ bakımından zenginliğini yitirmediği için çoğunlukla gübre veya hayvan yemi olarak kullanılıyor.

Pirina yağının geçmiş dönemlerde temel olarak sabun üretiminde kullanıldığı biliniyor

pirina yağı

Ancak teknolojik gelişmeler ve yeni tarımsal üretim biçimleri, pirina yağının tüketilebilir hale getirilmesini kolaylaştırmış durumda. Pirina olarak anılan zeytin posası, geleneksel olarak sabun yapımında kullanılsa da özellikle son dönemde rafine edilerek yenebilir yağ haline getiriliyor.

Pirina yağı zararlı mı?

pirina yağı

Alternatif bir yağ çeşidi olarak mutfaklardaki yerini alan pirina yağı, dikkat çekici tartışmaları da beraberinde getirmiş durumda. Söz gelimi bazı kesimler pirina yağının insan sağlığı için tehlikeli bir ürün olduğunu ifade ediyor. Ancak pirina yağının, en sağlıklı zeytinyağı alternatifleri arasında yer aldığını düşünen uzmanlar da var.

Pirina yağı faydaları nelerdir?

Bazı uzmanlar, market raflarında görünür hale gelen ürünü rafine pirina yağıyla doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluştuğunu belirtiyor. Bununla birlikte pirina yağının ayçiçeği yağından daha değerli ve sağlıklı bir yağ türü olduğunu dile getiren uzmanlar var. Ayrıca pirina yağının damar sağlığını güçlendirdiğini, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürdüğünü ve cilt kuruluğuna iyi geldiğini ileri sürenler de yok değil.

Bazı uzmanlar ise pirinadan elde edilen ürünün en sağlıklı kızartma yağı alternatifi olduğu görüşünde

pirina yağı

Bu ise pirina yağı yemeklerde kullanılabilir mi, sorusuna güzel bir yanıt niteliğinde. Evet pek çok uzmana göre göre pirina yağının yemeklerde kullanılmasında hiçbir akınca yok.

Kaynak: 1