Geleneksel Japon Mutfağının Popüler Lezzetlerinden Sashimi Nedir, Nasıl Yapılır?

tarafından
335
Geleneksel Japon Mutfağının Popüler Lezzetlerinden Sashimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Japon mutfağı oldukça çeşitli ve lezzetli bir mutfak kültürüne sahip. Geleneksel Japon mutfağına ait olan ‘Sashimi’ de Japon mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor. Asya mutfağında hazırlanan çoğu yemek gibi sashimi tarifi de çiğ balıkla servis ediliyor. O zaman sushi severleri buraya alalım ve tarifin püf noktalarına birlikte yakından bakalım. Sashimi nedir? Japon kültüründe sevilen lezzetlerden bir olan sashimi çiğ mi? Sashimi hangi balıktan yapılır? Evde sashimi nasıl yapılır? Detaylar aşağıda!

Sashimi nedir?

sashimi nedir

Japon kültürünün popüler lezzetlerinden biri olan ‘Sashimi’ tıpkı sushi çeşitleri gibi soya sosu ile hazırlanıyor. Sashimi hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra Japonya’da sıkça tüketilen bir turp çeşidi olan wasabi sosuyla birlikte sunuluyor. Öte yandan bazı mutfak şefleri sashimiyi suşi türü olarak kabul etmezler. Çünkü suşide ana malzeme olarak pirinç bulunur. Sashimide ise pirinç olmadığı için menüde sadece ‘çiğ balık dilimleri’ olarak tanımlanır. Yani sashimi için bir çeşit pirinçsiz sushi denebilir desek yanlış olmaz sanırım. Sashimi servis aşamasında balıklar incecik dilimlenir ve tabağa bu şekilde aktarılır.

Sashimi hangi balıktan yapılır?

Sashiminin yapımında şefin tercihine göre birçok balık tercih edilebilir. Ton balığı, karagöz balığı, somon balığı, dil balığı, hatta bazı zamanlarda karides de sashimi yapımında kullanılır. Ancak en lezzetli sashimi nasıl hazırlanır diyecek olursanız, cevabımız orkinos balığı olacaktır. Balıkların oldukça ince dilimlenmesi tarifteki en önemli püf nokta diyebiliriz. Ardından incecik dilimlenen balıklar soya sosuna batırılır ve wasabi ile servis edilir.

Evde sashimi nasıl yapılır?

sashimi nedir

Evde sashimi yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 500 gram balık (somon, lagos, levrek, orkinos veya ton)
  • 1 adet kırmızı turp
  • Wasabi
  • 1 adet orta boy havuç
  • Soya sosu

Nasıl yapılır?

Sashimi nedir? Bu soruyu yukarıda yanıtladık. Sıra geldi sashimi tarifinin nasıl yapılacağına! O zaman malzemelerimiz hazırsa tarifimize başlayalım. Öncelikle çiğ balığı derisinden dikkatlice ayırın. Balığı ortadan ikiye bölerek kılçık kısımlarını temizleyin. Ardından temizlediğiniz balıkları üst üste koyarak derin dondurucuda bir süre bekletin. Balıklar tamamen donduğunda dondurucudan çıkartın. Balıkları yarım santim kalınlıkta olacak şekilde incecik dilimleyin. Balık dilimlerinin buzları eridiğinde servis tabağına yatay bir şekilde dizin. Diğer tarafta turp ile havucu uzun ve ince şekilde dilimleyin. Servis tabağının yanına turp ve havuç dilimlerini de ilave edin. Son olarak sashimi üzerine soya sosu gezdirin. Sashimi porsiyonunu wasabi ile birlikte servis edebilirsiniz. O zaman şimdiden afiyet olsun diyelim.

Japon ve Norveç mutfağına dair diğer lezzetleri öğrenmek için;

Uzak Doğu’ya Uzanan Lezzet: Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Sushi Çeşidi

Norveç Somonu Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 Bilgi

Kaynak: 1 2