Görünüm Aynı Lezzet Farklı! Americano ve Filtre Kahve Arasındaki Fark Nedir?

tarafından
313
Görünüm Aynı Lezzet Farklı! Americano ve Filtre Kahve Arasındaki Fark Nedir?

Kahve hayatımızın vazgeçilmez lezzetlerinden biri! Sabah ayılmak için, akşam ise iş çıkışı keyifli bir muhabbete eşlik ederken hep bizimle. Öte yandan kahve tutkunlarının en sık tükettiği iki kahve çeşidi bulunuyor; Americano ve filtre kahve! Bu kahveler görünüm olarak birbirlerine çok benziyor olsalar da lezzetlerinin ve aroma yoğunluklarının tamamen farklı olduğunu söylemeliyiz. Öte yandan her iki kahve de teknik olarak perkolasyon yöntemiyle hazırlanıyor olsa da aralarında epey fark bulunuyor. Peki bu farklar neler? Americano ve filtre kahve arasındaki fark ne? İki kahve aroma olarak birbirinden ne kadar farklı? İki kahve arasındaki ayırt edici lezzet notası ne? Detayları aşağıda birlikte keşfediyoruz!

Americano nedir?

Americano ve filtre kahve arasındaki fark neler? Bu soruyu yanıtlamadan önce Americano nedir, bunu açıklayalım. Americano, espresso bazlı espresso makinesi ile yapılan bir kahve çeşidi. Seveni kadar sevmeyeni de oldukça fazla olan bu sert içim kahve oldukça karakteristik bir lezzete sahip.

americano ve filtre kahve arasındaki fark

Sıra geldi filtre kahveye! Oldukça müdavimi olan filtre kahvenin hazırlanış aşaması oldukça pratiktir. Filtre kahve kendine has demleme yöntemiyle manuel olarak hazırlanan klasik ve sık tüketilen bir kahve çeşidi.

Americano ve filtre kahve arasındaki fark nedir?

americano ve filtre kahve arasındaki fark

Americano ve filtre kahve arasındaki fark nedir? Sıra geldi çok merak edilen bu soruyu yanıtlamaya! İki ayrı kahve arasındaki farklılıklara gelecek olursak öncelikle şu madde ile başlayabiliriz. Americano ve filtre kahve farklı yöntemlerle hazırlandıkları için tatlarının da birbirlerinden farklı olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan filtre kahve yapımında kahveyi demlemek için sıcak su yeterlidir. Ancak Americano için espresso yapımında sıcak suya ek basınç uygulanır. Americano filtre kahveden çok daha yoğun ve net bir aromaya sahiptir. Bu sebeple kahve çeşitleri arasındaki en sert kahvelerden biridir.

Hazırlanma sürelerine gelecek olursak, Americano ve filtre kahvenin hazırlanış zamanlamaları birbirlerinden farklıdır. Americano en fazla 1 dakika içinde hazırlanabiliyorken, filtre kahvenin hazırlanma süresi 5 dakika ve üstü bir süreyi bulabilir. Öte yandan her iki kahve de farklı notaları ve aromaları barındırır. Kahvelerden biri daha yumuşak içime sahipken diğeri daha aromatik ve sert bir içim sunar.

Kaynak: 1 2