Görenlerde Şaşkınlık Yaratan Mavi Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
160
Görenlerde Şaşkınlık Yaratan Mavi Yumurta Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yumurta, pek çok insanın beslenme düzeninde önemli bir yere sahip. Çünkü özellikle protein açısından zengin bir besin maddesi. Üstelik yumurta ile pek çok farklı yemek hazırlanabiliyor. Öte yandan bu sağlık deposu başlı başına lezzetli bir yiyecek. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta, milyonlarca insan için hayli tanıdık bir besin maddesi. Fakat beyaz, kahverengi veya krem renklerde olan yumurtaların, pek de tanıdık olmayan bir çeşidi daha var: Mavi yumurta. Üstelik bu nadir besinin diğer türlerinden daha fazla protein içerdiği ve daha sağlıklı olduğu iddia ediliyor. Ancak bu üzerinde uzlaşı olan bir iddia değil. Peki mavi yumurtalar ile diğer cinsler arasında ne gibi farklar bulunuyor? Mavi yumurta nedir? Gelin, sıra dışı rengiyle şaşkınlık yaratan bu ilginç besin kaynağı hakkında merak edilenlere birlikte bakalım.

İlginizi çekebilir:

Ucuz Bir Protein Kaynağı Olan Yumurta Hakkında 11 Bilgi

“Mavi yumurta”yı mavi yapan ne?

mavi yumurta


Mavi yumurta, kökeni Güney Amerika’da yer alan Şili’de olan Araucana adlı tavuk ırkının yumurtasıdır. Bu tavukların vücut özelliklerine göre kuyrukları yoktur ve bunun yerine kulak kuyrukları bulunmaktadır. Yumurtasının renginin mavi olmasının sebebi ise, Araucana’ların genlerinden gelen pigmentlerdir. Anlayacağınız, varoluşları gereği mavi bazen de rengi maviye çalan yumurta üretmektedirler.

Araucana gibi mavi renkte yumurtlayan diğer tavuk ırkları

mavi yumurta


Araucana tavuklarına benzer olarak mavi yumurta bırakan diğer tavuk cinsleri Ameraucana ve Easter Egger yani “Paskalya Yumurtası” isimli tavuklardır. Ameraucana cinsi adını Araucana ırkından almaktadır. Araucana’lardan farklı olarak kulak kuyrukları yerine sakalları bulunmaktadır. Easter Egger denilen tavuk cinsi ise halk tarafından en çok duyulan tavuklardır. Bu tavuklar ise genlerini Araucana ve Ameraucana ırklarından alan melez cinslerdir ancak onların aksine yumurtalarını soluk pembe, siyah ve kahverengi olarak da bırakabilirler.

Paskalya Bayramı’ndaki renkli yumurta boyama adeti ise Easter Egger tavuklarından gelmektedir.

Genetiğiyle oynanarak mavi renkte yumurtlayan tavuk ırkları

mavi yumurta

Cream Legbar adı verilen tavuk cinsi İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ndeki iki profesör tarafından geliştirilen bir türdür. Playmouth Rock ve Araucana cinsi tavukların karışımıyla alınan genler sayesinde oluşturulmuşlardır.

Arkansas Blue adı verilen tavuk cinsi ise, Amerika’nın Arkansas eyaletindeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir tavuk cinsidir. Tıpkı Cream Legbar gibi melez olan bu tür tavuklar da mavi renkli yumurtalar bırakmaktadır.

Yumurta kabuğunun rengini, yumurtlayan tavuğun genleri oluşturmaktadır.

Mavi yumurtayı besin değeri açısından zenginleştiren faktörlere bakacak olursak…

A, D, E ve B vitaminleriyle beraber demir, çinko, kalsiyum ve forsfor gibi mineralleri yükse oranda barındıran bu yumurta beslenme açısından tam bir protein kaynağıdır. Öte yandan tüketilmesi halinde insanlarda doğru beslenme ve kilo kontrolü gibi durumları teşvik ederken, çocuklarda erken yaşta fiziksel ve zihinsel gelişimi destekliyor.

Peki mavi yumurta, normal yumurtadan daha mı sağlıklı?

Mavi yumurtanın gündeme gelmesi beraberinde bilindik beyaz ve kahverengi yumurtalara göre protein, demir, kalsiyum oranlarının daha yüksek olması dolayısıyla diğer yumurtalara göre daha sağlıklı olduğu gibi birçok söylem getirdi. Ancak bunlar maalesef ki basın tarafından gündemi meşgul eden yanlış bilgiler!

Araştırmalara göre, mavi yumurtalar içerdiği vitamin ve mineraller açısından beyaz ve kahverengi renkteki yumurtalarla eşdeğerdir. Tamamen Auracana tavuklarının genlerinden gelen pigmentler sayesinde yumurtanın mavi renkle oluşmasını sağlayan bu durum, ne yazık ki mavi yumurtayı diğerlerinden daha sağlıklı yapmıyor. Medya tarafından verilen bu yanlış bilgiler nedeniyle pek çok insan mavi yumurta üretimi girişimiyle Şili’deki bu tavuklardan satın alarak pazarlama yapmakta ve diğer insanları bu konuda yanlış bilgilendirmeye devam etmektedir.

Mavi yumurtanın diğerlerinden tek bir farkı var!

O da mavi rengi dışında, daha düşük kolesterol oranı içeriyor olması. Bunun sebebi ise yumurtaların boyutlarının kolesterol seviyeleriyle eşdeğer olduğu gerçeği. Mavi yumurtanın boyutu da tıpkı bıldırcın yumurtası gibi, diğer yumurtaların boyutundan biraz daha küçüktür. Dolayısıyla mavi yumurta hakkında gündeme gelen söylemler arasında tek doğru bilgi, daha düşük kolesterol içermesi.

Kaynak: 1