Hem lezzetini arttırıyor hem koyulaştırıyor! Kıvamlı çorbanın 7 sırrı

tarafından
95
Hem lezzetini arttırıyor hem koyulaştırıyor! Kıvamlı çorbanın 7 sırrı

Çorbanın damaklarda lezzet bırakması için kıvamı oldukça önemli.

Sofraların baş tacı çorbalar yazın soğuk kışın ise sıcak olarak birçok alternatifi bulunabilen, besleyici ve hazmı kolaylaştıran bir seçenektir. Buna karşın çorbanın en can alıcı noktası ise kıvamıdır. Çok sulu olduğunda ya da katı kaldığında istenilen tadı vermez. Ancak bu duruma karşı alabileceğiniz basit ama etkili önlemler sayesinde çorbanın kıvamını tutturabilir, lezzetine lezzet katabilirsiniz.

TEREYAĞI VE UN KARIŞIMI KULLANIN

Börmaniye (Beurre manie) olarak bilinen bu yöntem çorbanın kıvamını tutturmak için kullanılıyor. Özellikle Fransızların kullandığı bu yöntem hem çorbanın lezzetini arttıracak hem de ideal kıvamda çorba elde etmenizi sağlayacak. Bunun için tek ihtiyacınız un ve tereyağıdır. 2 çay kaşığı unu 2 çay kaşığı tereyağını tavada kıvam alana kadar karıştırın. Ardından çorbanızın içerisine ekleyin.

KAYNATIN

Eğer çorba çok sulu kaldıysa kıvamı tutturmak için en kolay seçenek kaynatmaktır. Çorbayı daha çok kaynatarak kıvamını koyulaştırabilirsiniz. Çorba kaynadıkça içeriğindeki su buharlaşır ve sıvı azaldığından çorba daha katı kıvama gelir. Ancak çorbayı uzun süre kaynattığınızda çorbanın dibi tutabilir, bunu da göz önünde bulundurmalısınız.

BLENDRDAN ÇEKİN

Bazı çorbalar kaynatılsa da kıvamı tutmaz. Bu yüzden blenderle çekip püre haline getirerek koyulaştırmanız mümkün. Böylece çorba homojen hal alacak ve pürüzsüz olacaktır.

NİŞASTA EKLEYİN

Çorbanın kıvamını tutturmak için kullanılan bir diğer etkili yöntem ise nişasta. Ayrıca Mastechef’te çorbayı koyulaştırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biri. Çorbayı koyulaştıracak bir kaşık nişastayı kâseye koyun ve üzerine az miktarda su ekleyerek yoğun kıvam almasını sağlayın. Ardından yavaş kaynamakta olan çorbayı hem karıştırın bir yandan da nişastası ilave edin.

İÇERİSİNE ÇORBA MALZEMESİ EKLEYİN

Çorbanızın çok sulu olduğunu düşünüyorsanız çorbanın çeşidine göre belirleyeceğiniz makarana veya bakliyat ürünleriyle çorbanızı koyulaştırabilirsiniz. Örneğin patates, mercimek, pirinç, nohut veya şehriye gibi malzemeler çorbanın fazla suyunu çekerek kıvam almasına yardımcı olur. Ancak çorba pişmiş olacağı için patates veya pirinç gibi malzemeleri önceden haşlamayı unutmayın.

EKMEK EKLEYİN

Çorbaya ekleyebileceğiniz bir diğer malzeme ise ekmek. Eğer hızlı bir çözüm isterseniz de evde bayatlamış ekmeğinizi kullanabilirsiniz. Tıpkı kasedeki çorbanın içerisine ekmek atıldığında koyulaşması gibi sıvı olan çorbanın da kıvam almasını bu sayede sağlayabilirsiniz.

SÜT

Son olarak çorbayı koyulaştırmak için kullanılabilecek son malzeme süt ürünleridir. Süt, yoğurt, krema vb. ürünlerin çorbalara kıvam kazandırmaya yardımcı olur. Ancak süt ürünlerinin çorbanın sıcağıyla ya da asidiyle etkileşime geçme sonucunda kesilme sorununa dikkat etmek gerekir.