Herkesin Seveceği Bir Çeşidi Var! Sushi İsimleri Ve İçerikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
208
Herkesin Seveceği Bir Çeşidi Var! Sushi İsimleri Ve İçerikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Japon mutfağı dendiğinde ilk olarak akla sushi gelir. Deniz ürünleri ve pirinç içeren bu yemeğe karşı oldukça büyük bir önyargı var. Dolayısıyla bazı insanlar sushi yemeyi çok severken, diğerleri ise “aman benden uzak olsun” diyor. Ancak sushinin tek bir çeşidi yok. Yani, damak tadınıza hitap eden bir sushi çeşidi keşfettiğinizde büyük olasılıkla yemeye doyamayacaksınız. Bu nedenle, sizler için sushi isimleri ve sushi çeşitleri nelerdir detaylı bir şekilde anlatacağız. Hadi o zaman, önyargıyı bir kenara bırakıp sushi isimleri ve çeşitleri nelermiş öğrenelim…

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Uzak Doğu’ya Uzanan Lezzet: Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Sushi Çeşidi”

Sushi nedir?

Sushi isimleri

Sushi, sebzeler ve çiğ deniz ürünleri gibi malzemelerle beraber, biraz tuz ve şekerle hazırlanmış olan sirkeli pirinçten oluşan bir Japon yemeğidir. Sushinin ana maddesi sumeshi veya shari olarak bilinen sushi pirincidir. Sushi, Japon mutfağına özgü bir yemek olsa da, Uzakdoğu başta olmak üzere neredeyse dünyanın her bölgesinde tüketilir. Sushi, yengeç çubuğu, somon, ton balığı, sarıkuyruk, yılan balığı ve kalamar gibi deniz ürünleri ile hazırlanır ve geleneksel olarak orta taneli beyaz pirinçle yapılır. Bununla birlikte wasabi, gari ve soya sosuyla servis edilir.

Sushi nedir öğrendiğimize göre şimdi sushi isimleri ve çeşitlerine bakalım.

Sushi isimleri ve çeşitleri

Sushi isimleri
 • Nigiri
 • Maki
 • Ebi
 • Kani
 • Sashimi
 • Uramaki
 • Chirashi
 • California roll
 • Spider roll

Nigiri

Nigiri

Eğer konu sushi ise, nigiri nedir sorusunu pek çok kez duymuş olabilirsiniz. Nigiri, pirince el ile şekil verilen ve üstü çiğ balık dilimi ile kapatılan bir sushi çeşididir. Pirincin üzerine konulan çiğ balık genelde karides, dil balığı veya somon olur. Yani, nigiriyi diğer sushi çeşitlerinden ayıran şey, yosun gibi malzemelerle sarılmamasıdır.

Maki

Maki

Maki, en popüler sushi çeşitleri arasında yer alır. Maki hazırlanırken bambu hasırı üzerine deniz yosunu koyulur. Daha sonra üzerine pirinç, avokado ve salatalık gibi malzemelerle beraber balık eklenir. Son olarak, bambu hasırının yardımıyla rulo haline getirilir. Böylece maki roll olur. Bu sushi çeşidinin farklı türleri vardır. Bunlar futomaki, ehomaki, ebi maki, temaki, negitoromaki ve hosomakidir. Ayrıca sake maki, yani saki ten roll da maki sushi türlerinden biridir ve somon ile pirinçten yapılır.

 • Temaki: Külah şekli verilerek sarılır.
 • Negitoromaki: İnce doğranmış ton balığı ve taze soğan içerir.
 • Futomaki: Deniz yosunu ile kaplıdır ve 5-6 santim çapındadır. İçerisine 2-3 adet sebze eklenir. Ayrıca geniş sarılır.
 • Hosomaki: Futomakiden daha ince sarılır ve tek bir malzeme kullanılarak yapılır.

Ebi

Ebi

Ebi, ön pişirme uygulanmış kelebek karideslerdir. Ebi maki, karidese sarılı maki sushidir. Ebi tempura harca batırıldıktan sonra derin yağda kızartılan karidestir. Ebiten roll ise tempura karides, salatalık, krem peynir ve avokadodan oluşur ve dışı çıtır kaplıdır.

Kani

Kani

Kani, yengeç etinden yapılan bir sushi çeşididir. Kani maki ise yengeç eti ve pirinçten yapılır ve yosun kağıdı ile rulo haline getirilip servis edilir.

Sashimi

Sashimi

Sashimi, üstünde veya altında pirinç bulunmayan çiğ deniz mahsulü sunumudur. Yemeğin ana maddesini dilimlenmiş deniz mahsulü oluşturur ve garnitür üzerinde servis edilir. Deniz mahsüllerinin altındaki garnitür “daikon” adı verilen Asya’ya özgü beyaz turptur. Ayrıca bu yemeğin yanında soya sosu, gari veya wasabi bulunur.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Geleneksel Japon Mutfağının Popüler Lezzetlerinden Sashimi Nedir, Nasıl Yapılır?”

Uramaki

Sushi isimleri

Uramaki, makinin bir nevi tersten sarılmış halidir. Deniz yosunu sushinin en iç kısmındaki katmanı oluşturur. Sushiyi kaplayan malzeme ise balık yumurtası, pirinç ya da susamdır. Makide ise deniz yosunu sushiyi saran son katmandır.

Chirashi

Sushi isimleri

Chirashi, bir nevi sushi salatasıdır. Bir tabak pirincin üzerine çiğ balık dilimlerinin ve diğer deniz ürünlerinin eklenmesi ile yapılır. Son olarak, yumurta veya karides eklenir. Chirashi, Japon evlerinde en sık hazırlanan sushi çeşitlerinden biridir. Bunun nedeni, oldukça hızlı bir şekilde hazırlanmasıdır.

California roll

Sushi isimleri

California roll, batı kültürünün en sevdiği sushi türüdür. Yengeç, balık yumurtası, salatalık ve avokado ile hazırlanır. Oldukça hafif ve ferahlatıcı bir tadı vardır. Bu nedenle, Uzakdoğu lezzetlerine alışık olmayan kişilerin en çok tercih ettiği sushi çeşididir.

Spider roll

Sushi isimleri

Modern sushi türleri arasında bulunan spider roll, kızartılmış yengeç, balık yumurtası, avakado, salatalık ve marul ile hazırlanır. Bu sushinin lezzetli yoğun tadının arkasındaki sır baharatlı mayonezdir.

Kaynak: 1 2