İftar Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı, Diyanet

tarafından
66
İftar Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı, Diyanet

Ramazanın Bereketi: İftar Duası Nasıl Yapılır?

İftar, ramazan ayı içinde, oruç zamanının son bulduğu ve güneşin battığı zaman dilimidir. İslam dini gereği tutulan oruçlar iftar vaktinde akşam ezanı ile birlikte açılır. İftar vakitleri, ramazan yemeklerinin ve sofralarının insanları buluşturduğu kıymetli dakikalardır. İftar sofralarını bereketlendiren, ağızları tatlandıran iftar sofrası duası ile ilgili hazırladığımız bu yazı ile bu ramazan içiniz huzurla dolsun. Tutulan oruçlar ve edilen dualar kabul olsun.

Orijinal dilinden iftar duası Arapça, okunuşu ve anlamı; kolayca kavranabilmesi için iftar duası Türkçe, peygamberimizin iftar duası ve anlamı bu yazıda sizlerle olacak!

İlginizi çekebilir: Faziletli Ramazan Duaları Arapça, Türkçe

iftar duası türkçe

İftarda Nasıl Dua Edilir?

İftar duası nedir? İftar duası nasıl yapılır? İftar duası ramazan ayına özgü bir ibadet midir? Ramazan orucundan dolayı böyle bir kanı olsa da sene içinde herhangi bir gün oruç tutulduğunda da iftar yapılır ve o gün de iftar duası edilebilir. Elbette duanın içeriği ramazan ayı içinde tutulan oruçta farklılık gösterebilir.

Oruç açılırken dua etmek sünnettir. İftar duası sadece 1 adet değildir; yani dili olarak keskin kurallara bağlı değildir. İftar duası güzel sözler içermeli hem bütünün hayrına dilekleri hem Allah’a şükrü barındırmalıdır.

Dileyen herkes içinden geldiği gibi, saygı ve samimiyet içerisinde duasını, minnetini ve şükür duygusunu dile getirebilir. Ramazan sofrasında edilen dualar iftar duası olarak adlandırılır. Dua ederken mühim olan bir şey vardır: Kalpten dua etmek… Oruç açılırken dua etmenin yeri İslam dininde oldukça önemlidir. İftar duasının yeri ise çok kıymetlidir. İftar duası fazileti hadislerle daha iyi anlaşılır.

Hz. Muhammed (s.a.v.) iftar duasının geri çevrilmeyeceğini belirtmiştir:

“Üç kimsenin duası reddedilmez: İftar edinceye kadar oruçlu kimsenin, âdil devlet başkanının ve mazlumun duası. Allah, mazlumun duasını bulutların üzerine kaldırır ve o dua için sema kapılarını açar ve ‘İzzetime yemin ederim ki belli bir süre de olsa mutlaka sana yardım edeceğim’ buyurur.”

(Tirmizî, De’avât, 115,129; İbn Mâce, Siyâm, 48; bk. İbn Hıbbân, Ed’ıye, 17, No:17228)

 

Peygamberimiz (s.a.s.)

“Oruçlunun orucunu açarken yapacağı dua reddedilmez.”

(İbn Mâce, Siyâm, 48)

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları

Geleneklerimizde ise masa başında bir büyüğün dilinden dökülen iftar duasına eşlik etmek, hem manevi duyguları pekiştirir hem de kalabalık sofraların bereketini artırır. İftar duası Türkçe ya da Arapça haliyle iftar sofralarının olmazsa olmaz manevi detaylarından biridir.

Şimdi, önce iftar duası Arapça okunuşu daha sonra da Türkçe anlamı alt başlıklarımıza geçelim.

iftar duası

İftar Duası Arapça Okunuşu

İftar duası Arapçası:

Okunuşu: “Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.”

Anlamı: “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!”

 

İftardan sonra edilebilecek yemek sonrası duası:

Okunuşu: “Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin”

Anlamı: “Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah’a hamdolsun.”

İftar Duası Türkçe Anlamı

Arapçası verilen iftar duası Türkçe anlamı ile de okunabilir. Türkçe anlamı ise şu şekildedir:

“Ey mağfireti geniş olan Allah’ım! Beni bağışla Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana dayandım. Verdiğin nimetle oruç açtım. Ramazanın yarınki gün orucuna niyet ettim. Önceden işlediğim, ilerde işleyeceğim günahlarımı affet. Yardımı sayesinde oruç tuttuğum, rızkıyla iftar ettiğim Allah’a hamdolsun.”

Görüldüğü üzere şükür, minnet ve af dileme duygularını içeren iftar duası, oruçlar açılmadan okunduğu gibi yemek sonrasında da okunabilir. İftar duası kısa öz olabileceği gibi uzun da tutulabilir:

Nihat Hatipoğlu’nun ramazan günlerinde sıkça dile getirdiği iftar duası uzun dualar arasında yer alır. O dua ise şöyledir:

“Allah’ım! Bugün de oruç tutup ibadete durmam için bana yardımcı ol; bugünün günahlarından beni uzaklaştır; bugün de sürekli olarak seni zikretmeyi bana nasip eyle; tevfikinle ey yolunu şaşanları hidayet eden!”

“Allah’ım! Bugün de bana huşu ehlinin itaatini nasip eyle; mütevazı insanlar gibi dönüş yapıp tövbe etmemle göğsümü genişlet; emanınla, ey korkanların emanı ve güveni! Allah’ım! Bugün de beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bugün şeytanı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri aden kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren Rabbim!”

İlginizi çekebilir: Ramazan Ayının Önemi ve Fazileti, Nelere Dikkat Edilmeli?

iftar duası nasıl edilir

Peygamberimizin İftar Duası

Hz. Peygamberimiz, iftar edeceği zaman şöyle dua ederdi:

Okunuşu: “Allahümme leke sumtü ve ‘alâ rızkıke eftartü.”

Anlamı: “Allah’ım! Senin rızân için oruç tuttum. Senin rızkınla orucumu açıyorum.” (Ebû Davud, Savm, 22)

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı yayınları

Peygamberimiz ömrü boyunca iftar duasının kıymetini, Müslüman halka anlatırdı. Oruç tutmaya da verdiği önemi hadislerden anlamaktayız. Orucunu açarken hurma ile açtığı dini kaynaklarda yer almaktadır. Bazı din araştırmalarında ise ateş değmeyen yiyecekler ile oruç açtığı bilinmektedir.

Hurmanın bereketli bir yiyecek olduğunu hadislerle aktarmıştır. Öyle ki hurmanın değerini şu hadisten anlayabiliriz:

“Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa, su ile açsın. Zira su temizleyicidir.”

İlginizi çekebilir: Sahur Nedir? Sahur Vakti Ne Zaman Başlar, Biter?

iftar duası nasıl yapılır

İftar Duası Kısa ve Anlamlı

İftar duası kısa olduğunda özellikle çocuklara dua etme alışkanlığını kazandırmak için faydalı olabilir. Uzun duaları aklında tutmakta zorlanan yaşlılar için de kısa dualar iyi olabilir. En kısa ve akılda kalan iftar duası okumak istediğinizde şu değerli cümleler aklınıza gelebilir:

“Allah’ım senin için oruç tuttum. Sana inandım, sana güvendim. Senin verdiğin rızık ile orucumu açtım. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Ey! Bağışlaması bol Rabbim. Beni, ailemi ve inananları koru. Milletimize birlik ve beraberlik ver. Amin.”

Oruç açıldıktan ve birkaç lokma yemek yenildikten sonra ise kısa bir dua daha okunur. Bu dua Peygamberimiz tarafından da iftardan sonra okunurdu:

Okunuşu: “Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ” denilerek yemek yenilmeye devam edilir.

Anlamı: “Açlık, susuzluk bitti. İnşallah sevabına da kavuştuk.”

Bir diğer kısa dua da iftardan sonra okunur. Yemekler afiyetle yenilir ve sofra toplanmadan tüm aile, yemeklerin başında iken şu sözler dilden dökülür:

Okunuşu: “Allâhümme sellimnî li Ramadâne ve sellim Ramadânelî ve sellimhü minnî mütekabbelen.”

Anlamı: “Allah’ım! Beni ramazan için, ramazanı da benim için selametli kıl. Onu, kabul edilmiş olarak benden razı eyle.”

iftar duası türkçe

İftar Mesajları: En Güzel İftar Sözleri

En Güzel Sahur Mesajları, Anlamlı Sözler

İftar Nedir? Anlamı, İftar ile İlgili Hadisler

Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Okunacak Dualar

Sahur Duası Nasıl Yapılır? Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.