Karabiberden Kimyona: Kalp Sağlığına İyi Gelen 7 Lezzetli Baharat

tarafından
29
Karabiberden Kimyona: Kalp Sağlığına İyi Gelen 7 Lezzetli Baharat

Kalp hastalıkları günümüzde oldukça yaygın. Beslenme alışkanlıkları ve tüketilen gıdalar ise kalp sağlığı söz konusu olduğunda ön plana çıkan unsurlar. Bu doğrultuda bilim insanları kalp sağlığını olumsuz etkileyen diyetlerden ve gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor. Elbette kalp sağlığını güçlendiren yiyecekler de var. Peki, ama sağlıklı bir kalp için bazı baharatların da yardımcı olabileceğini söylesek ne dersiniz? Evet, bilim insanları kalp sağlığını korumak isteyenlerin bazı baharatları sıklıkla tüketmesi gerektiğini ifade ediyor. Peki, kalp sağlığına iyi gelen baharatlar hangileri? İşte karabiberden kimyona sağlıklı bir kalp için sofranızdan eksik etmemeniz gereken 7 lezzetli baharat.

1. Tarçın

Kalp sağlığına iyi gelen baharatlar söz konusu olduğuna listenin üst sırlarına yazılması gereken unsurlardan biri de tarçın. Lezzetiyle tüm dünyadaki en popüler baharatlar arasında yer alan tarçın, aynı zamanda gerçek bir kalp dostu! Bazı bilimsel araştırmalar tarçının özellikle şeker hastaları için önemli olduğunu gösteriyor. Çünkü bu lezzetli baharat, vücudun kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı oluyor. Kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkisi bulunan tarçın günlük 1 çay kaşığı tüketildiğinde kalp damar sağlığını da önemli şekilde güçlendiriyor.

2. Kimyon

Hem tohum hem de toz halde kullanılabilen kimyon, Hindistan’dan Meksika’ya kadar gezegenimizin pek çok farklı noktasında sevilen bir baharat. Ancak kimyonun yiyecek ve içeceklere hoş koku ve tat vermekten başka özellikleri de var. Evet, kimyon da kalp sağlığını güçlendiren mucizevi baharatlardan biri. Çünkü vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan olan flavonoid içeriyor.

3. Sumak

kalp sağlığına iyi gelen baharatlar

Kendine özgü tadıyla pek çok farklı yemekte kullanılan sumak, yüksek kan şekeri ile mücadele edebilmek için oldukça etkili bir silah. Bu sayede kalbi ve damarları şekerin zararlı etkilerinden koruyor ve kalp sağlığını güçlendiren baharatlar listesinde kendisine yer buluyor.

4. Zencefil

Günümüzde çok sayıda yemeğin ve hatta içeceğin içerisinde zencefile rastlamak mümkün. Çünkü hem çok lezzetli hem de sağlık açısından oldukça faydalı. Zencefilin kurutularak toz hale getirilmesinden elde edilen baharat ise kalp sağlığı söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor. Uzmanların belirttiğine göre zencefildeki gingerol isimli bileşik çeşitli kalp hastalıklarını tetikleyebilen oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı oluyor.

5. Kırmızıbiber

kalp sağlığına iyi gelen baharatlar

Mutfağımızın en sevilen baharatlarından biri olan kırmızıbiber de kalp sağlığını korumak ve güçlendirmek isteyenlerin gönül rahatlığıyla tüketebileceği gıdalar arasında yer alıyor. A ve C vitaminleri ile potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan kırmızıbiber, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sunuyor.

6. Sarımsak

Bildiğiniz gibi sarımsak, insan sağlığı için son derece faydalı bir bitki. Ancak farklı şekillerdeki kullanımı sebebiyle bir baharat olarak da sınıflandırılıyor. Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalar ise sarımsağın damar sağlığını güçlendirdiğini ayrıca kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürebildiğini gösteriyor.

7. Karabiber

kalp sağlığına iyi gelen baharatlar

Sofralarımızdaki vazgeçilmez baharatlarından biri de karabiber. Üstelik o da kalp sağlığını koruyan lezzetli bir baharat. Çünkü her şeyden önce antioksidan ve iltihap azaltıcı özelliği var. Ancak karabiberin faydaları bu kadarla sınırlı değil. Karabiber, kırmız kan hücrelerinin üretimine de yardımcı oluyor, kolesterol ile mücadeleye de. Öte yandan uzmanlar, karabiberin kilo vermeyi kolaylaştırıcı özelliği olduğunu ifade ediyor. Tüm bunlar, karabiberi kalp sağlığını güçlendiren baharatlar arasında ayrıcalıklı bir konuma yükseltiyor.

İlginizi çekebilir:

Acılı ve Baharatlı Yiyecekler Yediğinizde Vücudunuza Ne Olur?

Kaynak: 1