Üç Biberli Lor Bastı Tarifi

tarafından
21
Üç Biberli Lor Bastı Tarifi
  1. Biberleri yıkayın. Ortadan ikiye bölüp çekirdeklerini temizleyin. Mümkün olduğunca eşit boylarda irice doğrayın.

  2. Lor veya ekşimik tercihinize göre tuz oranını ayarlayın. Ancak bozulmayı önlemek için muhakkak tuz koyun. Loru derin bir kaba alıp tuzunu, karabiberini ve çörek otunu ekleyin. Yarım çay bardağı zeytinyağı ile bir su bardağı ılık sütü ilave edip iyice karıştırın ve özleştirin.

  3. Bu arada kullanacağınız kavanoz ve kapakları sterilize etmek için 10 dakika kaynatın. Temiz havlu üzerine çıkarıp kağıt havlu ile kurulayın.

  4. Kavanozların en dibine bir sıra biberlerden dizin. Üzerlerine lor karışımından 1-2 kaşık koyup iyice bastırın. Bir yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin. Kavanoz dolunca son olarak lor bastırıp zeytinyağı ile hava almayacak şekilde örtün. Tüm kavanozlar dolunca ağızlarını kağıt peçete ile silerek kapaklarını sıkıca kapatın.

  5. Oda sıcaklığında biberler sararıncaya kadar 2-3 saat bekletip buzdolabına kaldırın. Buzdolabında 20-30 gün beklettikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Açıldıktan sonra kullanırken eksilen kısmı yeniden zeytinyağı ile kaplayıp dolapta saklayın. Afiyet olsun!

  6. Not: Lor bastıları meze olarak kullanacaksanız karışıma süzme yoğurt, acı kırmızı biber, mayonez ve sarımsak ekleyebilirsiniz.