Kilo Vermeyi Destekliyor! Vitamin Deposu Ananasın Bilmeniz Gereken 8 Faydası

tarafından
77
Kilo Vermeyi Destekliyor! Vitamin Deposu Ananasın Bilmeniz Gereken 8 Faydası

Ananas, lezzetli bir tropik meyveden çok daha fazlası. Hem ananasın sağlığa faydaları bitmiyor hem de araştırmalara göre eski çağlardan beri halk arasında bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılıyor. Ananas meyvesi Güney Amerika kıtasına özgü ama aynı zamanda dünya çapında tropikal iklimlerde de yetiştiriliyor.

Diyetisyen Julie Andrews’e göre ananas harika bir C vitamini, B vitaminleri, lif ve manganez gibi mineral kaynağı! Ananas artık sadece taze değil, dondurulmuş, konserve ve kurutulmuş olarak da marketlerde bulunabiliyor. Ancak eğer ananası konserve alacaksanız şurup yerine kendi suyuyla paketlenmiş olduğundan emin olun.

Bu sulu sarı meyvenin tadını çıkarmanın da birçok yolu var. Mesela ananas dilimlerini ızgarada pişirip etle birlikte lezzetli bir meze olarak servis edebilir, donmuş parçaları blendırdan geçirip smoothie yapabilir veya fırında kısık ateşte kurutulan ince dilimleri atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Nasıl yemeyi tercih ederseniz edin, henüz yapmadıysanız ananası diyetinize mutlaka dahil etmenizi öneririz. Ananasın sağlığa faydaları yazımızı birlikte inceleyelim👇

1. Ananas C vitamini açısından zengindir

Ananasın sağlığa faydaları

Ananasta , bağışıklık sistemini destekleyen ve antioksidan faydalar sağlayan C vitamini bolca bulunur. Öyle ki, bir fincan ananas, 78,9 miligram (mg) C vitamini içeriyor. Bu, yetişkin kadınlar için bir günlük önerilen miktardan (75 mg) daha fazla ve erkekler için tavsiye edilen miktara (90 mg) yakın. C vitamini önemlidir çünkü sağlıklı cilt için kolajen oluşumunu teşvik eder. Vücutta büyümeyi ve iyileşmeyi destekler ve yara onarımından demir emilimine kadar her konuda rol oynar. 

2. Kilo vermeyi destekler

Ananasın sağlığa faydaları

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ananas suyunun yağ oluşumunu azaltmaya ve yağ yıkımını artırmaya yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Ancak bu sonucun doğrulanması için insanlar üzerinde de daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Metabolizmanız üzerinde önemli bir etkisi olmasa bile, ananas oldukça iyi bir atıştırmalık seçeneği çünkü kalorisi düşük, önemli vitamin ve mineraller açısından yüksek ve doymuş yağlar veya trans yağlar içermiyor.

İlginizi çekebilir:

En Ünlü Tropikal Meyvelerden Ananas Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3. Yemeklerin sindirime yardımcı olabilir

Ananasın sağlığa faydaları

NCCIH’ye göre ananas, inflamasyonu azaltan, ayrıca yara ve yanıkların iyileşmesine yardımcı olan bromelain içeriyor. Ayrıca sindirimi iyileştirmeye yardımcı oluyor. Üstelik bir çalışma, ananastaki bromelainin ishalin etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı.

4. Ananastaki manganez kemik sağlığını destekler

Ananasın sağlığa faydaları

Kalsiyumun yanı sıra manganez de kemiklerin korunması için gereklidir. Ananas bu minerali içeren en iyi besin kaynaklarından biridir. Tek bir fincan ananas, önerilen günlük manganez değerinin yaklaşık yüzde 76’sını içerir.

İlginizi çekebilir:

Meyve Olarak Başladığı Kariyerine Sanat Eseri Olarak Devam Eden Ananasın Hikayesi

5. Hastalıklarla mücadele eden antioksidanlarla doludur

Çin’de yetiştirilen ananaslar üzerinde yapılan bir araştırma, meyvenin harika bir antioksidan kaynağı olduğunu buldu. Antioksidanlar, vücuttaki iltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olur.

6. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanserle savaşabilir

Kanser, vücuttaki anormal hücrelerin çoğalması ve sağlıklı dokuyu ele geçirmesiyle ortaya çıkıyor. Kanseri önlemenin garantili bir yolu olmasa da riski azaltmak için antioksidanlarla dolu sağlıklı bir diyet çok önemli.

7. Antienflamatuar ve antibakteriyel etkilere sahiptir

Fazla iltihaplanma, koroner arter hastalığı, diyabet, kanser ve Alzheimer gibi birçok hastalığa yol açabilir. Neyse ki ananas gibi antiinflamatuar gıdalar açısından zengin bir diyet vücuttaki inflamasyon miktarının azaltılmasına yardımcı olabilir.

8. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur

Bir dahaki sefere soğuk algınlığıyla mücadele ederken mutlaka ananas tüketmeye dikkat edin! Bir araştırma, dokuz haftalık çalışma süresi boyunca konserve ananas tüketen çocukların, tüketmeyen çocuklara kıyasla daha az viral ve bakteriyel enfeksiyona yakalandığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, günde bir ila iki kutu (140 ila 280 gram) ananas yemenin enfeksiyon hastalıkları olasılığını azaltabileceği sonucuna vardı.

Kaynak: 1