Toplanın Açıklıyoruz! Günde 2 Tane Muz Yerseniz Vücudunuza Ne Olur?

tarafından
79
Toplanın Açıklıyoruz! Günde 2 Tane Muz Yerseniz Vücudunuza Ne Olur?

Sağlıklı beslenme bazen lezzetten ödün vermek anlamına gelebilir, neyse ki muz bu kuralı bozan yiyeceklerden bir tanesi. Günde iki muz tüketmenin vücuda etkileri ise oldukça dikkat çekici. Muz, tatlı ve doyurucu bir seçenek olmasının yanı sıra sağlık açısından da zengin bir besin. İçerdiği değerler ve sağlık faydalarıyla adeta bir süper yiyecek konumunda. Peki, günde iki muz yerseniz vücudunuzda ne olur? Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden sağlığımıza bu kadar olumlu etki eden bu meyveyi daha yakından inceleyelim👇

1. Arter kan basıncınız normale döner

Muz yerseniz

Muz, yaklaşık 420 mg  potasyum içermesi sayesinde yüksek tansiyonu düşürür.

2. Kilo vermeyi destekler

Muz yerseniz

Muz lif açısından zengindir, bu da tüketildikten sonra uzun süren tokluk hissine neden olur. Ayrıca iştahınızı azaltan ve kilo vermeyi destekleyen bir tür nişasta içerir. Kandaki şeker seviyesini azaltır ve vücudun insüline duyarlılığını artırır. Vücudunuzdaki hücreler insüline duyarlı değilse glikozu ememezler ve pankreasınız onu daha çok miktarlarda üretmeye başlar.

İlginizi çekebilir:

Her Gün Yeterli Miktarda Su İçerseniz Vücudunuzda Yaşanacak 6 Değişim

3. Anemi riski azalır

Muz yerseniz

Anemi solgunluğa, yorgunluğa ve nefes darlığına neden olur. Bu, kırmızı kan hücrelerindeki azalmanın ve kandaki düşük hemoglobin seviyesinin bir sonucudur. Muz, kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran çok miktarda demir içerir. Muz ayrıca kan şekeri düzeylerini düzenleyen ve anemi hastalarına yardımcı olan B6 vitaminini de içerir.

4. Sindirimi düzenler

Muz yerseniz

Muz kolayca sindirilir ve mide-bağırsak sistemini tahriş etmez. İçinde bulunan dirençli nişasta sağlıklı bakteriler için etkili bir besin ortamı oluşturur.

İlginizi çekebilir:

Faydalı Mı, Zararlı Mı? Günde Sadece Bir Öğün Yerseniz Vücudunuza Ne Olur?

5. Stres seviyelerini düşürür

Muz, vücudumuzun serotonin (mutluluk hormonu) üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu triptofan isimli bir amino asiti içerir. Öte yandan ortalama bir muzun içinde yaklaşık 27 mg magnezyum bulunur. Bu mineral, iyi bir ruh halini destekleyerek uyku kalitesini artırmanıza yardımcı olur.

6. Vitamin açığını kapatır

Muz B6 vitamini açısından zengindir. Ortalama büyüklükteki bir muz günlük B6 vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılar. Bu, vücudun sağlıklı hücreler oluşturulması için gerekli olan insülin, hemoglobin ve amino asitleri üretmesine yardımcı olur.

C vitamininin genellikle portakal ya da çilekte bulunduğunu düşünsek de aslında muz da C vitamini açısından zengindir. C vitamini, önemli bir antioksidandır. Ayrıca kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve kolajen üretir.

7. Enerji seviyenizi artırır

Günde 2 muz yerseniz vücudunuza neler olur yazımızın son maddesine geldik. Muzda bulunan potasyum kaslarınızı kramplardan korurken, içeriğindeki karbonhidratlar ağır bir antrenmana dayanabilmeniz için gereken yeterli enerjiyi sağlar.

Kaynak: 1