Kıymalı Ispanak Tarifi

tarafından
40
Kıymalı Ispanak Tarifi
  1. Ispanakların kök kısımlarını kopararak elinizle bölüp parçalayın. Metal bıçak değdirmeyin. Bir kaç kez sudan geçirip derince bir kapta iki kaşık sirke ilave edilmiş suda beklemeye alın.

  2. Soğanları soyup küp küp yemeklik doğrayın. Derince bir tencereye aldığınız soğanları pembeleşinceye kadar kavurun ve kıymayı ilave edip topak kalmayacak şekilde ezerek kavurmaya devam edin. Kavrulan kıymaya salçaları ilave edip iki üç dakika daha kavurun. Tuz ve baharatlarını ekleyin.

  3. Kıymalı harç iyice rengini alıp suyunu çekince yıkanıp süzülen ıspanakları ekleyin. Alt üst ederek çevirin, Ispanaklar sönünce bulguru ilave edin. Üzerini kapatacak kadar sıcak su gezdirip kapağını kapatın. Kısık ateşte bulgurlar şişinceye kadar yaklaşık on onbeş dakika pişirip ateşten alın.

  4. Sos için iki diş sarımsağı havanda ezin ve yoğurda ilave ederek karıştırın. Servis tabağına aldığınız yemeğinizin üzerine yoğurt sos gezdirip tereyağında yaktığınız kırmızı pul biberle süsleyerek sıcak sıcak servis edin, Afiyetler olsun !