Küflenmeden saklamak işte bu kadar kolay! Kokmuyor, bozulmuyor: Mutfakta hayat kurtaran püf nokta…

tarafından
38
Küflenmeden saklamak işte bu kadar kolay! Kokmuyor, bozulmuyor: Mutfakta hayat kurtaran püf nokta…

Sucuğu vakumlu paketinden çıkarıp streç filme sarıp buzdolabından bir haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Sucuk kıyma, sarımsak, toz biber, kimyon, karabiber gibi baharatlarla yapılan, tost ile ve yumurtayla çok yakışan bir besin. Doğru eller tarafından yapıldığında çok da sağlıklı. Diyetisyen Tuğba Yaprak sucuğun faydalarını şöyle dile getiriyor: “Sucuk yüksek protein içeriğiyle kas kütlesini koruyor, dokuları iyileştiriyor, zayıflamayı destekliyor, kan yapıyor, b12 üretimini uyarıyor, saç ve göz sağlığına iyi geliyor.” Tabi tüm bu faydalarına kavuşabilmek için sucuğu güvenilir yerlerden temin etmeli veya evde kendimiz yapmalı. Sucuk satın aldığımızda yahut evde yaptığımızda uzun süre bozulmadan, küflenmeden muhafaza edebilmek için şunlara dikkat etmeli:

SUCUK NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Sucuğun nemli bir besin olması uzun süre taze şekilde muhafazasını güçleştirmektedir. Sucuk nasıl saklanır? Taze veya kuru sucuk nasıl saklanır? makalemizde sucuklarınızı uzun süre bozulmaktan koruyabileceğiniz önerilere yer verdik.

  • Sucuğun küflenmesini önlemek için doğru koşullarda muhafaza edilmeli. Uygun koşullarda saklanılan sucuk aylarca hiç bozulmadan kalacaktır. Öncelikle şunu bildirelim ki sucuğu kısa sürede yiyecekseniz buzdolabında sebze kısmında saklamalı, uzun zaman yemeği düşünüyorsanız derin dondurucuya kaldırmalı.
  • Sucuğu kısa sürede tüketeceksiniz en önemli püf nokta şu ki vakumlu paketinden çıkarın, birkaç kat streç filme sarıp buzdolabının kahvaltılık kısmına kaldırın. Sucuğu streç filme sarmak küflenmeden, bozulmadan buzdolabında muhafazasını kolaylaştıracaktır.
  • Sucuğu saklamanın en güvenilir yolu buzluğa kaldırmaktır. Sucuğu tek pişirimlik yahut bütün halde buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Bunun için sucuğu, tek kullanımlık olarak, yiyeceğiniz şekil ve miktarda dilimleyin, buzdolabı poşetine koyup poşetin havasını alın, ağzını bağlayın, bu yöntem sayesinde sucuk tek pişirimlik az miktarda olduğundan buzluktan çıkardığınızda çabuk çözünecektir.
  • Sucuğu bütün olarak saklamak için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Büyük bir buzdolabı poşetine koyup havasını alın, ağzını bağlayın buzluğa atın.

Haberturk’un haberine göre sucuklar buzlukta 6 ay süreyle muhafaza edilebiliyor.

Küflenmeden saklamak işte bu kadar kolay! Kokmuyor, bozulmuyor: Mutfakta hayat kurtaran püf nokta...

TAZE SUCUK NASIL SAKLANIR?

Taze sucuk, nemli bir yapıya sahip olduğundan kolay bozulabilmekte, küflenebilmektedir. Bu nedenle kurutarak saklama yöntemi ile taze sucuğun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntem, özellikle kısa bir süre içinde tüketilemeyecek kadar fazla sucuk için uygulanmalı.

Taze sucuğu kurutmak için hem sıcak hem de doğrudan güneş almayan bir bölgeye ihtiyacımız var. Sucuklar, kangal şeklinde hazırlanmış ise bir yere asmak da kurutma işlemini kolaylaştıracaktır. Ancak asma olanağı olmadığında sucuklar gazeteye de sarılabilir. Taze sucuklar kuruduktan sonra açıkta değil, buzdolabında saklanması gerekmektedir. Aksi halde üzerinde bakteriler ve zararlı mikroorganizmalar üreyebilir.

Küflenmeden saklamak işte bu kadar kolay! Kokmuyor, bozulmuyor: Mutfakta hayat kurtaran püf nokta...

SUCUĞUN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Sucuğun bozulduğunu anlamanın bazı ipuçları var. Şayet sucuğun rengi değişmişse, sucuğun üzerinde yapışkan bir yapı oluşmuşsa, üründe küflenme, tadında ekşime varsa, sucuktan kötü koku geliyorsa tüm bunlar sucuğun bozulduğunu göstermekledir.