Künefe Tarifi » Oktay Usta Yemek Tarifleri

tarafından
710
Künefe Tarifi » Oktay Usta Yemek Tarifleri

Künefe

Hatay mutfağına özgü bir lezzettir. Kadayıf ve peynirle yapılan şerbetli bir tatlıdır. Hatay halkı peynirini özellikle kendileri yapmaktadır. Kadayıf peyniri tuzsuz bir peynirdir. Hatay mutfaklarından çıkıp herkesin mutfağına girmeyi başarmış enfes bir lezzettir.

Künefe İçin Gerekli Malzemeler

  • Taze yapılmış 300 gram tel kadayıf
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • Arasına koymak için özel olarak yapılmış tuzsuz peynir
  • 1 yemek kaşığı pekmez

Künefenin Şerbeti İçin Gereken Malzemeler

  • 1 buçuk su bardağı su
  • 1 su bardağı şeker
  • Birkaç damla limon

Künefenin Yapılışı:

Bu tatlıyı yapmak da yemek de çok zevklidir. Tatlımızı yapmaya başlamadan önce şerbetini hazırlayalım. Çünkü şerbetini soğuk olarak kullanacağız. Bir tencereye su ve şekeri alalım. Şeker eriyene kadar karıştıralım ve ocağın altını yakalım. Şerbetimizi yaklaşık 10 15 dakika kaynatalım.

Kaynadıktan sonra birkaç damla limon sıkalım ve ocağın altını kapatalım. Daha sonra kadayıflarımızı küçük küçük doğrayalım. Bunun için farklı yöntemlerde kullanabiliriz. Bir süre buzlukta tuttuğumuz kadayıflar daha kolay kırılacaktır. Ya da ocakta tepsi üzerinden çok az miktarda kavurduğumuz kadayıflarda bu konuda size kolaylık sağlayacaktır.

Doğradığımız kadayıfları erittiğimiz tereyağı ile karıştıralım ve ikiye ayıralım. Daha sonra hangi tepside yapacaksak o tepsiyi yağlayalım ve tepsinin tabanına çok az tereyağı sürelim. İlk parça kadayıfları tepsiye yayalım ve iyice bastıralım.

Dilimlediğimiz peynirleri yayalım. Ayırdığımız diğer kadayıfları da üzerine koyup iyice bastıralım ve çok az pekmez sürelim. Daha sonra ocakta kısık ateşte her iki taraflıda kızarana kadar pişirelim. Kızaran künefenin üzerine soğuk şerbet dökelim ve sıcak sıcak servis edelim.

Afiyet olsun şimdiden.