Sütlü İrmik Tatlısı » Oktay Usta Yemek Tarifleri

tarafından
2294
Sütlü İrmik Tatlısı » Oktay Usta Yemek Tarifleri

İrmik Tatlısı
Akşam yemeği arkasına, beş çayı yanına, okuldan gelen çocukların atıştırmalıklarına uyan çok kolay bir tatlıdır. Bu nedenle herkesin sevdiği ancak çocukların bayıldığı hafif tatlı çeşidi olan irmik tatlısını yapmak isteyenler için şimdi irmik tatlısı tarifi vereceğim. Yapması kolay ve malzemesi her zaman evde bulunabilen bir tatlıdır.

İrmik Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler

• 1 paket kakaolu pötibör bisküvi
• 8 yemek kaşığı irmik
• 12 yemek kaşığı şeker
• 50 gr kadar margarin (parlaklık kazandırması için)
• 1 kilo süt
• 1 paket vanilya

İrmik Tatlısının Yapılışı

Süt ile yapılan irmik tatlısı için tabiî ki ilk olarak tencereye sütü koyuyoruz. Sonra şeker ve irmiğini ekleyip tencerenin altını yakıyoruz. Kanamaya başladığında sütün içine margarini ve vanilyayı katıyoruz. Vanilyayı son aşamada katmamızın nedeni vanilya kokusunun kaynayarak kaybolmamsı içindir.

Boza kıvamını alan irmikli sütümüzün yarısını bir borcama eşit olarak dağıtıyoruz. Daha sonra üzerine sırasıyla yan yana kakaolu bisküvileri diziyoruz. Bisküvilerin üzerine de kalan irmikli sütü yavaşça döküyoruz. Yavaş ve dikkatli olmak çok önemli aksi takdirde bisküviler kaymaya başlar. Tatlımızın şeklide bozulur. İsteyen irmikli süt yani muhallebiyi 3 bölüp iki ayrı kat bisküvi dizebilir.

Borcamda hepsi buluşan tatlımız ılıdığı zaman buzdolabına koyuyoruz. En az 3 saat dolapta dinlendikten sonra irmik tatlısı servis hazır olacaktır. Servis yapmadan tatlını üzerine ince bir tabak kakao eleyebilirsiniz veya ceviz, Antep fıstığı gibi süsleme yapılabilecek malzemeler ile süsleyerek kare dilimler halinde servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.