Kuşkonmazlı Milföy Tart Tarifi

tarafından
12
Kuşkonmazlı Milföy Tart Tarifi
  1. Kuşkonmazların altındaki beyaz kısmı bıçakla alın. Kaynar tuzlu suda dört beş dakika kadar haşlayıp soğuk buzlu suya çıkarın.

  2. Sert kısımlarını soyun ve uç kısımlarını kısa, alt kısımlarını uzun boylarda parçalara ayırın. Taze kuşkonmaz yerine konserve de kullanabilirsiniz.

  3. Kare veya dikdörtgen bir tart kalıbına pişirme kağıdı serin. Üçe üç milföy yapraklarını kare olacak şekilde merdane ile birleştirip tart kalıbına yerleştirin. Üzerine çatalla delikler açın.

  4. Bir paket krema ve çırpılmış iki yumurtayı birlikte çırpın. Ricotto ( ya da tatlı lor, labne ) peyniri ekleyip karıştırın.

  5. Önceden 170 derece ısıtılmış fırında tart tabanını beş dakika kadar fırınlayıp ön pişirme yapın ve çıkarın.

  6. Taban soğuyunca kuşkonmazların uzunca kestiğiniz alt kısımlarını üzerine serin. Hazırladığınız peynirli krema karışımının yarısını kuşkonmazların üzerine yayın.

  7. Kuşkonmazlardan beş altı dalı süslemek için ayırın. Kalanları tarta yerleştirin ve peynir sosu gezdirip düzeltin. Ayırdığınız uçlu kuşkonmaz parçalarıyla süsleyerek 170 derece ısıtılmış fırında 30 dakika kontrollü olarak fırınlayın.

  8. Kızarıp renk alan tartınızı arzuya göre soğuk veya ılık ılık servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

  9. Not: Kafesli bir tart yapmak isterseniz milföyleri birleştirip 1 cm lik şeritler keserek fırınlamadan önce üzerini bu şeritlerle kafes yapın.