Nane nasıl kurutulur? Nane kurutmanın 5 püf noktası!

tarafından
147
Nane nasıl kurutulur? Nane kurutmanın 5 püf noktası!

Naneler sıcak havada 4-5 günde kuruyacaktır.

Nanenin hem tazesi hem de kurusu şifa deposu. Hürriyet’in haberine göre kuru nane mide bulantısına iyi geliyor, balgam söktürüyor, kabızlığı gideriyor, cildi parlatıyor, romatizma ağrılarını geçiriyor, tüylerden kurtulmayı kolaylaştırıyor. Kuru naneyi hazır almak yerine evde kurutmak ekonomik ve sağlıklı bir yol olacaktır. İşte adım adım nane kurutma yöntemi:

NANE NASIL KURUTULUR?

Taze naneleri güzelce yıkayıp süzgece alın, suyunun süzülmesini bekleyin. Balkonda, evin içinde yahut bahçede gölgelik alana temiz bir bez yahut fırın pişirme kağıdını serin. Taze nanelerin ıslaklığı gidince bu temiz bezin üzerine aralıklı olarak yayın. Nanelerin üst üste binmemelerine özen gösterin ki çabuk kurusunlar.

En geç bir haftada kurumuş olacaklar. Dilerseniz kurumuş naneleri rondodan geçirip toz haline getirebilirsiniz.

Nane kuruturken dikkat edilmemesi gereken güneşte kurutmamak, güneşte kurutulursa nane kararır. Yeşil naneleriniz olmasını istiyorsanız gölgede ama açık havada ya da hava alan balkon türü yerlerde kurutmalısınız. Evde sıcak olmayan gölge olan bir yere temiz bir bez serip naneleri bu bezin üzerine de koyup kurumaya bırakabilirsiniz.

Nane nasıl kurutulur? Nane kurutmanın 5 püf noktası!

KURU NANE NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Kuruttuğunuz naneyi bez torba ya da ağzı kapaklı cam kavanozlarda serin, karanlık, güneş görmeyen kiler gibi yerlerde muhafaza edebilirsiniz. Yahut cam kavanoza koyup kapağını kapatıp buzdolabında saklayabilirsiniz.

NANE KURUTMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

  • Taze naneyi güzelce bol suyla yıkamalı ki üzerindeki çamur, toz kalmasın.
  • Naneyi sermek için seçtiğiniz mekan toz olmayan, rüzgarsız ve güneş almayan bir bölge olmalı. Aksi taktirde nane yaprakları kararacaktır.
  • Naneleri dalından ayırmadan, bütün halde olduğu gibi temiz bez üzerine aralıklı şekilde yerleştirin. Naneler dalından ayırmak nanelerde kararmaya neden olmaktadır. Nanelerin üst üst değil aralıklı olması kurumayı kolaylaştıracaktır.
  • Havalar sıcak gidiyorsa 4-5 gün gibi kısa bir sürede naneler kuruyacaktır.
  • Naneler kuruduktan sonra yapraklarını dallarından ayırın ve avuç içlerinizle ufalayın. Sonrasında naneyi bir cam kavonaza dökün. Bu şekilde naneyi 1 yıl boyunca muhafaza edebilirsiniz.

KURUTULMUŞ NANE NERELERDE KULLANILIR?

Nane kurusunu nane limon çayı yapmak için kullanabilir, çorba, yemek, sos vb. yiyeceklere serpebilir hem lezzetini hem de faydasını artırabilirsiniz.

Nane nasıl kurutulur? Nane kurutmanın 5 püf noktası!

NANENİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Healthline.com sağlık sitesinde nanenin faydaları şu şekilde yer alıyor:

  • Nane A vitamini, demir, manganez, folat ve antioksidan içeriği sayesinde vücudumuzu serbest radikallerin neden olduğu bir tür hücre hasarı olan oksidatif stresten koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor.
  • İrritabl bağırsak sendromu (IBS) mide ağrısı, gaz, şişkinlik ve bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi belirtilere neden olan yaygın bir sindirim sistemi bozukluğudur. Nane yağı bu hastalığın tedavisine yardımcı olabiliyor.
  • Hazımsızlık, yiyeceklerin sindirim sisteminin diğer organlarına geçmeden önce midede çok uzun süre kalmasından dolayı meydana geliyor. Yapılan bazı çalışmalar nane yağının yiyeceklerin midede hareketini hızlandırarak , hazımsızlıkla ilişkili sindirim sistemi sorunlarına iyi geliyor.
  • İster kuru isterseniz taze olarak dilediğiniz şekilde tüketerek nanenin faydalarına kavuşabilirsiniz.