Noodle Nedir? Marketlerde Gördüğümüz Hazır Noodle Zararlı Mı?

tarafından
203
Noodle Nedir? Marketlerde Gördüğümüz Hazır Noodle Zararlı Mı?

Uzak Doğu’da sıklıkla tüketilen noodle, günümüzde dünyanın her ülkesinde oldukça popüler bir yemek haline geldi. Bunun nedeni ise kolay ve pratik bir şekilde hazırlanması ve pek çok farklı çeşidi ile gerçekten lezzetli olmasıdır. Ancak, noodle üzerinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki, kolay hazırlanan bu yemek pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Hal böyle olunca, noodle severler “noodle nedir ve noodle yemek çok zararlı mı?” gibi sorular soruyorlar. Sizler için önce noodle nedir anlatacağız ve sonra hazır noodle zararlı mı sorusunun cevabını vereceğiz.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Fırında Makarna: Keyifli Sofraların Vazgeçilmezi Birbirinden Lezzetli 5 Makarna Tarifi”

Noodle nedir?

Noodle nedir

Asya eriştesi olarak da bilinen noodle, bir şehriye ve erişte türüdür. Noodle, düz kesilmiş teller veya uzun şeritler şeklinde mayalanan hamurdan yapılır. Noodle’lar kısa süreli depolama amacıyla kurutulabilir ve ilerleyen zamanlarda kullanılmak için saklanabilir. Noodle çoğunlukla kaynar su içinde ve tuz eklenerek pişirilir. Hazır noodle’lar, erişte çorbası olarak tüketilebilir veya soslu tariflerle hazırlanabilir. Noodle nedir öğrendiğimize göre zararlarına bakalım.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Kremalı Makarna Nasıl Yapılır? Birbirinden Lezzetli 9 Kremalı Makarna Tarifi”

Noodle zararlı mı?

Noodle nedir

Noodle, Uzak Doğu başta olmak üzere dünyanın her ülkesinde sıklıkla tüketilen bir yemektir. Ancak yapılan araştırmalar, noodle’ların birçok sağlık sorununa neden olabileceğini gösteriyor. Güney Kore’de binlerce kişinin üzerinde yapılan bir çalışmada, noodle tüketen kişilerin diyabet, kalp rahatsızlıkları ve felç gibi hastalıklara yakalanma ihtimallerinin arttığı görüldü. Uzmanların yaptıkları açıklamaya göre, noodle tüketen kişilerden metabolik sendroma yakalananlar enerji kontrolünü sağlayamıyor. Dolayısıyla bu kişilerde yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklar baş gösteriyor. Bu tür hastalıklar ise şeker ve kalp rahatsızlıklarını tetikliyor. Uzmanlar, dengeli beslenen veya spor yapan kişilerin bile haftada iki defadan fazla noodle tüketmemesi gerektiğini söylüyor.

Noodle kısırlık yapar mı?

Makarna

Noodle, insan vücuduna pek çok farklı açıdan zararlı olan bir hazır yemek türüdür. Ancak, noodle’ın kısırlık yaptığını gösteren veya kanıtlayan herhangi bir çalışma yoktur.

Noodle’ın içinde ne var?

Makarna

Noodle’ın içinde bitkisel sıvı yağ (palm), buğday unu, tuz, vitamin B2 (riboflavin), emulgatör (sodyum polifosfat), kabartıcı (sodyum karbonat), kıvam arttırıcı (gam arabik) ve asitlik düzenleyici (potasyum karbonat) bulunmaktadır.

Kaynak: 1