Oruçluyken Ruj Sürmek Orucu Bozar Mı?

tarafından
71
Oruçluyken Ruj Sürmek Orucu Bozar Mı?

Oruç Tutarken Ruj Sürülür Mü?

Ruj sürmek, kişisel bakımda yer verilen bir rutindir. Birçok kişi orucun bozulacağı endişesi ile ruj ya da dudak nemlendiricisi kullanmaya ara verir. Özellikle ramazana ayında merak edilen bu önemli konu ile ilgili, Din İşleri Yüksek Kurulu açıklama yapmıştır.

Ramazan ayında ruj sürmek veya dudak için nemlendirici krem kullanmak orucu bozmaz. Çünkü orucun bozulması için yemek yeme, içecek içme veya vücuda herhangi bir yoldan gıda alımı gerçekleşmesi gerekir. Ruj bu bağlamda besin değeri taşımaz.

Ancak, kozmetik sektöründe vanilya, çilek, Hindistan cevizi, bal, kakao, nane gibi aromatik esanslarla piyasaya sürülmüş rujlar yer almaktadır. Her ne kadar ruj orucu bozmasa da kokusuz, aromasız ve tatsız rujları kullanmak daha uygun olacaktır. Dudağa sürülen rujun yalanmaması da bir diğer önemli faktördür.

oruçluyken ruj sürülür mü

Oruç Tutarken Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Orucu bozan durumlar arasında bilerek ve isteyerek yemek yemek, içecek içmek veya gıda takviyesi almak yer alır. Ruj sürmek herhangi bir yemek yeme eylemi değildir. Kadınlar, oruç tutarken ruj sürmeyi ya da dudak parlatıcısı kullanmayı isteyebilir. Böyle durumlarda da orucun bozulacağını düşünerek ruj kullanmayı erteleyebilir. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından, kişisel bakım konusuna dair bir açıklama yapılmıştır.

Bu açıklamaya göre dikkatli şekilde ruj kullanmak orucu bozmaz. Çünkü ruj sürmek, makyaj yapmanın bir parçasıdır ve herhangi bir besin ya da vitamin desteği sağlamaz. Ruj, dudak üzerine ve kenarına temas eden, besin desteği olmayan bir makyaj ürünüdür.

Ruj kullanmak, dudak parlatıcısı sürmek, kuruyan dudaklara nemlendirici ruj sürmek orucun bozulmasına neden olmaz. Bu açıklamalar doğrultusunda, oruç tutan kadınlar kişisel bakımını yaparken, ruja ve dudak bakım ürünlerine yer verebilir.

Ruj hangi durumda orucu bozar diye merak ediyorsanız, rujun içeriğinde aroma varsa ve bu aromayı bilerek, isteyerek ağız içinde hissederseniz, kısa sürede mideye ulaşır. Aromalı rujların dudaktan dil ile yalanarak mideye ulaşması da tat almaya neden olacağı için orucun bozulmasına neden olur.

Din İşleri Yüksek Kurulu

“Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj yapmak, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

ruj orucu bozar mı

Dudağa Sürülen Şeyler Orucu Bozar Mı?

Dudağa sürülen şeyler eğer kokusuz bir nemlendirici kremse, aromasız bir rujsa veya uçuk, çatlak gibi sorunlar için tedavi edici bir ilaç veya merhemse, hayır orucu bozmaz.

Tadı Olmayan Ruj Orucu Bozar Mı?

Tadı olmayan ruj orucu bozmaz. Özellikle de aromasız ve kokusuz rujlar besin değeri taşımadığından, vücuda herhangi bir gıda imkanı sağlamadığından ruj orucu bozmaz.

oruçken ruj sürülür mü

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Lazer Epilasyon Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Banyo Yapılır Mı? Duş Almak Orucu Bozar Mı?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.