Mide Gribi Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olan 12 Yiyecek ve İçecek

tarafından
59
Mide Gribi Semptomlarını Hafifletmeye Yardımcı Olan 12 Yiyecek ve İçecek

Mide üşütmesi veya mide gribi olarak bilinen ‘viral gastroenterit’, sulu ishal, kramp tarzında karın ağrısı, bulantı, kusma ve ateşle karşımıza çıkan bir mide ve bağırsak enfeksiyondur. Özellikle virüslerin neden olduğu bu enfeksiyonlar, genellikle hijyenik olmayan koşullar veya kontamine gıdaların tüketilmesiyle yayılır. Mide üşütmesi hiç kimsenin istemediği bir durumdur. Zaman zaman kapıyı çalar ve vücudunuzu tamamen etkisi altına alır. Ancak, bu rahatsız edici durumu hafifletmek ve iyileşme sürecinizi hızlandırmak için bazı basit ama etkili adımlar atabilirsiniz. İşte midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler 👇

1. Buz parçacıkları

Midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler

Mide üşütmesinin en yaygın yan etkisi dehidrasyon, yani susuzluktur. Bu hastalık, kişilerin su ve diğer sıvıları midelerinde tutmalarını zorlaştırır. Bu yüzden midenizi üşüttüğünüzde vücudunuzu susuz bırakmamak çok önemlidir. Eğer su içmek bulantı veya kusmaya neden oluyorsa bunun yerine buz parçacıkları emebilirsiniz. 

2. Berrak sıvılar

Midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler

İshal ve kusma, mide gribinin yaygın belirtilerindendir. Eğer kaybedilen sıvıları yerine koymazsanız, dehidrasyon yaşayabilirsiniz. Berrak sıvılar genellikle hem su hem de bir miktar şeker içerir. Diğer içeceklerden daha kolay sindirilirler.

Berrak sıvılar şunlardır:

 • Su
 • Et suyu
 • Oral rehidrasyon solüsyonları (ORS)
 • Bitkisel veya kafeinsiz çaylar
 • Elma, kızılcık ve üzüm gibi berrak meyve suları
 • Hindistan cevizi suyu

3. Elektrolit içeren içecekler

Midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler

Elektrolitler, kan basıncını düzenleyen ve kas kasılması gibi vücut fonksiyonlarına yardımcı olan minerallerdir. Kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması, mide gribi tedavisi için olmazsa olmazdır.

İlginizi çekebilir:

Baş Belası Mide Ağrısına Doğal Bir Şekilde İyi Gelen 8 Sağlıklı Yiyecek

4. Nane çayı

Midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler

Nane çayı, mide gribi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Hatta sadece nane/mentol kokusu bile bulantıyı azaltabilir.

5. Zencefil

Midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler

Zencefil mide gribinin ana belirtisi olan bulantıyı hafifletmek için yaygın olarak kullanılır. Çok fazla olmamak kaydıyla bulantı durumunda bir taze zencefil kökünden çorbanıza rendeleyebilir ya da çay olarak içebilirsiniz.

6. Sulu çorbalar

mide gribi

Eğer mide gribi ishale neden oluyorsa katı yemeklerdense bol sulu çorbalar içmeniz daha iyi olacaktır. Hafif bir tavuk suyu ya da yayla çorbası tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Birçok Kişinin Korkulu Rüyası Mide Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

7. Muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek

mide gribi

Muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek tatsız ve hafif oldukları için midenizi üşüttüğünüzde yiyebileceğiniz yiyecekler arasında mükemmel seçeneklerdir. Yine de iyileştikten sonra mutlaka normal diyetinize dönmelisiniz.

8. Kuru kahvaltılık gevrek ve krakerler

mide gribi

Kuru kahvaltılık gevrek, tahıl ve sade krakerler mide gribi sırasında tüketebileceğiniz hafif besinlerdir. Yağ ve lif bakımından düşük oldukları için midenizi zorlamazlar. Ayrıca, vücudunuzun hızlı ve kolay sindirdiği basit karbonhidratlardır.

9. Patates

mide gribi

Mide gribi için sade, haşlanmış patates gibi tatsız yiyecekler harika seçeneklerdir. Patatesler yumuşak, düşük yağlı ve sindirimi kolay nişastalardan oluşur. Aynı zamanda kusma ve ishal sırasında kaybedilen temel elektrolitlerden biri olan potasyumla doludurlar.

İlginizi çekebilir:

Rahat Bir Nefes Alın! Mide Ekşimesi ve Reflüye Veda Etmenizi Sağlayacak 6 Doğal Çözüm

10. Yumurta

mide gribi

Yumurtalar az yağ ile hazırlandığında mide gribine iyi gelecek hafif yiyeceklerdir. Ayrıca, büyük bir yumurta 6 g protein içerir. B vitaminleri ve bağışıklık sistemi için önemli olan selenyum gibi diğer besin maddelerini de sağlar.

11. Az yağlı etler

mide gribi

Mide üşütmesinde yüksek yağ içeren seçeneklerden ziyade yağsız tavuk ve etler vücudunuza daha iyi gelecektir. Şunları tercih edebilirsiniz:

 • Derisi soyulmuş, tavuk ve hindi parçaları
 • Yağsız kıyma

12. Meyve

mide gribi

Mide gribinde vücudunuza kaybettiği sıvıyı yeniden kazandırmak çok önemlidir. Birçok meyve %80-90 oranında su içerir. İşte su bakımından en zengin meyvelerden bazıları:

 • Karpuz
 • Çilek
 • Kavun
 • Şeftali

Meyveler potasyum ve A ile C vitaminleri gibi bol miktarda vitamin ve mineral sağlar. Ancak, birçok bütün meyve lif bakımından zengindir, bu da sindirilmesini zorlaştırır. Elma püresi gibi pişmiş meyveler daha kolay sindirilir.

Kaynak: 1 2