Oruçluyken Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı?

tarafından
68
Oruçluyken Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı?

Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı?

Ramazan ayında ve diğer mübarek günler oruç tutan kişiler, uzun sürekli açlık ve susuzluktan dolayı yaşadığı ağız kokusundan rahatsız olurlar. Yaşanan ağız kokusunu önlemek için, zaman zaman akıllara sakız çiğnemek gelir. Sakız çiğnemek, normal şartlarda ağız kokusu için alternatif bir çözümdür. Ancak oruç tutanların ikilemde kaldığı bir konudur aynı zamanda. Çünkü sakız çiğnerken ağız içinde sakızın içeriğindeki maddeler ve aromalar kalabilir. Böyle durumlarda da sakız çiğnemek orucu bozar mı sorusu akıllara gelir.

Oruç tutarken sakız çiğneme konusuna değindiğimiz bu içerik sayesinde, oruçluyken sakız çiğnemenin etkisini öğrenebilirsiniz. Orucun bozulma durumuna dair en net bilgilere, içeriğimizi hemen okumaya başlayarak ulaşabilirsiniz.

sakız çiğnemek orucu bozar mı

Oruçluyken Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı?

Orucu bozan durumlar arasında, besinlerin ve sıvıların ağızdan alınması yer alır. Sakız da ağız içinde çiğnenen bir gıda ürünüdür.

Oruçluyken çiğnenen sakızın içeriğindeki aroma ve tatlandırıcı maddeler, bilinçli şekilde mideye gideceği için orucu bozar.

Din İşleri Yüksek Kurulu en net ifadelerle açıklama getirmiştir:

“Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar dikkat edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınmak mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar (İbn bidîn, Reddü’l-muhtâr, 2/416-417).”

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

Oruçluyken şekersiz ve tatsız sakızların çiğnenmesi de sık sık gündeme gelmektedir. Ancak bu tür sakızların hangi şartlarda üretildiği bilinmemektedir. Sakızın içeriği hakkında net bilgi olmadığı için orucu tehlikeye atabilir. Bu durumda, şekersiz ve tatsız sakızların çiğnenmesi tavsiye edilmez. Sakızın yapısındaki her türlü aroma verici madde, orucun bozulmasına bir neden olarak kabul edilir.

sakız çiğnemek orucu bozar mı

Oruçluyken Sakız Çiğnemek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tadı Kaçmış Sakız Orucu Bozar Mı?

Bazı fetvalara göre, tadı kaçmış ve önceden çiğnenmiş sakızlar, orucun bozulmasına neden olmaz. Ancak bu tür sakızları oruç tutarken çiğnemek mekruh olarak kabul edilir. Oruçluyken tadı kaçmış sakızların orucu bozmaması için mideye herhangi bir tat ve lezzet vermemesi gerekir.

Oruçluyken Sakız Çiğnersek Ne Olur?

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre, oruç tutarken sakız çiğnemek orucu bozar. Eğer sakızı bilmeden ve dalgınlıkla çiğnemeye başladıysanız, anında çıkarıp oruca devam edebilirsiniz.

Bilerek ve isteyerek sakız çiğneyip oruca devam ediyorsanız orucunuz bozulur. Çünkü sakızda aroma ve lezzet veren maddeler yer alır. Eğer kenger gibi tatsız ve aromasız sakız çiğnerseniz, yutmamaya dikkat ederek orucunuzu bozmadan tutmaya devam edebilirsiniz.

Oruçluyken Şekersiz Sakız Çiğnenir Mi?

Oruç tutanlar, ağız kokusundan çok rahatsız olduğu durumlarda şekersiz sakız çiğnemek isteyebilir. Sakızın orucu bozma durumunda sakızdaki öz ve tat dikkat çeker. Eğer özü alınmamış ve tat veren bir sakız çiğnerseniz, orucunuz bozulur. Bazı fetvalara göre, özü iyice alınmış, dağılmayan ve lezzet vermeyen sakız oruçluyken çiğnenebilir.

sakız çiğnemek orucu bozar mı

Oruçluyken İğne Olmak Orucu Bozar mı?

Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar Mı?

Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.