Ramazan Bayramlarının Vazgeçilmezi Olan 7 Geleneksel Şekerleme

tarafından
57
Ramazan Bayramlarının Vazgeçilmezi Olan 7 Geleneksel Şekerleme

Bayramların gittikçe çağın ruhuna, dönemin koşullarına göre şekil değiştirdiği, eski bayramlar ile şimdikiler arasında önemli farkların bulunduğu rahatlıkla söylenebilir. Ancak bu, bayramların tamamen değiştiği anlamına da gelmiyor. Pek çok bayram geleneği yüzlerce yıldır olduğu gibi bugün de varlığını devam ettiriyor. Günümüzde, bayramların değişim trendine inatla direnen geleneksel unsurlardan biri de şekerlemeler. Bayramın en tatlı geleneği, ülkemizin pek çok şehrinde yüzlerce yıl önce nasılsa bugün de aynı şekilde varlığını sürdürüyor. İşte akide şekerinden badem ezmesine, bayramların vazgeçilmezi olan 7 geleneksel şekerleme.

1. Lokum

Lokum yalnızca bayramların değil genel olarak Türk mutfağının en meşhur lezzetleri arasında. Öyle ki bizlerin yalnızca lokum olarak isimlendirdiğimiz bu lezzet, tüm dünyada “Türk lokumu” olarak adlandırılıyor. Dünya çapındaki milyonlarca yabancının, bizim kültürümüzün bir parçası olarak bildiği lokumun, halen daha popüler bayram şekerlemeleri arasında olması da şaşırtıcı değil.

İlk örnekleri 15. yüzyıla kadar uzanan, 17. yüzyılda saray mutfağındaki en önemli lezzetlerden biri haline gelen lokum, yalnızca su, şeker ve nişasta gibi basit ana malzemelere sahip olsa da günümüzde üretilen onlarca farklı çeşidiyle, bayramların da değişilmez tatları arasında.

2. Akide şekeri

Geleneksel bayram şekerlemeleri söz konusu olduğu zaman adını anmadan geçemeyeceğimiz tatlardan biri de şüphesiz akide şekeri. Kökenleri 16. yüzyıla kadar uzanan ve çeşitli meyveler ile şekerin uzun süre beraber kaynatılması, daha sonra katılaştırılıp kesilmesiyle elde edilen akide şekeri, geleneksel bayram şekerlemelerinin en sevilenleri arasında.

3. Macun şekeri

bayram

Zaman zaman Osmanlı macunu olarak da anılan macun şekeri, özellikle Ramazan ayında ve bayram günü sıklıkla rastlayabileceğimiz bir şekerleme. Listemizdeki diğer şekerlemeler gibi oldukça köklü bir geçmişi olan macun şekeri, yalnızca bayramı değil, Ramazan aylarındaki neşeli ve eğlenceli iftar sonralarını da hatırlatan kadim bir lezzet.

4. Badem ezmesi

bayram

Öğütülmüş badem, su ve şekerin yoğurulması ile elde edilen badem ezmesi, geleneksel bayram şekerlemelerimizden biri. Özellikle Edirne ve civarındaki şehirlerimizde oldukça sevilen bu lezzete yabancılar da büyük bir ilgi gösteriyor.

5. Pişmaniye

bayram

Un, şeker, tereyağı, limon tuzu ve su ile yapılan pişmaniye, özel olarak Ramazan Bayramı’na özgü bir lezzet değil. Ancak tüm Türkiye’nin en bilinen ve sevilen, geleneksel lezzetleri arasında. İşte bu nedenle pişmaniye, bayram ziyaretlerinizde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir tat.

6. Mevlana şekeri

bayram

Ramazan Bayramı’nın geleneksel şekerlemelerinden biri olan Mevlana şekeri, esas olarak Konya menşeli bir lezzet. Ancak temelde su, limon tuzu ve şekerden üretilen bu ürün yıllar içerisinde tüm Türkiye’ye yayılarak en sevilen bayram ikramlıkları arasına girmeyi başarmış.

7. Badem şekeri

bayram

Badem şekerinin Türkiye genelindeki en sevilen bayram ikramlıklarından biri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Öyle ki bademin üzerinin ince bir şeker tabaksıyla kaplanması sonucunda elde edilen bu geleneksel lezzet, günümüzde nikâh, nişan ve sünnet töreni gibi özel günlerde de ikramlık olarak tercih edilen bir şekerleme konumunda. 

İlginizi çekebilir:

Endonezya’dan Güney Afrika’ya: Dünyanın Dört Bir Yanından Ramazan Bayramı Gelenekleri