Ramazan Fitresi Ne Kadar, Kimlere Verilir? 2024

tarafından
35
Ramazan Fitresi Ne Kadar, Kimlere Verilir? 2024

Fıtır Sadakası Ramazan Fitresi Ne Kadar?

Ramazanı bereketlendiren unsurlar arasında ramazan fitresi bir diğer adıyla ramazan sadakası da yer alır. Her sene farklı rakamlarda verilmesi gereken ramazan fitresi hakkında sizlere faydalı olacak bir yazı hazırladık.

Şimdi ramazan fitresinin önemine, ramazan fitresi bu sene ne kadar sorusunun cevabına ve merak edilen diğer bilgilere değinelim. Bu ramazan da ihtiyaç sahiplerini sevindirelim! 2024 yılı için ramazan fitresi 130 lira olarak belirlenmiştir.

ramazan fitresi ne kadar

Ramazan Fitresi Ne Kadar?

İslamiyet’te sadakanın yeri önemlidir. Verdikçe çoğalan sadaka, ihtiyacı olan kimseleri mutlu etmektedir. Her yıl ramazan ayında fitre vererek siz de ihtiyacı olan kişilerin yüzünü güldürebilirsiniz.

Ramazan fitresi ne kadar bu sene sorusunun cevabı için en güvenilir kaynak olan Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamalarına göz attık. Ramazan fitresi ne kadar belirlendi? 2024 ramazan fitresi ne kadar? Tüm merakı gidermek için yetkili kurum açıklamasını iletelim.

Diyanet İşleri Başkanlığı güncel ramazan fitresi için bir rakam belirtti:

 • Soru: Ramazan fitresi ne kadar 2024 yılındaki rakam nedir?
 • Cevap: Ramazan fitresi 2024 yılı için 130 TL olarak belirlenmiştir.

Peki, fitre nasıl hesaplanır ve miktar nasıl belirlenir?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ramazan fitre hesaplama esnasında 1 kişinin günlük yemek ihtiyacını ortalama olarak karşılayabilmesine karşılık gelen miktar göz önünde bulundurulmaktadır. Yurt dışında yaşayan kişiler de yaşadıkları ülkenin şartlarına göre belirlenen miktarı ramazan fitresi olarak verebilirler.

Fıtır sadakası arpa, buğday, üzüm olarak verilebileceği gibi para olarak da verilebilmektedir. Bu noktada önemli olan ihtiyaç sahibi kişinin yararının gözetilmesidir. Ramazan fitresi ne kadar oldu, ne kadar arttı diye de merak ediyor olabilirsiniz. Rakamlara bakınca Ramazan Bayramı fitresi ne kadar sorusunun cevabının geçen yıldan bu yıla 60 TL arttığını görebiliriz.

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

Ramazan Fitresi Nedir?

Ramazan fitresi nedir sorusunu cevaplayarak bu bölüme başlıyoruz. Ramazan ayı fitresi, maddi varlığı iyi olan insanlar tarafından ihtiyacı olan insanlara verilen bir çeşit yardım sadakasıdır. Her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen fitre rakamı, kişinin tercihine göre yükseltilebilir. Fakat aza indirilemez.

Her kesim insan arasında manevi bir bağ kurulması amacıyla verilen ramazan fitresi, maddi durumu yerinde olmayan kişilerin ihtiyaçlarını gidermektedir. Vacip sadaka türü olan fitre, her Müslüman için uygun görülen bir görevdir. Fıtır sadakası, İslam inancında büyük sevap kazandırmaktadır.

Şafii, Maliki ve Hanbelîlere göre fitre farzdır. Hanefi mezhebine göre de ramazan fitresi vacip kabul edilir.

Fitre sadakası üzerine bir hadis şöyle ifade edilir:

“Rasûlullah (s.a.s) oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.” (Buhârî, Zekât, 70, 71, 77; Müslim, Zekât, 12 , 13, 16)

İlginizi çekebilir: Ramazan ve Oruçla İlgili Hadisler, Ayetler

ramazan fitresi kimlere verilir

Ramazan Fitresi Kimlere Verilir, Verilmez?

Ramazanda gönülleri hoş tutmak, maddi açıdan ihtiyacı olan kişileri sevindirmek istediğinizde fitre kime uygun görülür diye merak edebilirsiniz:

Ramazan Fitresi Kimlere Verilir?

Fitre vereceğiniz kişilerin şu kriterlere uymasına dikkat edebilirsiniz:

 • Fitre veren kişinin bakmakla yükümlü olmadığı kişilere verilir.
 • Ramazan fitresi kimlere verilir konusunda en çok dikkat edilmesi gereken nokta fitrenin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır.
 • Fitre verirken ise gönülden dua etmek yeterli olacaktır.

Ramazan fitresi anneye verilir mi, ramazan fitresi akrabaya verilir mi gibi sorular aklınızda dönüyor olabilir. Özetle:

 • Kardeş çocuklarına,
 • Dayı, amca, teyze, yenge ve hala gibi akrabalara,
 • Gelin, damat ve bu kişilerin ailelerine,
 • Maddi durumu yetersiz olan kişilere fitre verilebilir.

Ramazan Fitresi Kimlere Verilmez?

 • Anne, baba, anneanne ve dede,
 • Eşler arasında,
 • Kız ve erkek çocuklara, torunlara,
 • Maddi durumu yerinde olan kişilere,
 • Şafii mezhebine göre Müslüman olmayanlara da verilmez.

Fitre vermek isteyen kişilerin merak ettiği bir konu da fitrenin cami inşaatına verilip verilmeyeceğidir. Fitre mülkiyet hakkı olmayan durumlarda verilmektedir. Cami gibi mülkiyet hakkı olan yerlere fitre verilemez.

İlginizi çekebilir: Faziletli Ramazan Duaları Arapça, Türkçe

ramazan fitresi bu yıl ne kadar

Ramazan Fitresi Ne Zaman Verilir?

Ramazan fitresi ne zaman verilir sorusu şöyle cevaplanabilir: Fitre, ramazan ayının ilk gününden itibaren verilebilir. Ramazan bitmeden ise verilecek fitrelerin tamamlanması gerekir. Fitrenin bereketi Ramazan Bayramı günleri içinde daha da çok hissedilir.

Fitre yani fıtır sadakasının ramazan bayramı 1. günü verilmesi vaciptir; ancak bayram öncesinde de verilebilir. Hatta Diyanet İşleri cevabına göre bu daha faziletlidir.

Din İşleri Yüksek Kurulu

Fitrenin bayram namazından önce verilmesi ise müstehaptır; yani İslami olarak sevaptır ama mümkün olamıyorsa günah da olmaz. Şâfiî mezhebinde fitreyi, kabul edilebilir bir mazeret yoksa bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Ramazanın ilk günlerinde fitre vermek ise caizdir. (Nevevî, el-Mecmû’, VI, 128).

Kaynak: kurul.diyanet.gov.tr

ramazan fitresi

Kimler Fitre Vermekle Yükümlüdür?

Fitre vermek için belirli bir maddi gelir olmalıdır. Bu fitre yükümlülüğü ise listedeki maddeler ile daha anlaşılır hale gelecektir. Kimler fitre verebilir diye merak ediyorsanız, yanıtlarını görelim:

 • Temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar maddi durumu güçlü olan kişiler,
 • 1 yıllık borçlarının dışında mala sahip olan kişiler,
 • Ayrıca bayram günü ve gecesine yetecek kadar yiyeceği olan kişilerin de fitre vermesi uygundur.
 • Anne ve babalar, çocuklarının da vermesi gereken fitreyi verebilir.
 • Ayrıca Türkiye’de yaşayan kişiler ülke için belirlenen rakamlarda fitre verebilir.
 • Türkiye dışındaki ülkelerde yaşayan Müslüman halk, kendi ülkelerinde belirlenen rakamlarda ramazan sadakasını verebilir.

İlginizi çekebilir: Sahur Nedir? Sahur Vakti Ne Zaman Başlar, Biter?

ramazan fitresi kimlere verilmez

2024 Oruç Fidyesi Ne Kadar?

Ramazan fitresi oruç fitresi olarak da adlandırılmaktadır. Fitre 2024 yılında 130 TL’dir.

1 Kişi Fitre Ne Kadar?

Diyanet açıklamasına göre “Kişi kendisinin ve ergenlik çağına ulaşmamış çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür.” (Kâsânî, Bedâî’, II, 70) Uygun koşullarda gelire sahip kişi hem kendisi hem ergen olmayan çocukları için o yıla göre uygun miktarda fitre verir.

Ramazan Fitre Miktarı Ne Kadar?

Ramazan fitresi fiyatı ülkeler göre belirlenir. Diyanet açıklaması şöyledir: “ Ülke ve bölgelere göre geçim standartları farklı olduğundan, sadaka-i fıtır mükellefi, kendi bulunduğu yere göre tespit edilen miktarda sadaka-i fıtır vermelidir.” (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 3/319-322).

30 Günlük Fitre Ne Kadar?

2024 için 30 günlük fitre hesaplaması şöyledir 130×30= 3.900 TL

ramazan fitresi ne kadar

Faziletli Ramazan Duaları Arapça, Türkçe

İftar Duası Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı, Diyanet

Ramazan Ayının Önemi ve Fazileti, Nelere Dikkat Edilmeli?

Sahur Duası Nasıl Yapılır? Arapça Okunuşu, Türkçe Anlamı

Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.