Romantik Ekmek: “Aşkın Tadı Nasıl” Sorusuna Yanıt Veren Sıra Dışı Japon Yemeği

tarafından
73
Romantik Ekmek: “Aşkın Tadı Nasıl” Sorusuna Yanıt Veren Sıra Dışı Japon Yemeği

İnsan yaşamındaki en önemli unsurlardan biri olan aşk, kimilerine göre tanımlanması pek de mümkün olmayan bir kavram. Kimilerine göre ise aşkın sayısız tanımı var. Peki, aşkın tadı olsaydı neye benzerdi hiç düşündünüz mü? İlk etapta bu sorunun hayli tuhaf, hatta saçma olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu sorunun yanıtı üzerine kafa yoranların Japonlar olduğunu söylersek, muhtemelen bakış açınız da değişecektir. Evet, pek çok farklı alanda hayli ilginç araçlara, geleneklere veya uygulamalara sahip ev sahipliği yapan Japonya’da bir fırın, “aşkın tadını” alabileceğiniz ekmekler üretiyor. Hem de yapay zeka yardımıyla! “Romantik ekmek” olarak isimlendirilen bu ilginç yiyecekler, aşk ile bağdaştırılan 5 farklı duygu tadında! İşte aşkın tadı nasıl sorusuna yanıt veren sıra dışı yemeği romantik ekmek hakkında bilmeniz gerekenler.

Günümüzün en popüler ülkelerinden biri olan Japonya, hayli ilginç geleneklere ve uygulamalara ev sahipliği yapıyor

Haliyle Japon mutfağının da sıradan olduğunu söylemek pek doğru olmaz

Üstelik gelişen teknoloji, ülke mutfağını daha da ilginç hale getiriyor. Öyle ki Japonya’daki bir fırının raflarında “aşkın tadı nasıl” sorusuna yanıt veren bir yiyecek satın almak mümkün: Romantik ekmek.

Japonya’nın en köklü fırınlarından biri olan Kimuraya, bir süre önce romantik ekmek isimli yeni ürününü piyasaya sürdü

Romantik ekmek adlı ilginç ürün yapay zeka yardımıyla hazırlanıyor

Ürünün ardında ise Kimuraya fırını ve NEC Corporation adlı teknoloji şirketi var

İki şirket tarafından yapılan açıklamaya göre romantik ekmeklerin üretilmesine neden olan şey Japonya’daki gençlerin romantik ilişkilerden gün geçtikçe uzaklaşması. “Ren AI Pan” olarak isimlendirilen bu sıra dışı yiyecekler, Japon gençleri romantik ilişkiler konusunda yeniden hevesli hale getirmeyi amaçlıyor.

Romantik ekmeğin üretim aşamasında çoğunluğun aşk ile ilişkilendirdiği duygular tespit edildi

İşte yapay zekanın devreye girdiği nokta da burası. NEC isimli şirket, yapay zeka teknolojisini kullanarak Today I Fell In Love adlı Japon realite flört programındaki konuşmaları yazılı metne çevirdi. İlgili programdaki konuşmalar yapay zeka tarafından 5 farklı kategoriye ayrıldı: Kader karşılaşması, buluşma, kıskançlık, kalp kırıklığı ve karşılıklı sevgi.

Ardından yine yapay zeka teknolojisi kullanılarak aşk ve yemek temalarının da kullanıldığı 35.000 farklı şarkı incelendi

Yapay zeka, aşkın farklı aşamalarını belirli yiyecek ve tatlarla eşleştiren bir harita oluşturmak için konuşmalara ve şarkı sözlerine “duygusal puanlar” atadı. Tüm veriler toplandıktan ve analiz edildikten sonra aşkın farklı evrelerinin tadını yansıtan ekmekleri oluşturmak mümkün hale geldi.

Söz gelimi “kıskançlık” ekmeği mor patates, trüf yağı ve kuru üzüm tadında!  

romantik ekmek

“Kader karşılaşması” isimli ekmek pamuk ise şekeriyle tatlandırılıyor. Çünkü aşkın ilk dönemine dair heyecan dolu sancıları yansıtıyor!

“Buluşma” adı verilen ekmekte ise limon ve portakal kabuğu yer alıyor

romantik ekmek

“Karşılıklı sevgi” tadını meydana getiren ürünler ise bal, şeftali ve ejder meyvesi

romantik ekmek

Son olarak “kalp kırıklığı” ekmekleri elma şarabı ve üzümle hazırlanıyor

romantik ekmek

Kaynak: 1