Soğuk Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti Sıcak Şarap Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

tarafından
66
Soğuk Kış Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti Sıcak Şarap Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek

Kış aylarının sevilen içeceklerinden bir tanesi lezzetli ve baharatlı sıcak şarap. Bu güzel içecek bir şenlik klasiği, ancak bu baharatlı içeceğin kökenleri üzerinde hiç düşündünüz mü? Bu klasik yılbaşı içkisini ilk hazırlayanın kim olduğunu hiç merak ettiniz mi? Peki, yazar Charles Dickens’ın sıcak şarapla ne ilgisi var sizce? İlk İngiliz tarifinden dünyanın en pahalı bardağına kadar, bugün sizinle sıcak şarap hakkında gerçekler listesini paylaşacağız.

1. Sıcak şaraptan ilk kez 2000 yıl önce yazılan bir oyunda bahsediliyor

Sıcak şarap hakkında gerçekler

MÖ 2. yüzyılda Romalı oyun yazarı Titus Maccius Plautus tarafından yazılan komedya Curculio, sıcak şaraptan bahseden en eski kaynaktır.

2. Eski Yunanlılar ısınmak için sıcak şarap içerlerdi

Sıcak şarap hakkında gerçekler

Hepimiz eski Yunanlıların şarapla ilgilendiklerini biliyoruz. Hasat iyi gitmediği ve şarapları pek de iyi olmadığı zamanlarda Yunanlılar, onun tadını daha iyi hale getirmek için otlar ve baharatlar ekliyordu. Ardından soğuk aylarda vücutlarını ısıtmak için bu şarabı ısıtıyorlardı.

İlginizi çekebilir:

Şarap İçmenin Adabı Olarak Bilinmesine Rağmen Aslında Pek Doğru Olmayan 15 Kural

3. İngilizce ilk sıcak şarap tarifi Orta Çağ’da yazıldı

Sıcak şarap hakkında gerçekler

İngiltere’de 1390’da yazılmış bir Orta Çağ yemek kitabı olan Forme of Cury, baharatlı şarap tadında olan ilk İngiliz tarifini anlatıyor. Tarçın, zencefil ve karanfil gibi klasik baharatların bir araya getirildiği tarif, aynı zamanda pek de klasik olmayan sivri biber, mercanköşk ve cennet tanelerini de içeriyor.

4. Sıcak şarap Kara Veba’ya karşı ilaç olarak kullanıldı

Sıcak şarap hakkında gerçekler

1346 ve 1353 yılları arasında Hıyarcıklı Veba’ya karşı bir sürü çılgın çare üretilmişti ve sıcak şarap da bunlardan biriydi. O zamanlar ‘Dört Hırsız Sirkesi’ olarak anılan şarap, sirke veya elma şarabı içkisi adaçayı, karanfil ve biberiye gibi baharatlarla karıştırılarak oluşturuluyordu.

İlginizi çekebilir:

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi

5. En büyük sıcak şarap çömleğinin dünya rekoru yaklaşık 2034 litrenin üzerinde

28 Şubat 2016’da Guinness Rekorlar Kitabı, Alessandro De Dea ve Fabrizio Vigilante’yi şimdiye kadar üretilmiş En Büyük Sıcak Şarap Kabı rekoruyla ödüllendirdi. İkili, devasa karışımlarını İtalya’nın Falcade kentinde 2034 litrelik geniş bir tencerede açık ateşte karıştırırken kasaba halkı da onlara eşlik ediyordu.

6. Charles Dickens “Bir Noel Şarkısı” kitabında sıcak şaraptan bahsediyor

Charles Dickens, 1843 tarihli Bir Noel Şarkısı adlı romanında Smoking Bishop isimli Viktorya döneminde içilen bir sıcak şarap türüne atıfta bulunuyor. Viktorya döneminden önceki tariflerde sıcak şaraplara baharat ekleniyordu. Ancak Smoking Bishop, şaraplara narenciye eklemeyi popüler bir tarif haline getirdi.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın En Kaliteli Şarap Üzümleri

7. ABD ve İngiltere’de Sıcak Şarap Günü kutlanıyor

Sıcak şarap denince akla soğuk kış gecelerini gelse de, ABD ve İngiltere’de Sıcak Şarap Günü her yıl 3 Mart’ta kutlanıyor.

8. İsveçliler sıcak şarap partileri düzenliyor

Geleneksel olarak Glögg olarak bilinen sıcak şarabın bu İsveç versiyonu, ülkenin festival sezonuna hazırlık sürecinin ayrılmaz bir parçası. Badem ve kuru üzüm ilavesiyle yapılan Glögg, büyük toplantılarda genellikle küçük bardaklarda servis edilir.

9. Yunanistan’da sıcak şarabın, beyaz şarapla yapılan ve krasomelo adı verilen bir versiyonu var

Krasmelo veya “oinomelo”, Yunanistan’ın her yerinde yapılan popüler bir sıcak şarap tarifi ve evet, kırmızı yerine beyaz şarapla yapılıyor. Bal Şarabı anlamına gelen Krasmelo, tarçın ve narenciye gibi bileşenlerin yanı sıra tatlılığını vermek için bol miktarda bal da içeriyor.

10. Dünyanın en pahalı sıcak şarabının fiyatı 70 doların üzerinde

Yiyecek ve içecek yazarı Matthew Fort tarafından yaratılan ‘Tarçınlı Baharatlı Şarap’, Londra’daki St Pancras International’daki Searcys Restaurant & Champagne Bar’da bulunabiliyor. Bir küçük bardak şarap 73,77 $ gibi bir fiyata satılıyor.

Sıcak şarap hakkında gerçekler yazımızın sonuna geldik. Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

İçkiler ve Alkol Oranları: Alkol Oranı En Yüksek 20 İçki

Kaynak: 1 2