Tahinli Balkabağı Tatlısı Tarifi

tarafından
26
Tahinli Balkabağı Tatlısı Tarifi
  1. Kabakların kabuklarını ve yeşil kısımlarını temizleyip yaklaşık 7,8 cm uzunluğunda ve 5 cm kalınlığında doğrayın. Kabak parçaları mümkün olduğunca aynı boyutlarda olmalıdır.

  2. Sudan geçirip pişireceğiniz yayvan bir tencereye dizdiğiniz kabakların üzerine toz şekeri gezdirin. Tarçın çubuğunu bir kaç parçaya ayırın. Karanfil ve tarçın çubuklarını aralarına yerleştirip bir gece bekletin.

  3. Bekleyen ve suyunu salan kabakları kısık ateşe alıp kapağı kapalı halde yarım saat pişirdikten sonra alt üst edip yumuşayıncaya kadar kaynatın.

  4. Kapağı aralayıp çatalla pişip pişmediğini kontrol edin. Sert ise veya suyu az kalmışsa bir çay bardağı sıcak su ekleyin ve onbeş dakika daha pişirin ve kapağı kapalı soğumaya alın. Soğuyunca içindeki tarçın parçaları ve karanfili çıkarın..

  5. En az iki saat dinlendirip servis tabağına aldığınız kabakların üzerini dövülmüş ceviz, 1/2 çay bardağı su ile inceltilmiş 1/2 çay bardağı tahin ile süsleyerek soğuk servis edin. Afiyet olsun !

  6. Not: Soğuyan kabakları bir fırın tepsisine alıp üzerine bir tatlı kaşığı şeker gezdirerek ızgara ayarında üst rafta hafifçe yakarsanız, klasik “ Fırında Kabak Tatlısı “ tadını yakalayabilirsiniz.