Taş gibi yoğurt mayalamanın 15 püf noktası! Marifetli hanımlardan tüyolar

tarafından
84
Taş gibi yoğurt mayalamanın 15 püf noktası! Marifetli hanımlardan tüyolar

Taş gibi yoğurt mayalamak için köy sütü kullanmalı ve 20-25 dakika boyunca sütü kaynatmalı.

Yoğurt en sağlıklı besinlerden. Bağırsaklardaki yararlı bakteri sayısını artırıyor, kemikleri güçlendiriyor, bağışıklığı güçlendiriyor, zayıflamaya yardımcı oluyor… Ülkemizde evde yoğurt mayalamak oldukça yaygın bir uygulamadır, çoğu kişi yoğurdu evinde yapar. Ancak yoğurdum bir türlü tutmuyor, cıvık ve sulu oluyor ne yapsam taş gibi yoğurt mayalamayı başaramıyorum diyorsanız hiç üzülmeyin. Marifetli hanımların aşağıdaki önerilerini uygulayarak çok güzel yoğurtlar mayalayabilirsiniz.

TAŞ GİBİ YOĞURT MAYALAMAK İÇİN EV HANIMLARINDAN ÖNERİLER

 • Yoğurdu mayaladıktan sonra kapak kullanmayın, tencerenin ağzını temiz bir bezle kapatın. Çünkü kapakta oluşan buhar yoğurdu sulandırıyor. Bez buharı alıyor. Yoğurdu buzdolabına koyarken ağzı açık şekilde koyun bir gün beklesin, daha sonra kapağı kapatın.
 • Sütü mayalarken, süt parmağını yakmayacak kadar sıcaklıkta olsun, mayanın içine kaynamış sütten biraz al karıştır iyice bir kasede (maya ev yoğurdu olsun), mayayı sütle güzelce karıştır, tencereye kapak kapatma onun yerine temiz bir bez ört ve güzelce sar, 10 saatten önce sargıyı açma, tencereyi dolaba koyarken yine kapak kapatma bu ilk gün için geçerli terleme yapmasın ki sulanmasın,  24 saat kaşık değmeden dolapta beklet iyice otursun mayalanma tam olsun, tüm bu yazdıklarımı yaparsan istediğin gibi taş gibi bir yoğurt mayalamış olursun.
 • Sütü mayalarken süt ne çok sıcak nede çok soğuk ılıktan az sıcak olmalı. Süte maya eklerken parmağınla sıcaklığına bak 8’e kadar say eğer parmağın yanmıyorsa mayalanacak sıcaklıkta demektedir. Yoğurdun üstü değil etrafı sıkıca sarılmalı ki taş gibi yoğurt olsun.
 • Mayaladıktan sonra yoğurdu ağzı açık olarak, fırında bekletiyorum, fırının kapağını kapatıyorum böylelikle sulanmamış oluyor
 • Yoğurdu mayalarken 3-4 kilo süte, 1 yemek kaşık maya 1 tatlı kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz ile mayalayın, kapak yerine süzgeç kullanın taş gibi tutuyor ben de bu formülü komşum sayesinde öğrendim.
 • Manda inek sütü karışık süt mayalayınca hem tatlı hem de taş gibi oluyor 1’e 2 oranında süt kullanılmalı.
 • Süt ne ılık nede sıcak olacak elinizin dayanabileceği ısıda olacak ben mayaya biraz tuz serpiyorum, yoğurt tatlı oluyor. 4 saat sonra ağzı açık dolaba kaldırıyorum sabah kapatıyorum kapaklarını.
 • Cam kavanozda mayalarım ve 2 gün dolapta kalır taş gibi olur mayası da önemli tabi iyi maya iyi yoğurt demek. Cam kavanozda daha uzun ömürlü oluyor hemen ekşimiyor.
 • Taş gibi yoğurt için tam yağlı köy sütü kullanın, bir de çok kaynatın sütü 20 25 dakika kadar kaynasın. Altını kısıp kendi halinde kaynamaya devam etsin. Mayalarken içine biraz tuz atın.3 saatten fazla sarılı bekletmeyin. Cam kavanozda yapmaya özen gösterin. Birgün dolapta hiç bozmadan kalsın, hiç ellemeyin.
 • Sütünüz artık taş gibi oluyorsa eskisi gibi tutmuyorsa nazara gelmiş olabilirsiniz. Bunun için ince demir bi mili ısıtın süte batırın, çoz çoz sesi duyulmalı.
 • Yoğurdunuzun tutmadığını ya da hafif cıvık olduğunu düşünüyorsanız, hemen fırınınızı 50derecede 15dk ısıtın ve kapatın.
 • Sütü uzun süre kaynatırsanız içerisindeki su miktarı azalır ve sulanmaz. Yoğurdu mayaladıktan sonra üzerine 2 kat kağıt havlu koyun, kapak kapatmayın. Arada kağıt havluyu değiştirin. 8 saatten önce açarsan ekşi olur.
 • Ben yoğurdun sulanmaması için üzerine kağıt peçete koyuyorum, o suyunu çekiyor mayaladıktan sonra da alıp tekrar peçete koyuyorum, ağzını kapatmadan açık olacak şekilde dolaba koyuyorum 24 saat bekliyor o şekilde taş gibi oluyor.
 • Tereyağı ile mayalayın hem tatlı oluyor hem de taş gibi oluyor haftalarca tadı bozulmuyor ben hep tereyağ ile mayalarım deneyin. 3 kilo süte bir yemek kaşığı tereyağı koyun ancak tepeleme değil ve süt sıcak olmasın sadece serçe parmağınızı 1 dk içinde bekletebileceğinz sıcaklıkta olsun, iyice karıştırıp kabin üzerine süzgeç gibi delikli bir kapak ile kapatın üzerine örtü örtün 5 6 saat sonra çok güzel bir yoğurt oluyor.