Waffle kime ait? Hangi ülke tatlısı? Tarihi ve Waffle tarifi

tarafından
672
Waffle kime ait? Hangi ülke tatlısı? Tarihi ve Waffle tarifi

Gofret şeklinde bir dokuya sahip, gözlemeye benzeyen hamur tatlısı waffle bize nasıl geldi dersiniz? Eşsiz çikolatasıyla, lezzetli özel hamuruyla ve seçeceğiniz taze meyvelerle aklınızı başınızdan alan waffle isimli tatlının nereden bize kadar uzandığını merak ediyor musunuz? Adı bile dilimize yabancı ama tadıyla bizi esir alan bu tatlının hikayesi belki de sizi bir hayli heyecanlandırıyor.

Eğer Waffle hangi ülkeye ait diye merak ediyorsanız Belçika asıllı bir hamur tatlısı olduğunu söyleyelim. Ayrıca özel hamuru bu tatlıyı belirgin kılan yanlardan sadece biri. Bir diğer özelliği, hamurunun üzerinde erimiş çikolata kullanılması ve bunun da üzerine taze meyveler eklemektir. Farklı usullerle tüketilen waffle, birçok ülkede seviliyor.

WAFFLE HANGİ ÜLKEYE AİT? İLK NEREDE ÇIKTI?

Kaynaklara göre farklılık gösterse de ‘waffle nereye ait?’ sorunuzun cevabı Belçika’dır. Üstelik bu ülkede farklı waffle çeşitleri deneyimleyebilirsiniz. Ancak bazı kaynaklar yapılış metodunun Hollanda kaynaklı olduğunu da söyler. Buradan 1640’larda öğrenilerek Amerika’ya geldiği iddia edilse de Hollanda asıllı hamur tatlısı olarak biliniyor.

WAFFLE ÜLKEMİZE NE ZAMAN GELDİ?

Türkiye’de de waffle oldukça sevilen, leziz bir tatlı. Peki, waffle tarifi ülkemize ne zaman geldi ve burada çok tutulmaya başladı? Kaynaklar bu gelişmenin 80’lerde yaşandığını söylüyor. Son yıllarda yaygınlaşan tüketimiyle waffle, günümüzün gözdesi diyebiliriz.

Waffle dükkanlarında tüketebileceğiniz harika waffle tarifleri mevcut. Sütlü çikolatadan bitter hatta beyaz çikolataya kadar sosu ayarlanabilen, üzerine konan meyvelerden istediğinizi seçebileceğiniz waffle üzerine farklı malzemeler eklenmesini de sağlayabilirsiniz.

WAFFLE TÜRLERİ NELER?

Waffle nereye ait diye soranlar bu tatlının türlerini de merak ediyor. Çünkü birçok yerde tüketildiği için farklı yapılış yöntemleri de olabiliyor. Waffle hangi ülkenin diye soranlara, ilk çıktığı yerin Belçika olduğunu söylemiştik. İşte bu ülkede iki çeşit waffle yapılıyor.

Waffle kime ait? Hangi ülke tatlısı? Tarihi ve Waffle tarifi

Yoğun ve hafif iki çeşidi bulunan waffle, farklı ön adlarla birbirinden ayrılıyor. Brüksel waffle ile Liege waffle olarak ikiye ayrılan bu tatlının ülkemizde tüketilen türü Brüksel usulüdür. Bu türde waffle, üzerine çikolata ve meyve çeşitleri eklenirken Liege waffle sadece hamur olarak tüketilir. Ayrıca Liege waffle türü, pürüzlü kenarlı olmasının yanı sıra kalın bir hamura sahiptir.

WAFFLE ÜZERİNDE HANGİ MEYVELER OLUR?

Hamurun üzerine çikolata sosu veya çikolatalı fındık kreması sürülerek hazırlanan waffle için meyve kullanımı önemli. Hazırlanan katman üzerine dizilen taze meyveler genellikle çilek, muz, elma, kivi gibi meyveler olabiliyor. Bu meyveler dilimlenerek çikolata sürülmüş hamur üzerine yerleştiriliyor.

Waffle hamuru üzerinde kullanacağınız meyvelerin taze olmasına dikkat etmek önemli. Böylece içinizi ferahlatan ve aynı zamanda çikolatayı güzelleştiren harika bir tatlı elde edebilirsiniz. Ayrıca hamur ve çikolatanın ağırlaşan lezzetini taze meyvelerle dengeleyebilirsiniz.

WAFFLE HAMURU NASIL YAPILIR? İŞTE LEZİZ WAFFLE TARİFİ…

Belçika’nın sevilen buluşu waffle nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, sizin için 4 veya 6 kişilik bir tarif verelim. Öncelikle malzemeleri verelim.

Hamuru için malzemeler:

 • 2 yumurta
 • 1 su bardağı süt
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 su bardağı un
 • 1/4 su bardağı sıvı yağ
 • Az miktar tuz
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu

Waffle üzerine malzemeler:

 • İstediğiniz meyveler (çilek, kivi, muz…)
 • Çikolata
 • İri öğütülmüş fındık
 • Toz fıstık

WAFFLE TARİFİ

Damaklarınızı şenlendiren harika bir waffle yapmak için öncelikle hamur yapımına başlamalısınız. Bunun için de verdiğimiz malzeme listesindeki yumurta ve şekeri köpürünceye kadar iyice çırpmalısınız.

Çırpma işleminin ardından süt, sıvı yağ, tuz, kabartma tozu, vanilya ve unu ekleyip tekrar çırpmaya devam edin. İyice çırptıktan sonra waffle hamurunuz hazır olacak.

Waffle makinesini ısıtarak ısınmış makineye 1 kepçe hamuru boşaltın. Makinenin kapağını kapatarak pişmesini sağlayın.

Diğer taraftan waffle hamuru üzerinde kullanacağınız meyveleri hazırlayın. Her bir meyveyi ince dilimlere ayırın. Seçeceğiniz meyveleri dilimledikten sonra kenara ayırın.

Pişen waffle hamuru üzerine çikolatayı sürdükten sonra meyve dilimlerini de üzerine ekleyin. Tüm bunların üzerine de fındık parçalarını ve fıstıkları ekleyin. Dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. İşte waffle bu kadar kolay bir şekilde yapılıyor. Afiyet olsun.

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: