Yüzyılların saklı tarifi! Saray sofralarını süsleyen Müceddere’nin tam ölçülü tarifi…

tarafından
108
Yüzyılların saklı tarifi! Saray sofralarını süsleyen Müceddere’nin tam ölçülü tarifi…

Bu pilavın yanında salatalık turşusu harika gidiyor.

Türk yemeklerinin yanında bir klasik olarak servis edilen pilavın pek çok farklı tarifi bulunuyor. Özellikle de bulgur pilavı et yemekleriyle birlikte çok iyi bir ikili oluşturuyor. Fakat hiç kimse tarafından bilinmeyen bir tarif var ki hem pirinç ile hem bulgur ile hem de yeşil mercimek ile hazırlanıyor. İşte yüzyıllar boyunca saray sofralarını süsleyen Müceddere tarifinin bütün detayları ve tüyoları…

PADİŞAHLARIN YEMEĞİ MÜCEDDERE’NİN MALZEME LİSTESİ

Pilav İçin:

 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 tatlı kaşığı biber salçası
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
 • 2 diş sarımsak
 • ½ çay kaşığı karabiber
 • 1 su bardağı pilavlık bulgur
 • 1 su bardağı pirinç
 • 3,5 su bardağı su
 • 1 su bardağı yeşil mercimek (haşlanmış)

Yüzyılların saklı tarifi! Saray sofralarını süsleyen Müceddere’nin tam ölçülü tarifi…

Servis İçin:

 • ½ çay bardağı zeytinyağı
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 5 dal maydanoz
 • 3 yemek kaşığı nar tanesi

MÜCEDDERE TARİFİNİN HAZIRLANIŞI

Yemeği yapamaya başlamadan önce pilavında ve üzerinde kullanılacak soğanları doğramakla başlıyoruz. İlk olarak pilavda kullanılacak olan soğanları küp küp doğruyoruz ve üzeri için olanları da piyazlık şeklinde ince ince doğrayarak her ikisini de kenarda bekletiyoruz.

İlk olarak pirinçleri sıcak suyun içerisinde 15 dakika kadar bekletiyoruz. Sonrasında sudan geçiriyoruz ve süzüyoruz.

Geniş bir tencereyi ocağın üzerine alıyoruz ve içerisine zeytinyağıyla tereyağını ilave ediyoruz. Ardından küp küp doğranan soğanları da ilave ediyoruz ve üzerine de tuzumuzu atarak güzelce yumuşayana kadar kavurmaya devam ediyoruz.

Tencerede kavrulan soğanların üzerine salçayı, ezilmiş sarımsakları ve karabiberi de ekliyoruz ve salçamızın kokusu tam anlamıyla çıkana kadar kavurmaya devam ediyoruz. Bu aşamada salçanın yanmamasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Yüzyılların saklı tarifi! Saray sofralarını süsleyen Müceddere’nin tam ölçülü tarifi…

Sonrasından tencerenin içerisine yıkanmış pirinç ve bulguru da ekledikten sonra yaklaşık 5 dakika boyunca kısık ateşte güzelce kavuruyoruz.

Ardından pilavımızın haşlanmış mercimeklerini ilave ediyoruz ve yaklaşık 30 saniye kadar çeviriyoruz. Şimdi de sıra sıcak suyu eklemeye geldi. Pilavımızın sıcak suyunu ekliyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Pişirme aşamasında ocağın ayarını en kısık dereceye getiriyoruz ve yavaşça pişmesini bekliyoruz.

Pilavımızı güzel bir şekilde pişmeye bırakmışken şimdi de sıra üzeri için hazırlayacağımız karışıma geldi. İlk önce piyazlık doğranman soğanları geniş bir tavanın içerisinde tuz ve zeytinyağı ile birlikte yumuşayana kadar kavuruyoruz. Soğanlar bütün suyunu çekip koyu bir renk alana kadar kavurmalısınız.

Pilavımız suyunu tamamen çektiğinde kenarlardan ortaya doğru sadece bir kere karıştırdıktan sonra kapağını örtüyoruz ve bir kenarda yaklaşık 15 dakika kadar dinlenmeye bırakıyoruz.

Sıra servis aşamasına geldi. Şimdi de dinlenen pilavımızı tabaklıyoruz ve tavada kavrulan soğanlarımızı da ekliyoruz. Sonrasında üzerini süslemek için kıyılmış maydanoz ve nar tanelerini ekliyoruz ve yemeğimiz servise hazır.

Deneyen herkese şimdiden afiyet olsun…

PÜF NOKTALARI VE TÜYOLARI

Pilavımızı hazırlama aşamasında sıcak suyu ilave etmeden önce bütün malzemelerin iyice kavrulduğundan emin olmamız gerekiyor.

Ayrıca pilavı hazırlama aşamasında içesine bir küp şeker ekleyebiliriz. Bu sayede hem parlak hem de daha lezzetli bir tarif elde etmiş oluruz.

Kullanılan salçanın en salçası olması tarifimizi çok daha iyi bir hale getirir.

Sarımsak miktarını bol tutarsak çok daha iyi bir yemek ortaya çıkacaktır ve kullanılan sarımsakları bıçak sırtı kıyılmış olarak kullanmamız gerekiyor.

Yüzyılların saklı tarifi! Saray sofralarını süsleyen Müceddere’nin tam ölçülü tarifi…

SERVİS ÖNERİSİ

Hazırlamış olduğumuz bu harika yemeği yanında haşlanmış tavuk butları ile birlikte servis edebiliriz.

Pilavımızın yanında bakır fincanlarda ev yoğurdundan çırpma ayran servis edebiliriz.

Bu pilavın yanında salatalık turşusu harika gidiyor.

Kaynak: yemek.com

Derleyen: mavikadin.com