Dünyanın En Zengin Mutfaklarından Biri: Çin Yemekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tarafından
77
Dünyanın En Zengin Mutfaklarından Biri: Çin Yemekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çin yemekleri dendiği zaman aklınıza ilk gelen şey noodle veya pirinç olabilir. Ancak Çin mutfağında noodle ve pirinçten çok daha fazlası vardır. Öyle ki, Çin mutfağı dünyanın en iyi mutfakları arasında yer alıyor. Çin yemeklerinde lezzete, estetik görünüme ve renge çok önem veriliyor. Yemekler çok büyük bir özenle hazırlanıyor ve tadanlar tekrar denemek istiyor. Sizler için Çin’in sokak yemekleri, Çin yemekleri ve kültürleri nelerdir ve Çinlilerin en çok tükettiği yemek nedir gibi merak edilen soruların yanıtlarını bu listede bir araya getirdik.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Dumpling’den Ramen’e: Evinizde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Uzak Doğu Yemekleri”

Çin mutfağı

Çin mutfağı, çeşit bakımından dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Yemeklerin sofralarda yemek çubuklarıyla yenmesi, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve sebze ağırlıklı yemeklerin bulunması Çin mutfağının en çok dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır. Çin mutfağında neredeyse her türlü malzeme kullanılır ve kendilerine has malzemeleri de vardır. Bu malzemelerden en önemlisi soya fasulyesi ve ondan türeyen soya sütü, soya sosu, tofu ve fasulye filizidir. Çin mutfağında ayrıca pirinçten türeyen malzemeler de çok tercih edilir. Ekmek ise Çin mutfağında pek fazla rağbet görmez.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Uzak Doğu’ya Uzanan Lezzet: Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Sushi Çeşidi”

Çin’de nasıl yemek yenir?

Chopstick

Batı kültürü ve Doğu kültüründeki en büyük fark, damak lezzetinden ziyade yemek yeme şeklidir. Batı ülkelerinde yemek yenirken kaşık, çatal ve bıçak gibi araçlar kullanılırken, Doğu ülkelerinde kullanılan araçlar farklıdır. Örnek vermek gerekirse; Hintliler ve Araplar yemek yerken ellerini kullanırken, Çinliler ise “chopstick” adı verilen yemek çubuklarını kullanırlar.

Çin’de en çok ne yenir?

Pilav

Çin’de en çok tüketilen şey pirinçtir. Çin mutfağında çok çeşitli pirinç yemekleri vardır. Bununla birlikte tatlıya varıncaya kadar pirinçle yapılan pek çok farklı yemek türü bulunur. Kızartılmış pirinç kekleri, Çinlilerin en çok tercih ettikleri pirinç yemeklerinden biridir. Çinliler ayrıca pirinç lapası, noodle, balık, deniz mahsulleri, domuz eti, tavuk ve sebze yemeyi çok severler.

Çin sokak yemekleri

Çin yemekleri

Çin’in sokak yemekleri çok zengin bir kültüre ve tarihe sahiptir. Çin’deki en popüler sokak yemekleri arasında Çin mantısı, Çin krepleri, noodle, Çin çay yumurtası (tea egg), yapışkan pirinç, Çin’e özgü şekerlemeler, huo guo (Çin güveci), baozi (Çin ekmeği), kızarmış muz, rou jia mo (Çin hamburgeri) ve chuan (Çin kebabı) bulunur. Bunların yanı sıra Çin’de pek çok fazla sokak lezzeti bulunmaktadır. Ayrıca ülkedeki sokak yemeklerinde kızartılmış tavuk ayağı, canlı deniz ürünleri ve çeşitli böcekler de bulunmaktadır.

Popüler Çin yemekleri

Çin yemekleri

Oldukça zengin ve büyük bir tarihe sahip olan Çin mutfağında yüzlerce farklı çeşit yemek bulunsa da, bazıları oldukça popülerdir. Popüler Çin yemekleri arasında Pekin ördeği, Çin böreği, mapo tofu, kung pao tavuğu ve kızarmış pilav gibi yemek türleri bulunmaktadır.

Pekin ördeği

Pekin ördeği

Çin’in milli yemeği olan Pekin ördeği, 13. yüzyıldan bu yana hazırlanmaktadır. Pekin ördeği odun ateşinin üzerinde ağır ağır pişirilir. Pişirme işlemi bittikten sonra ince dilimler kesilir, havuç ve yeşil soğan gibi sebzelerle birlikte lavaş ile servis edilir. Eğer usulüne göre yapılırsa, aşçı ördeği masaya servis ettikten sonra etleri ve deriyi dilimler.

Mapo Tofu

Çin yemekleri

En ünlü Çin yemekleri arasında bulunan mapo tofu, yüz yılı aşkın bir zamandır yapılmaktadır. Bu yemekte ilk önce tofu parçaları kızartılır, daha sonra fasulye-çili karışımı bir sos yapılıp yemeğe eklenir. Mapo tofu, acı sevenlerin damak lezzetine uygun bir yemektir.

Çin böreği

Çin böreği

Çin böreği tüm dünyada ünlü olan bir yemektir. Çin böreği genellikle sebze ağırlıklı olup içinde lahana, kırmızı biber ve pırasa gibi sebzeler bulunur. Ancak tavuklu, etli ve pirinçli çeşitleri de vardır. Kızgın yağda kızartılarak yapılır. Türk damak lezzetine yakın bir yemektir.

Kung Pao tavuğu

Çin yemekleri

Kung pao tavuğu, Çin mutfağının en çok tercih edilen tavuk yemeklerinden biridir. Kung pao tavuğu yapılırken tavuklar küp şeklinde doğranır. Daha sonra içine çeşitli sebzeler, yer fıstığı ve acı biber eklenir ve tavada pişirilir. Biraz acılı da olsa herkesin denemesi gereken bir yemektir.

Kızarmış pilav

Çin yemekleri

Kızarmış pilav, içine genellikle deniz ürünleri, yumurta, et ve sebze gibi malzemeler eklenip wok veya kızartma tavasında kızartılır. Altın sarısı bir rengi ve kendine has bir aroması vardır. Bazen tek başına, bazen de bir yemeğin yanında yenir.

Çin mantısı

Çin mantısı

Hem yerel halk hem de turistler tarafından çok sevilen Çin mantısı, binlerce yıldır Çin mutfağına lezzet katıyor. Çince adı “jiaozi” olan lezzetli yemeğin içinde sebze, kıyma, karides veya tavuk bulunuyor. Oldukça büyük bir boyutu olan Çin mantısı, buharda pişirilerek, haşlanarak veya kızartılarak yapılıyor. Ayrıca soya sosu eşliğinde yeniyor.