Etsiz Lahana Sarması (Zeytinyağlı Lahana Sarması) Tarifi

tarafından
27
Etsiz Lahana Sarması (Zeytinyağlı Lahana Sarması) Tarifi
  1. Kuru soğanları soyup ince ince yemeklik doğrayın. Pirinci yıkayıp sudan geçirin ve süzün.

  2. Kuş üzümünün varsa çöplerini ayıklayın, yıkayın ve bir kaseye alıp üzerini geçecek kadar sıcak su koyun. En az 10 dakika bekletin.

  3. Zeytinyağını (veya çiçek yağı) yayvan bir tencerede ısıtıp soğanları ilave edin. (Dolmalık fıstık ekleyecekseniz bu aşamada fıstıkları da ilave edip kavurun) Soğanlar şeffaflaşıp pembeleşince pirinçleri ekleyin ve 4-5 dakika birlikte kavurun.

  4. Kavrulan iç malzemesine 1-1,5 bardak ( üzerini geçecek kadar) sıcak su ekleyip kısık ateşe alın ve kapağını kapatın. Suyunu çekince ateşten alın, kağıt havlu ile kapatıp dinlenmeye bırakın. Dinlenen iç harcına ince kıyılmış maydanoz, tuz, şeker ve baharatları ekleyip harmanlayın. Yeniden kapağını kapatıp soğumaya bırakın.

  5. Diğer yandan ayırdığınız lahana yapraklarını bol tuzlu suda hafif yumuşayıncaya kadar haşlayın. Sudan geçirin ve soğuk su (buzlu) dolu bir kaba alın.

  6. Lahana yapraklarını süzüp bir kesme tahtası üzerine serin. Orta kısımlarındaki damarları keserek çıkarın.

  7. Lahana yapraklarının orta kısmına 1 tatlı kaşığı kadar iç harcı koyup baş parmak büyüklüğünde, çok sıkmadan sarın. Yayvan bir tencerenin dibine parça lahanaları düzgünce serin. Dolmalarınızı sırt sırta düzgünce yerleştirin. Üzerlerine limon suyunu gezdirin.

  8. Kalan lahana parçalarını dolmalarınızın üzerine yerleştirip düz bir porselen tabakla kapatın. (Açılmamaları için) 1,5 bardak sıcak su ilave edin. Kıısık ateşte 30 dakika kadar kontrollü olarak pişirip ateşten alın ve kapağını açmadan soğumaya bırakın.

  9. Tenceresinde soğuyan dolmaları dikkatlice servis tabağına alıp zeytinyağı gezdirin. Buzdolabında 1-2 saat dinlendirip soğuk olarak ince kıyılmış maydanoz ve limon eşliğinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!