İçli Köfte (Gaziantep Usulü) | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
171
İçli Köfte (Gaziantep Usulü) | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Bugün sizlerle çok çok özel bir tarif paylaşacağız. Doğuya ait bir yemek içli köfte Diyarbakır, Adana, Gaziantep gibi pek çok doğu şehrinin sofrasında ufak farklarla yer alan bir yemek. Bizim içli köfte (Gaziantep usulü) tarifimizde bu lezzeti nerede olursanız olun sofranıza taşımanıza yardımcı olacak nitelikte. Biraz zahmetli olduğu kesin ancak bu tarifle misafirlerinizi oldukça etkileyeceğinizin garantisini veriyoruz. Buyurun tarifimize;

  1. İlk önce iç harcı hazırlayacağız ki soğusun. İlk yapacağımız şey Antep fıstıklarımızı sıcak suya bırakmak ki kabukları soyulsun. Fıstıklarımız sıcak suda beklerken soğanlarımızı soyalım ve incecik doğrayalım zeytinyağını ısıtıp soğanı kavuralım.
  2. Soğanın üzerine  yağlı kıymamızı koyup kavuralım. Kıyma biraz kavrulunca tuz, karabiber ve haspiri ekleyelim. Pişmesine yakın içine biraz iri çekilmiş ceviz ve soyulmuş bütün haldeki Antep fıstıklarını ekleyelim. Biraz karıştırıp iç harcın altını kapayalım. Bırakalım soğusun.
  3. İnce köftelik bulgur, çiğ köftelik et, un, yumurta, irmik, kırmızı biber, salça, tuz, karabiber ve incecik doğranmış soğan derin bir tepsi içinde karıştırılıp yoğurulur. Yoğururken ellerimizi arada ıslatırsak karışımımız zamanla sakızlaşacaktır. En az 25 dakika bu şekilde yoğuralım.
  4. İçli köftenin dışı da hazırr, elde ettiğimiz sakız kıvamındaki karışımdan limon büyüklüğünde parçalar kopartalım ve iki avucumuzun arasında  bu parçaları yuvarlayalım. Avucumuzun içine aldığımız sakızımsı dış harcın orta kısmını parmağımızla oymaya başlayalım. Bunun için baş parmağımızı içine sokmamız ve diğer dört parmağımızı birbirine bitiştirerek dış harcın delinmesini engellememiz yeterli olacak.
  5. Evet iç harcımız iyice soğuduysa bu dış harcın içine ceviz büyüklüğünde koyup kapatalım. Hafiften sivri bir şekilde kapatmak için elimizi suya batırıp uç kısmı sivriltebiliriz.
  6. Evet son olarak derin bir tencereye zeytinyağı koyulur ve hazırlanan köfteler bu yağda kızartılır.

Not: İçli köfte yaparken iç harcın soğuk olması oldukça önemli.

Not 2: İçli köftenin dışına yağlı et koyarsanız kıvamı tutmayacak ve köfteler kızartılırken dağılacaktır.

Not 3: Eğer kızartmak istemiyorsanız içli köfteleri suda haşlayabilirsiniz.

Not 4: Dış harcı ne kadar ince olursa o kadar lezzetli olacaktır.

Afiyet olsunnnn 🙂