Yılbaşı Hindisi Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
86
Yılbaşı Hindisi Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Yılbaşı yaklaşırken biraz zahmetli ama yılbaşının klasik yemeği olan hindi tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Misafirlerinizi ağırladığınız sofrayı daha da özel kılacak yılbaşı hindisi tarifi ni sizlerle paylaşırken püf noktaların altını çizeceğiz ki verdiğiniz emeğin karşılığını almış olun . peki geçelim tarife;

  1. İlk olarak hindimizi bol su ile yıkayalım. Zaten hindiyi temizlenmiş olarak satın almanız gerekmektedir. Su ile yıkanan hindiyi kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayalım.
  2. Hindinin sosu için küçük bir kase içerisinde bal, domates salçası, zeytinyağı,  limon suyu, tuz ve hardalı güzelce karıştıralım.
  3. Bu sosu bir fırça yardımıyla hindinin  üst yüzeyine bacaklarına kısacası dışta kalan her tarafına  eşit miktarda sürelim. Hindinin içine de tane karabiber, defne yaprağı ve biberiyeyi koyalım.
  4. Evettt hindimiz pişmeye hazır. Fırınımızı önceden 170 derecede ısıtalım. Hindinin boyuna uygun bir fırın poşetini hafifçe unlayalım ve hindimizi içine yerleştirip bir fırın tepsisiyle fırına sürelim.
  5. Hinidinin ağırlığına ve fırınınızın özelliklerine göre değişebilir bir pişirme süresi var ancak 4-4,5 kilo arası bir hindi 2,5 saat kadar fırında pişirilmelidir. Siz hinidinizi kontrol edip pişmediğine karar verirseniz bir 20 dakika kadar daha pişirilebilinir.(Bakınız: Not 2)
  6. Evet hindimiz pişerken pilavımızı hazırlayalım. Pilav için ince ince doğranmış soğanlarımızı tereyağında kavuralım. Daha sonra çam fıstıklarını da ekleyip renkleri değişene kadar onları da kavuralım ve yıkadığımız pirinçleri ekleyelim.
  7. Pirinci şöyle bir yağ ile çevirdikten sonra baharatların hepsini ve kuş üzümlerini de pilava katalım . Ancak kuş üzümlerini pilava eklemeden bol suda biraz bekletip yıkayalım. En son olarak da et suyumuzu sıcak bir şekilde ekleyip pilavımızın kapağını kapayalım.
  8. Pilav bir taşım kaynadıktan sonra altını iyice kısıp suyunu çekmesini bekleyelim.
  9. Suyunu çekince pişmiş olan pilavı üzerine kağıt havlu sererek dinlendirelim.
  10. Eveeett artık hindimizde pilavımız da servise hazır. Dilediğiniz gibi parçalara ayırdığınız hindileri geniş servis tabaklarına alın, iç pilavı bir kase yardımıyla sıkıştırıp düzgünce hindinin yanına yerleştirin. İsterseniz hindi pişerken kendi yağıyla karışıp ortaya çıkan sosu servis tabaklarındaki hindinin üzerine gezdirebilirsiniz.

Not: Eğer hindinizi pişirme poşeti ile pişirmek istemiyorsanız bir fırın tepsisine bir miktar sıcak su koyup ve hindinin üzerini yağlı kağıt ya da alüminyum folyo ile kaplayıp pişirebilirsiniz. Ancak böyle pişirecekseniz 2 saatin sonunda hindinin üzerini açıp, pişirme işlemini en az 30 dakika daha sürdürün.

Not 2:  Hindinizin pişip pişmediğini anlamak için yapmanız gereken kanadından tutup çekmek. Kanadından tuttuğumuzda eğer kanat kolayca ayrılıyorsa (kemiği kolay ayrılıyorsa) hindiniz pişmiş demektir.

Not 3: Pişerken düzgün durması ve piştikten sonra da hoş görünmesi için hindinizin iki bacağını birleştirip bağlayın.

Not 4: Pilavın tane tane olmasını istiyorsanız ya bir miktar limon sıkın (1 tatlı kaşığı kadar) ya da 1 çay kaşığı toz şeker ekleyin.

Afiyet olsuunnnn