İştahı Kesen Yiyecekler: Uzun Süreli Tokluk Hissi Sağlayarak Kilo Vermenize Yardımcı Olan 10 Yiyecek

tarafından
44
İştahı Kesen Yiyecekler: Uzun Süreli Tokluk Hissi Sağlayarak Kilo Vermenize Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Günümüzde pek çok insan kilo vermek ve ideal kilosuna ulaşmak için diyet yapıyor, yoğun bir çaba harcıyor. Ancak diyet yapmanın en azından özel beslenme programlarına harfiyen uymanın kolay bir şey olduğunu söylemek zor. Özelliklede iştahlı kişiler için. Bu sebeple iştah kesici ilaçlar ve yöntemler oldukça popüler. Ne var ki iştahı kesen şeyle zaman zaman çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Ayrıca bazı iştah kapatıcı ürünler pek çok insanın bütçesini ciddi şekilde zorluyor. Neyse ki uzun süre tok kalmanıza ve böylece daha kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilecek daha ucuz, etkili ve doğal şeyler de var. Evet, iştahı kesen yiyecekler diyet yapan hemen herkes için son derece işlevsel. Peki, iştahı kapatan yiyecekler hangileri?

1. Badem

Badem, oldukça lezzetli ve sevilen kuru yemişlerden biri. Üstelik insan sağlığı için son derece faydalı. Çünkü antioksidanların yanı sıra önemli oranda E vitamini ve magnezyum içeriyor. Bununla birlikte kan şekerini kontrol etmeye ve bağırsak sağlığını geliştirmeye de yardımcı oluyor. Ancak bu lezzetli yiyeceğin başka faydaları da var. Evet, badem iştahı kesen yiyecekler söz konusu olduğunda akla ilk gelen besinlerden biri olarak da dikkat çekiyor. Bazı bilimsel çalışmalar, bademin uzun süreli tokluk hissi sağladığını ve bu doğrultuda kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

2. Zencefil

Zencefil de pek çok beslenme uzmanının ve diyetisyenin gözde yiyecekleri arasında yer alıyor. Çünkü sindirime yardımcı olmak gibi harika bir özelliği var. Üstelik lezzet katmak ve enerjiyi artırmak için birçok yemekte kullanılabiliyor. Çeşitli bilimsel araştırmalar ise zencefilin pek çok insanın iştahını kapatan yiyeceklerden biri olduğunu gösteriyor.

3. Yumurta

iştahı kesen yiyecekler

Bildiğiniz gibi iştahı kapatan yiyecekler daha uzun süreler tok kalmanızı ve böylece daha az kalori almanızı sağlıyor. İşte yüksek protein içeren ve pek çok uzman tarafından sağlık deposu olarak tanımlanan yumurta da iştahı kapatan yiyecekler listesinin en önemli üyelerinden biri.

4. Avokado

iştahı kesen yiyecekler

Avokadoyu sağlıklı beslenme ve diyet programlarının vazgeçilmezi haline getiren pek çok özelliği var. Örneğin kolesterolü ve kan şekerini düşüren iyi yağlar içermesi bu özelliklerden yalnızca biri. Öte yandan uzmanlar avokadonun, genellikle yağ oranı düşük olan geleneksel kolesterol düşürücü gıdalardan daha fazla tokluk sağladığını söylüyor. Bununla birlikte çeşitli araştırmalar, çok az miktarda tüketilen avokadonun dahi uzun süreli tokluk hissi sağlayabildiğini gözer önüne seriyor.

Bilim insanlarına göre en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolatalar doğal iştah kapatıcılar arasında yer alıyor. Uzmanlar, hızlı şekilde kalori yakımına olanak sağlayan doymamış yağ asitlerine sahip bu yiyeceğin özellikle yemekten 20 dakika önce tüketildiğinde etkili bir iştah kapatıcı haline geldiğini belirtiyor.

6. Tatlı patates

İştahı kesen yiyecekler listemizin altıncı sırasında tatlı patates var. Vitamin açısından hayli zengin olan bu sebze yüksek oranda diyet lifi ve sindirim enzimlerine direnç gösteren özel bir nişasta içeriyor. Bu ise yiyeceğin midenizde daha uzun süre kalmasına yani daha uzun süre acıkmamanıza yardımcı oluyor.

iştahı kesen yiyecekler

Pek çok insan yalnızca suşi ile birlikte tüketilen bir yiyecek olduğunu düşünse de wasabinin kendine özgü hayli dikkat çekici bazı özellikleri var. Örneğin bazı uzmanlar bu yiyeceğin fazla kilolarla mücadele etmek için en etkili doğal silahlardan biri olduğu görüşünde birleşiyor. Aynı zamanda antiinflamatuar bir yiyecek olan wasabi en etkili doğal iştah bastırıcılar arasında yer alıyor.

8. Tarçın

Farklı dönemlerde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara göre tarçın kan şekerini düşürmeye ve diyabetle savaşmaya yardımcı olan besinler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip. Bu özelliği ise tarçını önemli bir iştah kapatıcı haline getiriyor.

9. Somon

iştahı kesen yiyecekler

İştah azaltan yiyecekler arasında gösterilen somon genel sağlık açısından da sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilen bir lezzet. Eşsiz bir protein kaynağı olan somon yüksek düzeyde omega-3 yağ asitleri içeriyor. Çeşitli araştırmalar ise yüksek protein içeren diyetlerin tokluk hissinin daha uzun süreli olmasına olanak verdiğini ve kilo vermeyi daha kolay hale getirdiğini gösteriyor.

10. Yoğurt

iştahı kesen yiyecekler

Güçlü bir bağışıklık sistemi için şiddetle tavsiye edilen yoğurt, bağırsak sağlığını korumaya ve kemiklerin güçlenmesine de yardımcı oluyor. Ancak başka özellikleri de var. Dengeli şekilde yağ, protein ve karbonhidrat içeren bu mucizevi besin düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasına ve sindirimin kolay hale gelmesine de katkı sağlıyor. Tüm bu özellikleri yoğurdu uzun süre tok tutan ve kilo vermeyi çok daha kolay hale getiren önemli bir yiyeceğe dönüştürüyor. 

Kaynak: 1