Kendi ellerinizle menünüz hazır! Leziz bir öğün için evde hamburger köftesi tarifi

tarafından
70
Kendi ellerinizle menünüz hazır! Leziz bir öğün için evde hamburger köftesi tarifi

Bilinçli ebeveynler genelde hamburgere bayılan çocuklarının daha sağlıklı beslenmeleri için evde hamburger köftesi yapmayı tercih ederler. Hatta bir adım ileri giderek ev yapımı hamburger ekmeği için de kolları sıvarlar. Siz de tarifini öğrendikten sonra harika hamburgerler hazırlayabilirsiniz.

Normalde bu yiyeceği en çok çocukların sevdiğini iddia ederiz. Ancak bir gerçek var; biz yetişkinler de büyük bir zevkle hamburger yeriz. Yani kim hamburgeri sevmez ki?

Genellikle bu mükemmel yiyeceği, dışarıda yemek büyük bir lezzet verir. Ancak her zaman restoranlarda tüketmek olmaz! Bunun için sizlere hazırlarından daha güzel ve sağlıklı bir hamburger köftesi tarifiyle geldik. İşte evinizde çok lezzetli hamburger köftesi yapmak istiyorsanız, size özel bir tarif…

EV YAPIMI HAMBURGER KÖFTESİ MALZEMELERİ NELER?

Hamburger, bir fast food yiyeceği olarak bilinir. Aslında bu lezzetli yiyeceğin meşhur köftesinin tarihi 19. yüzyıla kadar dayandığını biliyor muydunuz? Size kısaca şöyle anlatalım:

Almanya’nın Hamburg eyaletinde yaşayan bir tüccar, Orta Asya’ya seyahati esnasında Tatar Bifteği’ni görür. Bu bifteği çok beğenince kendi şehrine getirip ticaretini yapmaya başlar. Ancak ilerleyen zamanlarda da bir aşçı, bu meşhur eti kızartıp ‘hamburger’ adıyla satmaya başlar.

Bu kısa bilginin ardından şimdi gelelim evde hamburger köftesi yapımı aşamalarına. Ev usulü lezzetli mi lezzetli köfte yapımının ayrıntılarına geçmeden önce malzemelerimize bir bakalım:

  • 600 gr. kıyma
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 adet yumurta
  • 2-3 yemek kaşığı galeta unu
  • 2 yemek kaşığı ince doğranmış maydanoz

Yukarıda listelediğimiz malzemeleri kullanarak ağızları sulandıracak, enfes bir ev yapımı hamburger köftesi yapabilirsiniz. Evde yaptığınız hamburger köftesinin hem sağlık hem de ekonomik açıdan çok daha güvenli olduğunu sakın unutmayın…

PRATİK HAMBURGER KÖFTESİ YAPIMI NASIL OLMALI?

Geleneksel köfteye, sadece kıyma, tuz ve karabiber haricinde başka hiçbir şey konulmaz. Bunun yanında yoğrulmaz da. Yani malzemeler birbirleriyle harmanlanır ve şekli verilir. Leziz bir hamburger hazırlığına başladıysanız ve artık ‘evde hamburger köftesi nasıl pişirilir?’ diye soruyorsanız, tüyolarıyla birlikte geldik…

Kıymanız ve malzemeleriniz hazırsa artık evde hamburger köftesi yapımı için tarife geçebiliriz.

  • Öncelikle rendelediğiniz soğanın suyunu iyice sıkarak kıymanın içerisine koyun.
  • Ardından en son tuz olmak üzere tüm malzemeleri ekleyerek yoğurun. Ancak malzemelerinizi çok fazla yoğurarak ezmemeye dikkat etmelisiniz.
  • Elde ettiğiniz kıymadan, öncelikle büyük bir parça alıp top şeklini verin. Daha sonra bu parçayı 2 cm kalınlığında iki avcunuzun arasında yassı şeklini verin.
  • Aynı zamanda köftelerinizin ortasını parmağınızla bastırarak çukurlaştırmalısınız. Çünkü köftelerinizin ortasını çukur yaptığınız takdirde köftelerinizin her tarafı eşit pişer.

Evde hamburger köftesi nasıl pişirilir, detaylara geçelim. Bu noktada size iki tane tüyo vermek istiyoruz. Ustalara taş çıkartacak ev yapımı hamburger köftesi yapmak istiyorsanız mutlaka tuzunu en son atın ve öyle pişirmeye başlayın. Bu sayede köfteleriniz daha güzel pişer.

Diğer bir püf nokta da köftelerin her iki tarafını sadece bir kez kızartmalısınız. Yani bir yüzü bir defa sıcak tavayı görmelidir.

Ekstra bir bonus bilgi daha, köftelerin üzerini asla bastırmayın. Şayet bu noktalara dikkat ederseniz dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı hamburger köftelerini, mutfağınızda kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

HAMBURGER KÖFTESİ NE ETİNDEN YAPILIR? KIYMANIZI NASIL ALMALISINIZ?

Lezzetli hamburgerlere sahip olmak için en birinci kural ekmek ve diğer malzemelerin oranıdır. Çok büyük köfteli ve içi çok dolu hamburger yerken genellikle dağılır. Aynı zamanda az malzeme ve küçük köfte olunca da sanki sadece ekmek yiyormuş hissini verebilir. Bu nedenle köftelerinizin gramajını 150-200 civarında yaparsanız tam oranını yakalamış olursunuz.

Evde hamburger köftesi yaparken kullanılan kıyma miktarı kadar etin cinsi de oldukça önemlidir. Yiyeceğinizin lezzetini arttırmak için genellikle dananın sırtındaki yağlı ve yumuşak parçalar tercih edilmelidir.

Bunun yanı sıra özellikle de antrikot kullanmak köftelere daha fazla lezzet katar. Ayrıca içerisine bir parça iç yağı eklediğinizde köftenin lezzeti ve kıvamı müthiş olur.

Şunu da belirtmek isteriz ki kıymayı çok aşırı çektirmek de bir hata. Çünkü ince çekilen kıymayla yapılan köfteler daha kuru olur. Aynı zamanda kıyma çektirirken etin ve yağın homojen şekilde karışmasına dikkat etmenizi öneririz.

Evde hamburger köftesi yapılışı, tüm detaylarıyla böyle oluyor. Dilediğiniz malzemeleri de hamburger ekmeğine ekleyebilir, hamburgerin yanına ek ürünler hazırlayarak menü oluşturabilirsiniz. O halde çocuğunuz için en muhteşem menüyü hazırlamaya ne dersiniz?

BU VİDEO DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: