Kilis Tava – Tepsi Kebabı Tarifi

tarafından
133
Kilis Tava – Tepsi Kebabı Tarifi

Kilis Tava - Tepsi Kebabı Tarifi
Kilis Tava – Tepsi Kebabı Tarifi

Kilis Tava – Tepsi Kebabı

Kilis Tava Tepsi Kebabı yüz yıllardır Kilis ve Gaziantep taraflarında yapılmakta olan güzel bir kebaptır. Genelde çat kapı misafirliklere gelenlere hızlıca kasaptan alınan malzemelerle hazırlanıp fırına verilen bu güzel Kilis Tava Tepsi Kebabı son zamanlarda oldukça çok sık yapılmakta ve günden güne Kilis Tava Tepsi Kebabının bilinirliği artmaktadır. Kilis Tava Tepsi Kebabı Tarifi için onlarca farklı tarif olsa da bu size birazdan vereceğimiz tarif tamamen yöredeki insanlardan alınan ve yıllardır kendi evimde defalarca yaptığım bir Kilis Tava Tepsi Kebabı tarifidir.

Bu Kilis Tava Tepsi Kebabı Tarifini ilk kez yapacak olanlar için de müthiş bir tariftir bilginiz olsun 🙂 Bugüne kadar onlarca misafirime, eşime dostuma bu tarifi verdim ve hepsinden olumlu dönüşler aldım.

Kilis Tava Nasıl Yapılır?

Kilis Tava Tepsi Kebabı Nasıl Yapılırın yanıtından önce Kilis Tava Tepsi Kebabının nasıl olması gerektiğini anlatalım hemen girişte. Kilis Tava Tepsi Kebabı  hazırlanırken kıymanın kesinlikle kuzu kıyma olması gerekmektedir. Sakın dana kıymayla denemeyin derim. Ek olarak Kilis Tava Tepsi Kebabında kullanılacak olan sebzelerimizin de taze olması çok önemli. Pörsümüş, geçmiş sebzelerle de Kilis Tava Tepsi Kebabı yapmamaya gayret gösterin. Bugüne kadar yüzlerce kere Kilis Tava Tepsi Kebabı yapmış birisi olarak size söylemem gereken kısımlar bunlar.

Kilis Tava Tarifi

Kilis Tava Tarifine geçelim hemen 🙂 Öncelikle aşağıda vereceğim Kilis Tava Tarifi malzemelerini temin edelim. Kilis Tava Tarifine başlarken tezgahımızı mümkün mertebe boşaltalım ve hazırsanız haydi hemen başlayalım 🙂

Kilis Tava – Tepsi Kebabı Tarifi İçin Malzemeler

 • 450 gram kuzu kıyma (lütfen sakın ola dana kıyma ile denemeyiniz)
 • 2 orta kuru soğan
 • 3 büyük boy közlenmiş patlıcan
 • 3 biber (sivri biber olsun)
 • 3 domates
 • 2 diş sarımsak
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • Tuz
 • Karabiber
 • Pul biber
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Kilis Tava-Tepsi Kebabı Tarifi Yapılışı

Kilis Tava Tepsi Kebabı Tarifi Yapılışına başlarken sebzelerimizi ince ince doğruyoruz. Eğer rondoda çekiyorsanız sorun yok biraz ince kıyılmış olsunlar. Dişe gelmeyecek şekilde yani. Eğer kendiniz zırh veya bıçakla yapacaksanız da buna dikkat edin lütfen. Kilis Tava Yapımı aslında oldukça kolaydır. Zamanla Kilis Tava Yapımının el alışkanlığına dönüşeceğini bilin.

Kıymamız ve ince ince dilimlediğimiz (rondodan geçirdiğimiz) sebzelerimizi, salçalarımızı alıp güzelce sindire sindire yoğuruyoruz. Kıyma ve sebzelerimizin birbirine karıştığına emin oluyoruz bu aşamada. Baharatlarımızı da yoğurma aşamasında tutam tutam atalım. Karabiber ve pul biberi eğer acı sevmiyorsanız dengeli kullanın lütfen. Çok baskın olmasın.

Köfte harcımızı üzerini kapatarak dolapta beklemeye alıyoruz. Bu sırada da ocakta veya fırında patlıcanlarımızı közlüyoruz. Közlediğimiz patlıcanlarımızın kabuklarını güzelce sıyırıyoruz. Kilis Tava – Tepsi Kebabının bence püf noktası bu közlenmiş patlıcanlar. Bu kısmı ayarında yaparsak yemeğimize çok farklı lezzet katıyoruz. Lafı uzatmadan közlenmiş patlıcanlarımızı nasıl güzelleştireceğimizi anlatıyorum 🙂

Kabuklarını ayırdığımız patlıcanlarımızı bir karıştırma kabına alarak tuz, karabiber ve zeytinyağı ile birlikte karıştırıyoruz. Bu aşamada Bir diş sarımsak da ekleyebilirsiniz. Bu kısmı size bırakıyorum. İnce ince kıyılmış bir sarımsak bir tık daha güzel tat veriyor bana göre.

Közlenmiş patlıcanlarımızı hazırladıktan sonra Kilis Tava Tepsi Kebabımızı tepsimize hazırlamanın zamanı geldi.

Ben baklava tepsisi dediğimiz yaklaşık 32cm çapında tepsilerden kullanıyorum tam ayarında yayılıyor malzemeler. Tepsimizin tabanına közlenmiş patlıcanlarımızı yayıyoruz. Tüm zemine eşit olacak kalınlıkta yaymaya dikkat edelim.

Daha sonra patlıcanlarımızın üzerine dolapta dinlenmeye aldığımız Kilis Tava Tepsi Kebabı köfte harcını yine eşit bir şekilde dağıtarak yayıyoruz. Tepsinin tamamına yayılacak şekilde hazırladığımız Kilis Tava Tepsi Kebabımızı kaç kişi yiyecekse o kadar eşit parçaya bölüyoruz. Ben genelde altı eşit parçaya ayırıyorum tam ayarında oluyor. Siz sekize de bölebilirsiniz. Malzemeler epey doyurucu olduğu için küçük olmuyor bunun porsiyonları da.

Bıçakla böldüğümüz parçalarımızın üzerine gelecek şekilde hem süs hem de lezzet olsun diye domates ve biber seriyoruz.

210 derece ayarladığımız fırında 30 dakika kadar pişirmeye bırakıyoruz.

Güzel hazırlanmış bir Kilis Tava Tepsi Kebabı kenarlardan birer parmak çeker ve tabanına çok az yağ bırakır. Tüm lezzeti içinde kalır.

Kilis Tava Tepsi Kebabımız hazır.

Afiyetler olsun 🙂


5/5


(1 Değerlendirme)