Köfteli Pilav Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
153
Köfteli Pilav Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Bugün sizlerle oldukça farklı bir pilav tarifi paylaşacağız. Nedir ki altı üstü köfteli pilav deyip geçmeyin kullanılan malzemelere bakarsanız oldukça farklı bir lezzetin sizi beklediğini kesinlikle anlarsınız. Hindistan cevizi yağı son zamanlarda yumurta kırarken bile kullanılan bir yağ haline geldi. Biz de bu tarifte pilavımızı Hindistan cevizi yağı ile yapacağız. Ayrıca köftelerimizde de Hint safranı gibi farklı baharatlar kullanıyoruz. Kısacası Köfteli Pilav Tarifi sizi ve misafirleriniz oldukça memnun edecek farklı bir lezzet. Siz de farklı lezzetleri denemeyi seviyorsanız Köfteli Pilav Tarifini muhakkak denemelisiniz.

 1. Sarımsağımızı iyice ezilene kadar havanda dövüyoruz. Soğanı da minnacık doğruyoruz.
 2. Kıymamızı derin bir kaseye alıp soğan, sarımsak ince ince kıyılmış zencefillerle karıştırıyoruz.
 3. Ardından bu karışıma bir adet yumurta kırıp iyice hamurlaşana kadar yoğuruyoruz.
 4. İyice kıvam alınca elimize ceviz büyüklüğünde parçalar alıp avucumuzda köfteleri yuvarlıyoruz. (Bu ölçüden yaklaşık 20 adet köfte çıkmaktadır.)
 5. Bir kızartma tavasında tereyağımızı eritiyoruz ve köftelerimizi bu kızgın yağda renk değiştirene kadar güzelce kızartıyoruz.
 6. Köfteler kızarınca tavandan köfteleri ve kalan yağın bir kısmını alıyoruz.
 7. Tavada kalan 1 kaşık kadar tereyağı ile unu kavuruyoruz. Un renk değiştirince domates rendesi, Hint safranı ve et suyunuda yanına ekliyoruz.
 8. Bu karışım tavada kaynamaya başlayınca köfteleri tekrar tavaya alıyoruz ve tuz, baharat ekliyoruz. Bu şekilde köfteleri 20 dakika kadar pişiriyoruz.
 9. Pilav tenceremizde Hindistan cevizi yağını eritiyoruz ve bu kızgın yağda pirinci kavuruyoruz.
 10. Ardından pilav tenceresine su ve tuz ekleyip kaynaması için ekliyoruz.
 11. Pilavımız kaynayınca ocağın altını iyice kısıyoruz ve pilavın üzerine Hindistan cevizi rendesi ekliyoruz.
 12. Pilavımız suyunu çekince ve köftelerimiz pişince genişçe bir servis tabağında pilav altta köfteler üstte olacak şekilde servis ediyoruz.
 13. Dilerseniz pilavınızı taze kişnişle süsleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.