Kolay Su Böreği Tarifi

tarafından
68
Kolay Su Böreği Tarifi

Su böreği hamur işi deyince herkesin gözünde canlanan nefis görüntü değil mi? Ancak oldukça zahmetli bir börek çeşidi olduğu için şimdi hanımlar hazır yufka ile su böreği yapıyor. Biz de size kolay su böreği nasıl yapılır yardımcı olmak için bu tarifi hazırladık. Üstelik kolay olması lezzetinden çaldığımız anlamına gelmiyor. Bir kaç püf nokta ve Kolay Su Böreği Tarifi ile yine nefis bir su böreği elde edeceksiniz.

  1. Derince bir kase alalım beyaz peyniri içine koyalım. Maydanozumuzu yıkayıp ince ince kıyıp peynirin yanına atalım ve ikisini bir güzel karıştıralım.
  2. Başka bir kasede yumurta ve ekleyeceksek tuzu çırpalım. Sırasıyla sıvı yağ, hafif ateşte eritilmiş tereyağ ve sütü de bu karışıma koyalım.
  3. Fırın tepsimizin altını fırça ile yağlayıp ilk yufkayı içine serelim. Bu alt katta kalacak yufkanın kenarları tepsiden dışarı taşmalıdır.
  4. İlk kata yağ-süt karışımından dökün ikinci ve üçüncü yufkaları da aynı şekilde tepisiye serin üstüne yağ-süt karışımı dökün ancak bu katlarda yufkalar tamamen tepsi içinde kalsın.
  5. Üçüncü katta iç harcı yani peynir ve maydanozu yufkanın üzerine eşit şekilde yayın ve üstüne yine yağ-süt karışımından dökelim..
  6. Geriye kalan yufkaları da bu katın üzerine yerleştirip her yufkadan sonra yağ-süt karışımından dökelim.
  7. En son böreğin üst katında kenardan sarkan alt katın yufkalarını da tepsinin içine çevirelim. En üste de kalan yağ-süt karışımını döküp bir saat buz dolabında bekletelim.
  8. Su böreğinizi dilerseniz dilimleyip dilerseniz de bütün olarak fırınlayabilirsiniz. Ancak önceden dilimlerseniz hem pişmesi kolay olacaktır hem de içinin çiğ kalma olasılığını elemiş olursunuz.

Not: Bu tarfifte tereyağ çok önemlidir. Bir de yağ-süt karışımı gözünüze az gelirse bir parça sütü arttırabilirsiniz. Çünkü bu böreğe lezzet katan bu karışımdır.

Not 2: Böreği pişrimeden dilimlerseniz daha kolay pişecektir.

Not 3: İster kara ister yuvarlak fırın tepsisi kullanın yufkanın ilk katı biraz dışarı sarkmalıdır.