Pratik Tuzlu Acılı Kuru Pasta

tarafından
549
Pratik Tuzlu Acılı Kuru Pasta

Çayın yanına ne yapalım? Tuzlu kuru pasta 🙂 Güzel güzel şekillerle hoş görünümlü pratik pastamızı hazırlamak o kadar da zor değil. Hamurunu hazırladıktan sonra pişmesi çok kısa sürüyor.

Pratik Tuzlu Acılı Kuru Pasta Tarifi

Pratik tuzlu pasta için önce hamurumuzu hazırlayalım. Hamur için varsa tereyağ yoksa margarini, sivi yagi, tuz, şeker, yoğurt ve unumuzu bir kaba dökelim, kabımızı derin bir kap seçelim. Şimdi bunları iyice yoğuralım, bir süre yoğurduktan sonra ele yapışmayacak bir kıvama gelicektir.

Eğer dilerseniz hamurun bir kısmını ayırıp içine pul biber dökerek, acılı kuru pasta da yapabiliriz. Bir kısmına kekik eklyip aynı anda 3 çeşit kuru pasta yapabilirsiniz. Değişik lezzetler hazırlamak elimizde. 180 santigrat dereceye getirelim fırını. Merdane kullanarak ve keserek keyfinize göre hamurumuzu şekillendirelim. Mesela kalp kalp yapabiliriz hamurumuzu. Hazırladığımız şekilli hamuru yağlanmış tepsiye dizelim.

tuzlu kuru pasta acılı kuru pasta pratik kuru pasta

Bağzılarını, biberli, bazıalrını sade yaptık, güzel de görünüyorlar değil mi? Üzerine yumurta sarısı sürüp eğer isterseniz susam dökün, çörek otu dökün. 15 – 20 dakika pişirince hazır oluyor, zaten üzeri kızardığı an pişmiş demektir. Yakmamaya dikkat edin 🙂