Kolay Yağlama Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
162
Kolay Yağlama Tarifi | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Kayseri mutfağının benim için mantıdan sonra gelen en en iyi yemeklerindendir yağlama oralarda şebit de derler bu yemeğe. Tek zahmetli tarafı hamur açma kısmı sizde üşeniyorsanız ama bu lezzetten mahrum kalmak istemiyorsanız ufak bir hile ile bu şebit yani yağlama yapmanız çok mümkün. Bu hileyi ve lezzetin püf noktalarını Kolay Yağlama Tarifi’ nde bulabilirsiniz.

  1.  Soğanı incecik doğrayalım ve kızgın sıvı yağ ile kavuralım.
  2. Soğanlarımızın rengi değişince üstlerine kıymayı da ekleyip kavurmaya devam edelim.
  3. Kırmızı ve yeşil biberi de ince ince kıyıp kıymanın içine katalım. Salçaları, redelenmiş domatesi, baharatları ve suyu ekleyip kavurmaya devam edelim.
  4. Maydanozu de incecik doğrayalım ama en son koyalım ki karışıma yeşilliklerini çok kaybetmesinler.
  5. Bu şekilde 8-10 dakika kadar bu iç harcını pişirelim.
  6. İç harcı hazır olunca 1 tane lavaşı oldukça geniş bir servis tabağına alalım. Üstüne iç harcından dökelim. İstediğimiz kadar lavaşı bu şekilde üst üste dizebiliriz. Burada hamur açmak yerine yavaş kullanarak kendimize kolaylık sağlamış oluyoruz.
  7. Lavaş, lavaşı üstüne iç harcı (kaşıkla güzelce yayalım) tekrar lavaş ve üstüne iç harcı bu şekilde dizme işlemi bitince en üste sarımsaklı yoğurt dökelim.

Not: Eğer isterseniz bütün lavaşları üst üste dizebilirsiniz. Ama eğer herkese ayrı ayrı servis yapmak istiyorsanız 3-4 lavaş üst üste dizerek de yağlamaları porsiyonlayabilirsiniz.

Not 2: Yağlamayı sadece sarımsaklı yoğurtla süsleyebileceğiniz gibi sarımsaklı yoğurdun üzerine yağda yakılmış kırmızı biber-nane dökerek de servis edebilirsiniz.

Afiyetler olsunnnn 🙂