Simit Kebabı (Gaziantep Yöresi) | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

tarafından
131
Simit Kebabı (Gaziantep Yöresi) | Pratik yemek tarifleri, resimli, kolay.

Bizim oralarda ince köftelik bulgura simit derler. Gaziantep yöresine ait bu kebap / köfte çeşidini yaparken de içine köftelik bulgur yani simit koyarlar 🙂 Taa oralardan sevgili arkadaşımız Didem bizimle bu lezzetli Gaziantep Yöresi Simit Kebabı Tarifini paylaştı biz de sizinle paylaşalım dedik. İşte Simit Kebabı tarifi:

  1. Öncelikle ince bulguru bir kaba alıyorz ve üzerine bir çay bardağı soğuk su döküp ıslıyoruz. Gözünüze az geldiyse 1 çay bardağından çok az daha fazla soğuk su ilave edebilirsiniz. Kabın ağzını sıkıca kapıyoruz ve bırakıyoruz bulgurumuz şişsin. (15 dk yeterli)
  2. Daha sonra kıymayı şişen bulgura ekleyelim ve küçük boy soğanımızı da rendeleyim içine katalım. 2 zevkinize göre 3 diş sarımsağı rendeleyelim ve diğer bütün baharatlarıda katıp karıştırmaya başlayalım.
  3. Malzemelerimiz özdeşleşince yani yaklaşık bir 5 dakika karıştırmanın ardından kebabımız hazır.
  4. Bir kaseye su koyup yanımıza alalım. Bir ceviz büyüklüğünde kıymamızdan alalım ve iki avcumuzla yuvarlayalım aynı et köfte yapar gibi.
  5. Daha sonra bu yuvarlak et köfteleri bir kebap şişine geçirelim. Elimizi su kasesine batırıp hafif sulu elimizle köfteyi şişte uzunlamasına yayalım ve eti sıkıştıralım. Köfteleri bu şişten çekip çekip kenara koyalım.
  6. Bu şekilde hazırladığımız köfteleri altını yağladığımız ve yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine dizelim.
  7. 180 dereceye ayarlanmış fırında 15-20 dakika arası pişirelim bu süre fırınınıza göre çok az değişebilir o yüzden pişerken arada kontrol edelim.

Not: Kıymamız orta yağlı ile yağlıya dönük olmalı az yağlı kıyma ile lezzeti yakalayamazsınız.

Not 2: Köfteleri şişte şekillendirirken elimizi suya sokmamız köftenin dağılmaması için çok önemli ancak her köfte için yalnızca bir defa ıslayalım elimizi.