Tatlı Soğanlı Pilav Tarifi – Size Yemek Tarifleri

tarafından
257
Tatlı Soğanlı Pilav Tarifi – Size Yemek Tarifleri

Tatlı Soğanlı Pilav Tarifi, Japonların meşhur bir yemeğinin tarifidir. Ortalama zorluk seviyesine sahip olmasıyla birlikte yaklaşık 1 saat sürmektedir. Pilav olarak genel bir ismi ise “Takikomi Gohan” olarak bilinmektedir. Tatlı soğanla yapılmaktadır. Umarım tüketirken keyif alırsınız.

Tatlı Soğanlı Pilav Tarifi İçin Gereken Malzemeler:

 • 2 su bardağı suşi pirinci
 • 1 tane tatlı soğan (ince kıyılmış)
 • Yarım yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2.5 su bardağı su

Sosu için gereken malzemeler:

 • 4 tatlı kaşığı mirin
 • 2 tatlı kaşığı soya sosu
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı

Tatlı Soğanlı Pilav Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. 2 su bardağı suşi pirinci bir süzgece alın ve çeşmeye tutun. Çeşmeden akan su eski rengini alana kadar çeşmeden almayın. Suyu süzün ve yarım saat boyunca süzgeçte bekletin.
 2. 1 tane ince kıyılmış tatlı soğanı 5 dakika boyunca soğuk suya alın ve suzunu süzüp bir kenara alın.
 3. Yanmaz ve yapışmaz bir tavaya yarım yemek kaşığı zeytinyağı alın. Kenara aldığınız soğanları ekleyin ve orta derece ateşte pişirin. 3-4 dakika boyunca pişirdikten sonra 4 tatlı kaşığı mirin, 2 tatlı kaşığı soya sosu ve 1 tatlı kaşığı susam yağını ekleyin. Sos koyulaşana kadar 3 dakika daha pişirin. Sos kıvamı aldığında ocağın altını kapatın.
 4. Suyunu süzün ve bekleyen pirinci tencereye alın. Üzerine sos soğanlı karışımı ve 2.5 su bardağı suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapayın ve suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynadıktan sonra yaklaşık olarak 15 dakika boyunca kısık ateşte pişirin. Piştikten sonra pilavın altını kısın ve kapağını açmayın. 8-10 dakika boyunca buharında pişmesini bekleyin. Servis ederken pilavı karıştırın ve öyle servis edin.